تبیان، دستیار زندگی

مسلمانان به سمت وحدت حرکت می‌کنند

یک عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر این مطلب که یکی از مطالب بسیار مهم دنیای امروز حرکت کردن و رسیدن به وحدت است، گفت: امروز جهان، جهان بیداری است و علی رغم تمام کارشکنی‌های دشمنان شاهد بیداری مسلمانان هستیم و وحدت باید در تمام زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و علمی و... و. شکل بگیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا اکرمی

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا اکرمی در گفت و گو با ایسنا، درباره موضوع وحدت و کارایی و اهمیت آن در دنیای امروز اظهار کرد: امروز بیداری در جهان اسلام به وجود آمده است و این بیداری علی رغم تمام کارشکنی‌های غربی‌هاست. خوشبختانه نه تنها مسلمانان بلکه مردم جهان و به خصوص مسلمانان روز به روز بیدارتر می‌شوند و همین امر نوید بخش آینده‌ای بهتر برای جهانیان، بویژه مسلمانان است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در خصوص رسیدن به وحدت باید چند نکته را مد نظر داشته باشیم، گفت: مساله اول در رابطه با موصوع وحدت این است که اگر چه یک هفته به این نام نامگذاری شده است، اما باید بدانیم که وحدت شیعه و سنی در تمام سال باید حفظ شود. ما در آیات قرآنی داریم که پیامبر اسلام (ص) نه تنها برای مسلمانان بلکه برای کل جهان است وقتی خداوند از پیامبر اسلام‌(ص) با عنوان «  رحمت‌اللعالمین» یاد می‌کند. این یعنی این که پیامبر (ص) برای جهانیان است. این وظیفه ما است که این پیام قرآن را به جهانیان برسانیم.

اکرمی افزود: در همین چند وقت گذشته در زمان رحلت پیامبر اکرم (ص) یک مسلمان در آلمان پشت ماشین خود نوشته بود که در ۱۴۵۰ سال پیش که اینستاگرم و فیس بوکی نبود محمد (ص) آمد و اکنون بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر پیرو او هستند. این یعنی این که اسلام در حال رشد و پرورش است، و دلیل آن حضور پیامبری (ص) صادق، خلیل، مهربان، فداکار، خیرخواه و دلسوز بود. مسلمانان باید گرد این رسول مهربانی جمع شوند و بر شریعت پایبند باشند اگر اختلافات جزئی بر سر فقه دارند باید در بین خودشان رفع شود و باید اخلاق و ایمان و امانت داری، پاکی، و ... پیامبر (ص) را الگو قرار بدهند.

اکرمی ادامه داد: کشورهای مسلمان از نظر مالی و وسعت بیشترین و بهترین امکانات را در اختیار دارند، ما ۱۴ کشور همسایه داریم که اکثریت آنها مسلمان هستند. قبله مشترک، قرآن مشترک، پیامبر مشترک و تمام مشترکات می‌تواند زمینه ساز وحدت باشد. ما باید از تمام امکانات استفاده کنیم و یکی شویم وقتی بحث از وحدت می‌شود مراد تغییر مذهب نیست بلکه هر کسی می‌تواند بر مذهب خود باشد و مشترکات را الگوی راه قرار بدهیم و برای آبادانی و اقتدار کشورهای اسلامی تلاش کنیم.

وی ادامه داد: تمام انگشتان دست ما یکی نیستند اما در کنار هم قرار گرفته‌اند و این کنار هم بودن باعث شده که حرکت کنند. امام صادق (ع) در حدود ۴ هزار شاگرد داشت که نیمی از آنها اهل سنت بودند و انسان‌های آزاده‌ای که می‌خواستند حق را متوجه شوند. وقتی در قرآن خداوند انسان‌ها را به اتحاد و یکدستگی دعوت می‌کند، در عین حال آنها را از این که متفرق شوند منع می‌کند. ما در عرصه‌ بین‌الملل نیز باید بر مشترکات دینی که داریم تاکید کنیم؛ چراکه تمام ادیان آسمانی خدایی مشترک دارند و می‌توانند باهمین اتحاد صلح و دوستی را در جهان ترویج بدهند و جهانی پاک و متحد را به وجود بیاوریم.

اکرمی گفت: یکی از مسائل بسیار مهم دنیای امروز حرکت کردن به سمت وحدت است، آن هم وحدت در تمام زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و علمی و... ما باید به سمت وحدت حرکت کنیم و این جریان به صورت ساری و جاری در جوامع اسلامی مشاهده شود چرا که ما مشترکات بسیار زیادی داریم که از آنها غافل شده‌ایم.

منبع: ایسنا

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.