تبیان، دستیار زندگی
. مهندس كاوه با اشاره به اهمیت ناظران مزارع گفت: در سال زراعى جارى تعداد ۱۸۶ نفر از كارشناسان ناظر برنج در استان به كار گرفته خواهند شد كه این تعداد در سال زراعى گذشته ۱۷۶ نفر بوده است. ایشان افزود:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برداشت یك میلیون و ۴۵۰ هزار تن شلتوك برنج از شالیزارهاى مازندران

برداشت یك میلیون و ۴۵۰ هزار تن شلتوك برنج از شالیزارهاى مازندران

نخستین جلسه ستاد برنج استان مازندران در سالن جلسات سازمان جهاد كشاورزى مازندران برگزار شد.

در این جلسه مهندس تورنگ رئیس سازمان جهاد كشاورزى مازندران بر حفظ جایگاه ویژه استان مازندران بر تولید برنج كه اصلى ترین غذاى مردم بعد از گندم است ، تأكید كرد. وى در ادامه بر لزوم توسعه مكانیزاسیون و اهمیت آن در افزایش كمى و كیفى محصولات، توسعه ارقام پرمحصول، جلوگیرى از تغییر كاربرى اراضى شالیزارى، نگاه ویژه وزارت جهاد كشاورزى به شالیزار نه به عنوان كشت یكباره بلكه به عنوان یك منبع درآمد براى كشاورزان، كشت دوم و استفاده اقتصادى بعد از برداشت برنج به عنوان مدیریت شالیزار تأكید كرد.

مهندس تورنگ با تأكید بر توسعه ارقام پرمحصول در مناطق مختلف استان، تولید برنج هیبرید را تحول اساسى در توسعه كشت ارقام پرمحصول عنوان كرد كه باید براساس حداكثر ظرفیت تولید و انجام كارهاى تحقیقاتى و مطالعاتى نواقص آن مرتفع شود. وى با اشاره به این كه براى سال زراعى جدید ۱۲۰ تن انواع بذور اصلاح شده ارقام پرمحصول آماده توزیع به كشاورزان استان است گفت: بیمه تضمین تولید برنج در سال زراعى جارى به صورت آزمایشى در سطح ۲۷ هزار هكتار از اراضى شالیزارى استان انجام خواهد گرفت. وى در پایان با اشاره به افزایش قیمت جهانى غلات بر كاهش هزینه هاى تولید برنج تأكید كرد.

همچنین مهندس وحید كاوه، مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزى مازندران در سخنانى استمرار این جلسات را موجب انسجام مؤلفه هاى مختلف تولید براى برنامه ریزى مناسب و كاهش مسائل و مشكلات تولید برنج استان دانست و با توجه به برنامه ابلاغى براى كشت در هر شهرستان از مدیران جهاد كشاورزى شهرستان ها خواست براى اجراى این برنامه ها نظارت كافى داشته باشند.

وى در ادامه پیش بینى كرد در سال زراعى جدید بالغ بر یك میلیون و ۴۵۰ هزار تن شلتوك برنج از مزارع شالیزارى استان مازندران برداشت شود. مهندس كاوه با اشاره به اهمیت ناظران مزارع گفت: در سال زراعى جارى تعداد ۱۸۶ نفر از كارشناسان ناظر برنج در استان به كار گرفته خواهند شد كه این تعداد در سال زراعى گذشته ۱۷۶ نفر بوده است. ایشان افزود: در بخش آزمون خاك نیز به تعداد ۳ هزار نمونه براى سال زراعى آینده تعهد شده كه از سوى آزمایشگاه هاى خاكشناسى استان انجام مى پذیرد و براساس آن توصیه كودى انجام خواهد گرفت.در ادامه هر یك از مدیران جهاد كشاورزى شهرستان ها به ارائه گزارش، نقطه نظرات و طرح مسائل و مشكلات حوزه كارى خود پرداختند.

منبع:

ایران