تبیان، دستیار زندگی
شاید هیچ چیز لذت ‌بخش‌تر از این نباشد كه در یك روز گرم تابستان، بعد از كاری سخت و دشوار، خودتان را به منزل برسانید، پای ‌تان را روی پای ‌دیگر بیندازید و به یك بستنی خنك، ناخنك بزنید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بستنی باعث شادی می شود

شاید هیچ چیز لذت ‌بخش‌تر از این نباشد كه در یك روز گرم تابستان، بعد از كاری سخت و دشوار، خودتان را به منزل برسانید، پای ‌تان را روی پای ‌دیگر بیندازید و به یك بستنی خنك، ناخنك بزنید و سردی آن را روی زبان ‌تان احساس كنید. یك احساس شادی و سرخوشی به شما دست می‌ دهد، این طور نیست؟

مردی در حال خندیدن و خوردن بستنی

اشتباه نكرده‌اید چون محققان هم بعد از مدت‌ها مطالعه و تحقیق به همین نتیجه شما رسیده‌اند.

عصب ‌شناسان مؤسسه ی روان‌ شناسی لندن در تازه ‌ترین بررسی‌های خود دریافته ‌اند، خوردن بستنی موجب تحریك همان بخشی از مغز می‌ شود كه مسئول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسی مشخص شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه ‌ای موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز اثر می ‌گذارد. جالب است بدانید، این پژوهش با حمایت مالی یكی از بزرگ‌ ترین شركت‌های تولید كننده بستنی در اروپا انجام شده است. در این مطالعه دانشمندان از روش اسكن كردن مغز انسان استفاده كرده‌اند. محققان با كمك دستگاه اسكنر، نحوه عمل بخش‌های مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی كردند. نتایج این مطالعه در كنفرانس متخصصان زیست عصب ‌شناسی در شهر كاردیف، مركز كلان در "ویلز" انگلستان ارائه شده است.

تهیه بستنی

بستنی یكی از دسرهای خوشمزه‌ای است كه طرفدارانش سن و سال نمی‌ شناسند. بستنی از آنجایی كه از شیر تولید می ‌شود، یك محصول لبنی به‌ شمار می‌ آید. این خوراكی خوشمزه، حالت منجمد دارد، گرچه شاید بعضی‌ها دوست داشته باشند، بگذارند بستنی آب شود و سپس آن را زیر دندان‌هایشان مزه مزه كنند.

به ‌طور معمول بستنی از مخلوط كردن خامه و برخی فرآورده‌های لبنی دیگر با شكر و مواد طعم ‌دهنده به دست می ‌آید. البته برای اینكه بستنی قوام لازم را به دست بیاورد، موادی تحت عنوان قوام ‌دهنده به این مخلوط می ‌افزایند. رنگ‌های مختلف نیز جزء جدایی ‌ناپذیر بستنی‌ها هستند كه می‌ توانند بستنی‌های میوه‌ای به رنگ‌های گوناگون را به وجود آورند.

برای تهیه بستنی شما باید در این كار تبحر داشته باشید، چون به این سادگی‌هایی كه بستنی را نوش ‌جان می ‌كنید، بستنی از مواد خام تهیه نمی‌ شود. برای تهیه بستنی لازم است، مخلوط مواد اولیه ی بستنی را در حالی  كه سرد می ‌شود به آرامی تكان داد تا از تشكیل بلورهای بزرگ (كریستال‌های بزرگ) یخ در آن جلوگیری شود. اگر این كار به درستی انجام شود، شما در پایان یك كِرِم یك دست و سرد خواهید داشت كه می‌ توانید از خوردن آن لذت ببرید.

سرك كشیدن به كارخانه بستنی ‌سازی

این روزها، دیگر كمتر كسی در منزل بستنی درست می ‌كند، چون اگر شما به یكی از سوپر ماركت‌های شهرتان سری بزنید، آنقدر بستنی‌های گوناگون با طعم‌ها و رنگ‌ها و ابعاد گوناگون خواهید یافت كه فكر درست كردن بستنی در منزل را از سر شما به در می‌ كنند.

بستنی‌هایی كه در كارخانه‌های مختلف تهیه می‌ شوند، ممكن است از نظر شكل ظاهری یا طعم‌ گوناگون باشند، ولی بیشتر آنها فرمول مشتركی دارند. این فرمول سِری از این قرار است، فقط به شرطی كه بین خودمان بماند:

10 درصد شیر پرچرب:

البته این حداقل مقدار شیر است. شما ممكن است بستنی‌هایی را پیدا كنید كه 12 درصد یا حتی بیشتر شیر پرچرب دارند.

9 تا 12 درصد شیر خشك: 

این شیر خشك پروتئین زیادی دارد كه همان پروتئین معروف شیر یا "کازئین" است. شیر خشك كربوهیدرات را به بستنی اضافه می‌ كند كه البته این كربوهیدرات، همان قند شیر یا "لاكتوز" است.

12 تا 16 درصد شیرین ‌كننده‌ها:

بدون شیرین ‌كننده‌ها، خوردن بستنی اصلا لطفی ندارد، بنابراین كارخانه‌های بستنی‌ سازی شیرین‌ كننده‌ها را نیز به فرمول خود می ‌افزایند. این شیرین‌ كننده‌ها به طور معمول ساكاروز یا همان قند و شكر معمولی هستند، ولی گاهی با شیره ی شیرین غلات، بستنی‌ها شیرین می ‌شوند.

2/0 تا 5/0 درصد تثبیت ‌كننده‌ها:

این مواد برای اینكه بستنی قوام داشته باشد و به قاشق بیاید، اضافه می شوند. این مواد بستنی را به شكل یك امولسیون در می ‌آورند. جالب است بدانید، این مواد از آگار یا جلبك‌های دریایی به دست می‌ آیند.

55 تا 64 درصد آب:

بستنی بدون آب اصلا درست نمی ‌شود، بنابراین بیش از دو سوم بستنی را آب تشكیل می‌ دهد كه شیر خشك و سایر مواد جامد را در آن حل می ‌كنند.

* لینک مرتبط:

سردرد ناگهانی با خوردن بستنی

ارزش غذایی بستنی

بستنی سنتی باعث تب مالت می شود

ارزش غذایی شیر و لبنیات

*طرز تهیه انواع بستنی:

بستنی سنتی

بستنی یخی با طعم لیمو

کیک بستنی

بستنی میوه ای

بستنی شكلاتی 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.