تبیان، دستیار زندگی

هنرمندان ۸ کشور در جشنواره پیامبر مهربانی

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری سومین جشنواره بین‌المللی پیامبر مهربانی از ۳۰ آبان تا ۴ آذر در ۸ نقطۀ کشور برگزار می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
محمدرسول الله

امیر عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دربارۀ سومین جشنواره بین‌المللی پیامبر مهربانی گفت: «پیامبر مهربانی» نام جشنواره‌ای با موضوع موسیقی است. در این جشنواره نغمه‌ها و آواهایی به گوش مخاطبان می‌رسد که برای ستایش و وصف پیامبر مهربانی به کار گرفته‌اند.

وی افزود: نخستین دوره این جشنواره با حضور هنرمندانی از 8 کشور ایران، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، عراق، تاجیکستان، مراکش و 8 استان کردستان، لرستان، خراسان، گیلان، سیستان و بلوچستان، مازندران، بوشهر و آذربایجان شرقی با 16 گروه موسیقی به مدت سه شب در دی ماه سال 1394 برگزار شد. همچنین در مراسم اختتامیه از لوریس چکناواریان و الله راخا رحمان آهنگساز فیلم محمد رسول الله(ص) تقدیر و از آلبوم موسیقی «پیامبر مهربانی» در 38 قطعه از 50 نوازنده رونمایی شد.

عبدالحسینی یادآور شد: دومین دوره این جشنواره نیز با 8 گروه خارجی از کشورهای پاکستان، الجزایر، افغانستان، تاجیکستان، تونس، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و 8 گروه از مناطق نواحی ایرانی ایلام، کردستان، گلستان، خوزستان، مرکزی (تفرش)، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و گروهی هم از تهران با 18 گروه موسیقی به مدت سه شب در آذر ماه 1395 برگزار شد.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دربارۀ سومین دوره جشنواره بین‌المللی «پیامبر مهربانی» گفت: در این جشنواره گروه‌هایی از ترکیه، آذربایجان، عراق، گرجستان و افغانستان حضور دارند. همچنین گروه‌هایی از کردستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خراسان، بوشهر هم به جشنواره می‌آیند تا آثار خود را با محوریت «پیامبر مهربانی» اجرا کنند.

وی اضافه کرد: هنرمندان عرصه آواز و موسیقی از دیرباز در قالب موسیقی آئینی به پاسداشت نبی اکرم(ص) پرداخته‌اند و آثار ماندگاری در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی سنتی ارائه کرده‌اند. شاید بتوان استقبال انصار از حضرت رسول در مدینه منوره با آواز «طلع الـبدر علیـنا/ مـن ثنیـات الوداع» را مهم‌ترین حضور آواز و موسیقی در مدح و منقبت پیامبر مهربانی دانست. در طول تاریخ نیز چاوشی‌خوانی، رسول‌خوانی، منقبت‌خوانی و گونه‌های دیگر موسیقی آئینی در مدح و ثنای پیامبر اسلام سابقه داشته است. حتی گروه‌های بسیاری از موسیقی ملل با اجراهای بسیار درخشان آثار کم‌نظیری را در تکریم پیامبر اعظم(ص) خلق و ارائه کرده‌اند. هنرمندانی از الجزایر، مراکش، لیبی، لبنان، افغانستان، پاکستان، گرجستان، هندوستان و ... در دوره‌های مختلف جشنواره بین‌المللی موسیقی پیامبر مهربانی آثار درخشانی در حوزه موسیقی نبوی اجرا کرده‌اند.

وی گفت: اجراهای جشنواره از فردا شب بعد از نماز مغرب و عشاء در 8 نقطه؛ میدان آزادی، دریاچه شهدای خلیج فارس، فرهنگ‌سرای ولا، فرهنگ‌سرای ملل، فرهنگ‌سرای شفق، فرهنگ‌سرای اندیشه، فرهنگ‌سرای بهمن و باغ‌موزه قصر برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.