سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

زمین دو ماه پنهان دارد

زمین واقعا چند ماه دارد؟

هفته‌ی گذشته بسیاری از نشریات، مقالات زیادی درباره‌ی دو همسایه‌ی ماه منتشر کردند و تیتر زدند که زمین اکنون سه ماه یا دو ماه پنهان اضافی دارد. حال محققان پس از یک هفته بررسی به این نتیجه رسیده‌اند که دو جرم آسمانی مذکور با این که در تعریف فضایی قمر می‌گنجند اما پایداری لازم برای این عنوان را ندارند و بهتر است به نامی دیگر خوانده شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ماه های زمین

در ابتدا یک تیم تحقیقاتی مجارستانی به وجود چنین جرم‌هایی در اطراف زمین پی برد و گزارش نمود ابرهایی از غبار که سال ۱۹۶۱ توسط Kazimierz Kordylewski لهستانی دیده شده بودند اکنون وضیعتی شبیه به ماه دارند.
این ابرها که در نقطه‌ی پایداری میان زمین و ماه قرار گرفته‌اند L4 و L5 نام گرفته‌اند. این دو میان میدان گرانشی زمین و ماه گیر افتاده‌اند و به طور مرتب دور زمین می‌گردند.
در آن زمان کارشناسان شک داشتند که این ابرها در واقع قمر باشند اما تکنولوژی لازم برای بررسی دقیق آنها مهیا نبود. در نظر داشته باشید که طبق تعریف هر جرم آسمانی که به دور یک سیاره بچرخد فارق از اندازه یا سرعت گردش، قمر آن سیاره محسوب می‌شود. به همین دلیل از نظر فنی می‌توان آنها را دو ماه پنهان اضافی زمین نامید چرا که هر دو آنها میان زمین و ماه قرار گرفته اند و به دور زمین می‌چرخند.

ماه های زمین
با این وجود با در نظر داشت که آنها ثباتی ندارند و ذرات غبار با تغییر جاذبه مسیر و محل خود را عوض می‌کنند. این در حالی است با کشیده شدن ذرات بیشتر به مدار زمین، شکل و تراکم آنها طی زمان تغییر می‌کند.
به همین دلیل کارشناسان سعی دارند که اصطلاح غلط مطرح شده توسط رسانه‌های اصلاح کند و به این ابر غبار، لقب ماه یا قمر نسبت ندهد. در عوض قرار است آنها در دسته‌ی شبه ماهواره‌ها طبقه بندی شوند و عموم آنها را به این نام بخوانند.
منبع: دیجیاتو
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین