تبیان، دستیار زندگی

از کجا بفهمیم آماده ازدواج هستیم

برای ازدواج کردن آماده ای؟

برای شمایی که آماده ازدواج هستید، همه‌چیز در سایه کسی که قرار است در کنارتان باشد، تعریف می‌شود و برنامه‌ریزی بدون در نظر گرفتن خواسته‌ها و محدودیت‌های او، معنایی ندارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواج

پسری 28 ساله و دانشجو هستم که هم‌زمان در فروشگاهی مشغول به کار فروشندگی هستم قصد ازدواج دارم اما واقعاً نمی‌دانم زمانش رسیده یا نه. الان مشکلم این است که یک جوان با این سن از کجا باید بداند که آمادگی ازدواج دارد یا خیر و اینکه اصلاً میتواند نیازهای همسر آینده‌اش را برطرف کند یا نه؟ لطفاً در این زمینه بنده راهنمایی بنمایید.

بهترین اقدام این است که به مراکز مشاوره قبل از ازدواج مراجعه داشته باشید تا تست‌های اولیه از شما صورت بگیرد. البته داشتن بلوغ شناختی، بلوغ جنسی، بلوغ اقتصادی و... ضرورت جدی دارد ولی برای اینکه خودتان از این وضعیت اطمینان پیدا کنید مشاوره با یک متخصص توصیه می‌شود.

من شرایط اولیه را برایتان شرح می‌دهم اما مراجعه حضوری خالی از فایده نیست. برای مثال شما باید وقتی به سال‌های آینده زندگی‌تان فکر می‌کنید و برای آینده‌تان برنامه می‌ریزید، در رویاهایی که می‌سازید، زن زندگی‌تان را هم کنار خودتان تصور می‌کنید. برای شمایی که آماده ازدواج هستید، همه‌چیز در سایه کسی که قرار است در کنارتان باشد، تعریف می‌شود و برنامه‌ریزی بدون در نظر گرفتن خواسته‌ها و محدودیت‌های او، معنایی ندارد.

برای شمایی که حالا بیشتر از همیشه آماده ساختن زندگی مشترک هستید، تلاش برای تنها بودن و خلوت کردن با خود، جایش را به میل کنار کسی بودن می‌دهد. اگر هنوز برای ازدواج کردن آماده نباشید، تنهایی برایتان حتی از بودن با او هم ارزشمندتر خواهد شد و به بهانه اینکه به فرصتی برای خلوت کردن با خود نیاز دارید، از بودن در کنار او طفره خواهید رفت. ضمن اینکه پرونده‌های گذشته را بسته‌اید. شاید سابقه شکست‌های عاشقانه‌ای را در کارنامه داشته باشید اما اگر بی‌آنکه متوجه شده باشید، چند وقتی است به خاطر شکست‌های قدیمی‌تان عذاب نمی‌کشید، یعنی برای شروع یک رابطه جدید آماده‌اید.

زمانی که قدرت اعتماد کردن به دیگران را پیداکرده‌اید، یعنی آماده ازدواج هستید و دوست دارید به کسی اعتماد و اتکا داشته باشید. چراکه در برخی از جوانان دیده می‌شود که نمی‌توانند به جنس مخالف اعتماد کنند این دست جوانان اصلاً آماده ازدواج نیستند.


همچنین به نسبت قبل می‌خواهید بهتر از همیشه باشید اگر آماده ازدواج باشید، با تمام توانتان برای برطرف کردن ضعف‌هایتان تلاش خواهید کرد و حتی برای ساختن زندگی‌ای آرام‌تر و مرفه‌تر بیشتر از همیشه انرژی‌خواهید گذاشت. حتی اگر مال دنیا برایتان چندان ارزشی نداشته باشد، برای یک شروع بهتر بیشتر از همیشه کارخواهید کرد و از خواسته‌هایی که پیش‌ازاین به‌راحتی برآورده‌شان می‌کردید، خواهید گذشت تا به‌اندازه کافی برای ساختن زندگی تازه پس‌انداز داشته باشید.

کار کردن بیشتر دیگر شما را عذاب نخواهد داد و به پس‌انداز نه به چشم محروم کردن خود از خواسته‌هایتان، بلکه به‌عنوان تلاش برای هموار کردن جاده‌ای که با همسر آینده‌تان قرار است از آن بگذرید، نگاه خواهید کرد.

می‌توانید اعتماد کنید. زمانی که قدرت اعتماد کردن به دیگران را پیداکرده‌اید، یعنی آماده ازدواج هستید و دوست دارید به کسی اعتماد و اتکا داشته باشید. چراکه در برخی از جوانان دیده می‌شود که نمی‌توانند به جنس مخالف اعتماد کنند این دست جوانان اصلاً آماده  ازدواج نیستند. لذا اگر توانایی اعتماد کردن را دارید پس یعنی وقت ازدواجتان فرارسیده است ضمن اینکه نباید بترسید.

شما می‌دانید ساختن یک زندگی تازه‌کار آسانی نیست و قطعاً چالش‌ها و سختی‌های زیادی را همراه می‌آورد، بااین‌وجود آن‌قدر برای ساختن یک زندگی مشترک دلیل دارید که از سختی‌ها نترسید و آینده را مبهم و حتی وحشت‌آور تصور نکنید. این به معنای آن نیست که نگرانی نسبت به آینده ندارید. حتی گرفتن تصمیمی که به درست بودنش ایمان‌دارید هم می‌تواند نگران‌کننده باشد. 
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره انتخاب همسر مرکز مشاوره تبیان