سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

پیشگیری و کنترل چاقی کودکان

درمان صحیح چاقی در کودکان

به همه کودکان دچار اضافه‌وزن نباید رژیم غذایی کاهش وزن داد، چون می‌تواند در رشد آن‌ها تأثیرگذار باشد. به همین دلیل لازم است با توجه به قد و وزن کودک شما شدت اضافه‌وزن وی بررسی شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
چاقی کودکان

دختر هفت‌ساله‌ای دارم که چاق و دارای شکم بزرگی شده است. لطفاً بفرمایید چگونه به کم کردن وزن دخترم کمک کنم؟


بدترین نوع چاقی، چاقی شکمی است و اگر رفع نشود مشکلات و بیماری‌های بسیاری مثل دیابت و کبد چرب را به دنبال خواهد داشت. به همه کودکان دچار اضافه‌وزن نباید رژیم غذایی کاهش وزن داد، چون می‌تواند در رشد آن‌ها تأثیرگذار باشد. به همین دلیل لازم است با توجه به قد و وزن کودک شما شدت اضافه‌وزن وی بررسی شود.

برای دریافت رژیم غذایی مناسب، مشاوره با یک کارشناس یا متخصص تغذیه توصیه می‌شود. محدودیت شدید غذایی توصیه نمی‌شود. بهتر است از مصرف تنقلات و شیرینی‌ها کاسته شود و صبحانه کاملی دریافت شود. به‌جای 3 وعده غذایی بهتر است 6 وعده غذایی کوچک دریافت گردد.

به‌هرحال توصیه‌های زیر برای کاهش وزن کودک شما مفید خواهد بود:
رژیم‌درمانی سنین کودکی، زمان رشد است و تأمین نیازهای غذایی کودک به رشد متناسب و سلامتی کامل بدن می‌انجامد. نیاز کودک با افزایش سن تغییر می‌کند. یک کودک پیش‌دبستانی رُشدِ کـُند و آرامی دارد و نیاز او نسبت به دوران بلوغ بسیار کمتر است. میانه‌روی و رعایت تنوع غذایی، اصول تغذیه کودکان است. او باید از همه گروه‌های غذایی و در هر گروه از مواد غذایی مختلف تغذیه کند.

برای رژیم‌درمانی کودکان چاق درصورتی‌که کمتر از 7 سال داشته باشند، نیاز به اجرای یک رژیم غذایی لاغری نیست بلکه باید سعی کنیم وزن کودک را برای مدت طولانی ثابت نگه‌داریم چراکه با افزایش قد، خودبه‌خود وزن کودک نرمال خواهد شد. ولی درصورتی‌که کودک بیش از 7 سال داشت نیاز به یک رژیم لاغری دارد.

تماشای زیاد تلویزیون و کامپیوتر، متابولیسم بدن کودک را کاهش داده و کودک راحت‌تر چاق می‌شود لذا بهتر است او را به پارک ببریم، تشویق به دوچرخه‌سواری و توپ‌بازی کنیم و زمینه‌های فعالیت را برایش فراهم آوریم.


در رژیم غذایی کودکان قندهای ساده، چربی و کربوهیدرات بیش‌ازاندازه، محدود می‌شود بهترین سرعت کاهش وزن در کودکان، هرماه 450 گرم است که در این صورت رشد او هیچ لطمه‌ای نمی‌بیند، از رژیم فعلی کودک چیزی حذف نمی‌شود، زیرا محدودیت شدید، موجب تمایل بیشتر کودک به خوردن خواهد شد.

اشتهای کودک را در نظر بگیریم؛ لازم نیست حتماً غذایش را تا آخر بخورد پس به‌اجبار به او چیزی نخورانیم. سعی کنیم خوراکی‌ها و شیرینی‌های پرکالری را برایش فراهم نکنیم. چربی غذای کودک باید در حد طبیعی، یعنی 30 درصد کالری مصرفی یا کمتر باشد. او را به خوردن شیرینی‌ها و خوراکی‌های پرچربی عادت ندهیم. سبزیجات تازه و میوه‌ها را در اختیار او قرار دهیم و دقت کنیم که حداقلی را که نیاز دارد، مصرف کند. به‌عنوان جایزه، شکلات و شیرینی به او ندهیم.


تغییر عـادت و رفتـار

رفتار والدین و عادت خانوادگی، از عوامل تعیین‌کننده تمایل کودک به غذا خوردن است. کودکان آنچه می‌بینند اجرا می‌کنند، پس اگر به فکر سلامت کودکمان هستیم ابتدا باید از خود شروع کنیم؛ و عملاً به او بیاموزیم که راه سالم زیستن چیست، کدام غذاها مفیدتر است و باید بیشتر خورده شود. این‌که غذا خوردن زمان خاصی دارد و خوردن زیاد شکلات و شیرینی مضر است و غیره

فعالیـت بدنی

سعی در کاهش کارهای نشستنی و تشویق کودک به فعالیت بیشتر و بازی با همسالانش به سوخت انرژی در بدن او کمک خواهد کرد. تماشای زیاد تلویزیون و کامپیوتر، متابولیسم بدن کودک را کاهش داده و کودک راحت‌تر چاق می‌شود لذا بهتر است او را به پارک ببریم، تشویق به دوچرخه‌سواری و توپ‌بازی کنیم و زمینه‌های فعالیت را برایش فراهم آوریم. رفـع مشکلات روحـی والدین با توجیه کودک و فراهم کردن شرایط مناسب روحی برای او، به بهبود روند درمان کمک خواهند کرد.
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره تغذیه مرکز مشاوره تبیان 
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x