تبیان، دستیار زندگی

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد

کاهش چشمگیر بیماری مالاریا در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت در دیدار با معاون مدیرکل منطقه ای یونیسف و رییس دفتر یونیسف در ایران، اعلام کرد: موارد مالاریا در کشور از 120 هزار مورد در سال 2000 به 57 مورد در سال 2017 رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کاهش چشمگیر بیماری مالاریا در کشور
علیرضا رییسی گفت: این توفیق بزرگی است که حاصل شده و همین موارد اندک مالاریا هم ناشی از هم مرز بودن با کشورهای پاکستان و افغانستان است.

وی افزود: در بین سازمان‌های مهم بین‌المللی، یونیسف به دور از حواشی سیاسی تنها با نگاه برابری انسان‌ها و توجه به حقوق اولیه آنها تاکنون همکاری‌های بسیاری خوبی با ایران داشته‌است که این همکاری نمونه بارزی از انجام مسئولیت‌های انسان‌دوستانه و بر اساس حقوق بشر فارغ از مسائل و حواشی سیاسی بوده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و همسایگی با افغانستان و پاکستان، بار سنگینی بر دوش ما قرار دارد و علاوه بر مراقبت از گسترش مالاریا باید مراقب بیماری‌هایی نظیر سل و اچ آی وی نیز، باشیم.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران استانداردهای بسیار سختگیرانه ای درباره نوع واکسن‌هایی که استفاده می‌کند دارد، تجربه همکاری خوبی در این زمینه برای تهیه واکسن با یونیسف داشته است.

رییسی افزود: اگرچه ایران برای توسعه تولید داخلی واکسن تلاش می‌کند، اما برخی موارد مانند مساله ریشه کنی فلج اطفال یک موضوع جهانی است. خوشبختانه این بیماری در ایران حذف شده ولی با نگاهی به وضعیت کشورهای همسایه باید گفت برای عمل به پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی نیاز به واکسن داریم.

وی تصریح کرد: ایران برای کنترل بیماری‌های منطقه و رسیدن به اهداف جهانی بارها در دیدار با مسئولان بین المللی اعلام آمادگی کرده است تا بتوانیم به اهداف جهانی برسیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران در بسیاری از شاخص‌ها زودتر از موعد مقرر به اهداف پیش بینی شده سازمان بهداشت جهانی رسیده است، هر چند هنوز راضی به این وضعیت نیستیم و برنامه‌های متعددی برای پیشرفت بیشتر در حال انجام است.

در ادامه احمد حاجبی، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت نیز در مورد برنامه‌های مشترک یونیسف و ایران در حوزه سلامت روان کودکان اظهار داشت: بر اساس این همکاری‌ها برنامه مهارت‌های فرزندپروری برای والدین دارای کودکان 2 تا 12 سال و والدین دارای فرزندان 12 تا 17 سال، برنامه پیشگیری از کودک‌آزاری ادغام یافته در شبکه و برنامه سلامت روان مدارس با همکاری یونیسف در کشور در حال انجام است.

گفتنی است در ابتدای این جلسه برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس در زمینه همکاری‌های یونیسف با این دفتر در سال‌های گذشته و برنامه‌های آتی سخن گفت. 

برتراند مانیل، معاون مدیرکل منطقه ای یونیسف و ویل پارکس، رییس دفتر یونیسف در ایران، نیز در این جلسه ضمن قدردانی از تلاش‌ها و پیشرفت‌های حوزه بهداشت جمهوری اسلامی ایران در منطقه، بر گسترش همکاری‌ها در راستای تامین واکسن‌های مورد نیاز کشورمان تاکید کردند.
منبع: فارس
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.