تبیان، دستیار زندگی

آیت الله صدیقی در جلسه شرح صحیفه سجادیه:

امکان سقوط انسان تا حد حیوان با تبعیت از هوای نفس

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه حیوانات فقط شهوت و غریزه دارند اما خداوند در وجود انسان عقل و شهوت را با هم قرار داده است، گفت: کشورگشایی به اندازه آزاد کردن روح از هوای نفس ارزش ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ایت الله صدیقی

آیت‌الله کاظم صدیقی در جلسه شرح صحیفه سجادیه که در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: مساله خطرات اخلاقی از مهمترین مسائل زندگی بشر است، سقوط، ذلت، گرفتاری‌های اجتماعی که امروز به بشر تحمیل می‌شود به این دلیل است که انسان خود را نساخته است.

امام جمعه موقت تهران افزود: یکی از دعاهایی که در صحیفه سجادیه به آن اشاره شده پناه بردن به خداوند از هوای نفس است، فکر انسان بین عقل و هوای نفس قرار دارد اگر عقل قالب باشد فکر و اندیشه در خدمت عقل قرار می‌گیرد از تعلقات نجات پیدا کرده به وارستگی و آزادگی دست یافته و به شرف لقاء الهی دست پیدا می‌کند.

آیت‌الله صدیقی با اشاره به داستان بلعم باعورا و اینکه مساله هوس به فرهیختگی و باسواد بودن ربطی ندارد، عنوان کرد: بلعم باعورا عالمی اهل ریاضت بود که در اثر تبعیت از هوای نفس سقوط کرد و خداوند در قرآن از او به عنوان سگ یاد کرده است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بشر در اثر تبعیت از هوای نفس می‌تواند تا حد حیوان نجس سقوط کند، اظهار داشت: خداوند به ملائکه عقل داده است عقل نور الهی است که انسان را در مسیر صحیح زندگی قرار داده و انسان خطرات را با عقل تشخیص می‌دهد.

وی با بیان اینکه حیوانات فقط شهوت و غریزه دارند اما خداوند در وجود انسان عقل و شهوت را با هم قرار داده است، ابراز کرد: روایاتی که درباره خطرات هوای نفس آمده بسیار زیاد است، اگر یک فرمانده لایق در جنگ کشوری را فتح کند هنر او به اندازه کسی نیست که به هوای نفس خود پیروز شده است، کشورگشایی به اندازه آزاد کردن روح از هوای نفس ارزش ندارد.

آیت‌الله صدیقی افزود: انسان قوی کسی نیست که بر مردم غلبه کند بلکه فردی است که بر نفس خود غلبه کرده است، تبعیت هوای نفس از مشکلات جدی بشر است، انسان‌هایی که به درجات علمی و معنوی رسیدند توانستند روی نفس خود پا بگذارند؛ بنابراین انسان‌های رفاه زده و لذت طلب مغلوب هستند اگرچه بر همه عالم حکومت ظاهری داشته باشند.

امام جمعه موقت تهران با استناد به روایتی از امام سجاد(ع) مبنی بر اینکه تبعیت از هوای نفس دار و ندار انسان به آتش می‌کشد، گفت: هوی و هوس آبروی چندساله انسان را نابود می کند که پشیمانی هم سودی ندارد، همانگونه که هوای نفس، کامجویی و لذت‌طلبی برای انسان خطرناک است بی‌توجهی به هدایت‌های الهی هم خطرناک است و باید به خداوند پناه برد.

وی افزود: چند گروه در مسیر هدایت مجذوب صراط مستقیم نیستند یکی کسانی که دین و آخرت را به بهای اندک می‌فروشند و دیگری انسان‌های کذاب و کسانی که با اوامر الهی مخالفت می‌کنند خداوند چنین کسانی را هدایت نمی‌کند.

آیت‌الله صدیقی ادامه داد: از دیگر کسانی که خداوند آنها را هدایت نمی‌کند اسراف‌کاران هستند، انسان‌های الهی اهل قناعت و صرفه‌جویی هستند و انسان‌های رفاه زده خط فرعون را در زندگی اعمال می کنند در اثر تبعیت از مسیر فرعون از هدایت الهی باز می مانند.
منبع: خبرگزاری شبستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.