تبیان، دستیار زندگی

بازگشت به زندگی پس از طلاق

هفت گام برای رسیدن به آرامش پس از طلاق

فراموش نکنید که این شرایط بسیار سخت است اما کشنده نیست بنابراین بهتر است که در روزهای نخستین این اتفاق ناگوار به‌اندازه کافی به خودتان فرصت و استراحت دهید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

بعد از طلاق

در دوران نامزدی بنا به دلایلی رابطه‌مان به هم خورد و من خیلی نامزدم را دوست داشتم و الان خیلی  افسرده شدم و حوصله هیچ کاری را ندارم چگونه می‌توانم به خود مسلط‌تر شوم و آن دوران را هر روز مرور نکنم؟


از اتفاقی که برای شما افتاده بسیار متأسفم درهرحال بر هم خوردن رابطه‌ای که به آن دل‌خوش کرده بودید بسیار سخت است. شرایط روحی شما برای من کاملاً قابل‌درک است اما درهرحال اتفاقی است که رخ‌داده و این واکنش‌های شما کاملاً طبیعی است؛ بنابراین شما باید این شرایط را بپذیرید و طبیعی بودن آن را قبول کنید و سپس برای رفع این دوره بحرانی تلاش کنید.

لذا این اقدامات را هم حتماً انجام دهید:

گام اول

فراموش نکنید که این شرایط بسیار سخت است اما کشنده نیست بنابراین بهتر است که در روزهای نخستین این اتفاق ناگوار به‌اندازه کافی به خودتان فرصت و استراحت دهید. همچنین به خودتان اجازه دهید که در برابر این اتفاق به سوگواری پرداخته و حتی تا جایی که دوست دارید گریه کنید. حتی مرخصی تحصیلی بگیرید. تمام‌روز را بخوابید و سعی کنید از خوراکی‌های شیرین مانند بستنی و ... استفاده کنید.

گام دوم

فقط نیمه‌خالی لیوان را نبینید بلکه به جنبه‌های مثبت این رویداد نیز توجه داشته باشید. وقتی ما با مشکلات عاطفی شدید مواجه می‌شویم و قلبمان می‌شکند، یعنی یک انسان عاطفی هستیم و این امتیاز کمی نیست؛ سعی کنید برای کنار آمدن با این مسئله دائماً از خود گویی های مثبت استفاده کنید مانند: این اتفاق هم می‌گذرد و یا من تحمل این فشار شدید را دارم و ... برخی دیگر از افراد نیز سعی می‌کنند از اذکار مذهبی و یا دعا و نیایش (برای کسب آرامش) بهره گیرند.

گام سوم

ارتباط نزدیک‌تری با دوستان و اقوام خود برقرار کنید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا غم و اندوه خود را با آن‌ها تقسیم کنید. از دیدن فیلم‌های پریشان کننده و یا موسیقی غمگین خودداری کنید و در ازای آن سعی کنید موسیقی شاد و یا حتی فیلم‌های کمدی و یا تصاویری که تضمین‌کننده احساس خوب در شما هستند، استفاده کنید.

هیجاناتی مانند غم، خشم، ترس، گناه و ... از ویژگی‌های طبیعی شرایط شماست. تمرکز بیش‌ازحد و یا نادیده گرفتن این هیجانات فرآیند سلامتی شمارا به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین بنویسید، گریه کنید، درد دل کنید و ... اما احساساتتان را محبوس نکنید.


گام چهارم

سعی کنید خودتان را وادار کنید که از خانه خارج‌شده و روابط اجتماعی برقرار کنید حتی اگر این کار برایتان مشکل است به یک پیاده‌روی طولانی بروید. در طی مسیر سعی کنید به‌طور طبیعی هیجانات خود را ابراز کنید. حتی می‌توانید در اوقاتی که در منزل هستید، بنویسید، نقاشی کنید، موسیقی گوش دهید و یا ورزش نمایید. ترشح آندروفین ناشی از ورزش کردن به شما کمک می‌کند که زودتر روحیه ازدست‌رفته‌تان را بازیابید. یک کاغذ بردارید و تمام احساسات و ناراحتی‌های خود را بر روی آن یادداشت کنید. آخر هفته را به خارج از شهر رفته و نفسی تازه کنید. حتی برخی از مشاوران توصیه می‌کنند که هر خاطره ناراحت‌کننده و رنج‌آوری را که از این اتفاق اخیر دارید بر روی کاغذ نوشته و داخل یک جعبه بگذارید و بعد جعبه را به داخل آب بیندازید.

گام پنجم

تمام اوقات خود را با دوستانتان پرکنید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا در زمان‌هایی که در کنار دوستان خود هستید کمتر احساس رنجش و ناراحتی بکنید.

گام ششم

فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که همه‌وقت شما را پر کند، ذهن شما را به خود مشغول کند و حتی حواستان را پرت کند تا اعتماد ازدست‌رفته‌تان را به دست آورید. هرروز به مدت مشخصی شروع به دویدن کنید. به کلاس‌های یوگا بروید و یا حتی سعی کنید یک‌زبان جدید بیاموزید. فراموش نکنید که نباید غم و اندوه را در درون خود حبس کنید بلکه آن را تخلیه کرده و با دیگران در میان بگذارید.

گام هفتم

به‌طور پیوسته فعالیت‌های اجتماعی خود را حفظ کنید و به ورزش ادامه دهید هرگاه احساس رنجش شدید کردید حتماً با یکی از نزدیکان خود صحبت کنید. بنابراین به حفظ رابطه دوستانه بسیار توجه کنید و به خاطر داشته باشید که هیجاناتی مانند غم، خشم، ترس، گناه و ... از ویژگی‌های طبیعی شرایط شماست. تمرکز بیش‌ازحد و یا نادیده گرفتن این هیجانات فرآیند سلامتی شمارا به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین بنویسید، گریه کنید، درد دل کنید و ... اما احساساتتان را محبوس نکنید. مراجعه به یک روان‌شناس هم اکیداً توصیه می‌شود.
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پس از ازدواج مرکز مشاوره تبیان