تبیان، دستیار زندگی

پلتفرم بلاک‌ چین IBM در خدمت سرویس‌ های ابری آمازون

آی‌بی‌ام برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خود را در حوزه‌ی بلاک‌چین دنبال می‌کند و پلتفرم بلاک‌چین این شرکت در خدمت سرویس‌های ابری آمازون و سایر شرکت‌ها قرار می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اینترنت
به‌نظر می‌رسد آی‌بی‌ام در مسیر قدرتمند خود در بازار سرمایه‌گذاری نوپای بلاک‌چین، مصمم است تا به هر قیمتی جایگاهی را برای خود ایجاد کند. براساس اعلام شرکت، پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌ی پلتفرم بلاک‌چین IBM معرفی شده است که مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه‌ای را برای ایجاد راهکارهای غیرمتمرکز ارائه می‌دهد.
در میان موارد مطرح‌شده، پلتفرم بلاک‌چین آی‌بی‌ام، از ارائه‌دهندگان سرویس‌های ابری شخص ثالث همچون سرویس‌های مبتنی بر وب آمازون موسوم به AWS پشتیبانی می‌کند. در بیانیه‌ی آی‌بی‌ام می‌خوانیم:
برای پشتیبانی از کلاینت‌هایی که در حوزه‌ی تسریع راهکارهایی مبتنی بر بلاک‌چین فعالیت‌ می‌کنند، آی‌بی‌ام بستری فراهم کرده که طیف وسیعی از کلاینت‌ها می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و این بستر در IBM Cloud یا سایر محیط‌های فضای ابری مثل AWS یا از طریق استفاده از مراکز داده محلی قابل استفاده است.
این خبر یک روز پس از آنکه آی‌بی‌ام، برنامه‌ی خود را برای تصاحب شرکت Red Hat با قیمت ۳۴ میلیارد دلار اعلام کرد، منتشر شده است. پیشتر گفته شده بود که IBM با پرداخت ۳۴ میلیارد دلار ردهت را تصاحب کرد. جری کومو، از مدیران اجرایی بخش بلاک‌چین آی‌بی‌‌ام معتقد است: 
در حال حاضر آی‌بی‌ام طیف گسترده ای از سناریوها را درنظر گرفته است و از مواردی استفاده می‌کند که از آن با قدرت تمام و کمال نام می‌بریم. پلتفرم بلاک‌چین برای AWS طراحی شده است تا کلاینت‌ها را قادر به استقرار توزیع یکپارچه‌ی نظیر به نظیر در AWS Cloud نماید.
به‌همین منظور، آی‌بی‌ام ویدئویی تبلیغاتی و انگیزشی (و فاقد هرگونه نوآوری) آماده کرده است تا مجموعه‌ای از راهکارهای به‌روزرسانی‌شده‌ی نرم‌افزاری بلاک‌چین را نشان دهد. همچنین، آی‌بی‌ام به هر کسی که علاقه‌مند به آزمایش نسخه‌ی نمایشی باشد، ۵۰۰ دلار می‌دهد. آی‌بی‌ام، علاوه بر توسعه‌ی پشتیبانی از سرویس‌های ابری، Cloud Private جداگانه‌ای نیز برای اطمینان از رعایت مقررات جدید مانند GDPR ارائه می‌دهد. بر خلاف ارائه‌ی نسخه‌ی استاندارد، Cloud Private وعده داده است که «شبکه های مدیریت شده‌ی سفارشی» با «انعطاف‌پذیری» و «کنترل بیشتر» داده‌ها معرفی می‌شود.

آی‌بی‌ام، بلاک‌چین را به‌چالش می‌کشد

آی‌بی‌ام تنها غول فناوری است که به‌سختی در تلاش است تا اهداف خود را در بازار بلاک‌چین دنبال کند. به‌تازگی، گوگل، آمازون و مایکروسافت راهکارهای مشابهی برای توسعه‌ی بلاک‌چین معرفی کرده‌اند. مدت زمان زیادی از وقتی که جری کومو در وبلاگ شرکت اعلام کرد که آی‌بی‌ام در تلاش است تا فعالیت‌های خود را  در زمینه‌ی بلاک‌چین گسترش دهد نمی‌گذرد.
پیشتر گفته شده بود که IBM بلاک چین را برای استفاده در سازوکار دولت آمریکا آماده می‌داند. در همان زمان جری کومو اعلام کرده بود که بلاک‌چین امکان تغییرپذیری و تبدیل‌‌شدن به کاربردهای دیگری را دارد و آی‌بی‌ام پروژه‌های مختلفی در زمینه‌ی بلاک‌چین دنبال می‌کند که در صنایع مختلف ازجمله زنجیره‌ی تأمین، خدمات مالی، مراقبت‌های بهداشتی و دولتی و پرداخت‌های مبتنی بر اتریوم حضور خواهد داشت. البته گفتنی است که آی‌بی‌ام تنها به معرفی پروژه‌های خود در این زمینه اکتفا می‌کند ولی وارد جزئیات فنی نمی‌شود. امید آن می‌رود که طرح‌ها و برنامه‌های آی‌بی‌ام بتوانند عملکردی بهتر از آنچه در پتنت کاربری آن ارائه‌ شده بود از خود نشان بدهند. 
منبع:زومیت