تبیان، دستیار زندگی

توضیحات حجت‌الاسلام قمی درباره احکام رد مظالم

حجت‌الاسلام قمی در برنامه تلویزیونی سمت خدا احکام رد مظالم را توضیح داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قمی

عدم رعایت حقوق دیگران دوقسم دارد: یک قسم امور مالی و قسم دیگر امور غیر مالی. اگر کسی مالی پیش ما داشته باشد حال پول باشد یا جنس فرقی نمی‌کند، باید به آن شخص برگردانیم و توبه ما قبول نمی‌شود تا این کار را بکنیم. منظور از «رد مظالم» اموالی از دیگران در دست انسان است که اگر صاحبش را می شناسد باید به او برگرداند یا حلالیت بطلبد؛ اگر به هیچ وجه انسان صاحبان آن ها را نمی شناسد، چه خود آن اموال باقی باشد و یا توسط شخص مصرف شده باشد و تا جایی که انسان می‌تواند صاحبان آن‌ها را پیدا کند و اموال‌شان را به آنها بازگرداند و اگر پیدا کردن صاحبان آن‌ها ممکن نیست، در این صورت با اجازه مرجع تقلید اموال و یا قیمت آن‌ها را (در صورتی که اموال از بین رفته باشد) به فقرا صدقه بدهد.

در محاسبه رد مظالم، اگر شخص مقدار آن را می داند همان مقدار را در صورت ناامیدی از یافتن صاحبان آن با اجازه مرجع تقلید، صدقه بدهد، اگر مقدار آن را نمی داند به هر مقداری که یقین دارد، آن را صدقه بدهد. اگر مقدار را به هیچ وجه نمی داند باید یک پنجم مالی که در آن حرام قرار دارد را به نیت ادای وظیفه اعم از خمس و صدقه با اجازه مرجع تقلید صدقه بدهد. (توضیح المسائل امام(ره) مسائل 2581، 1813، 1815)

حجت‌الاسلام قمی در برنامه زنده تلویزیونی ضمن توضیح احکام «رد مظالم» گفت: این اجازه را از دفاتر مراجع عظام گرفتیم مردم تا آخر ماه ربیع‌الاول فرصت دارند تا سقف مبلغ 500 هزار تومان «رد مظالم» دهند. این مراجع عظام شامل آیات عظام رهبر معظم انقلاب، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی، سیستانی و شبیری زنجانی است. از این جهت دیگر لازم نیست با دفاتر این مراجع عظام تماس بگیرید. 
منبع : تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.