تبیان، دستیار زندگی

فاتحه تهران را بخوانیم

آخوندی و حناچی به مرحله پایانی انتخاب شهردار تهران رسیده‌اند و شرایط نشان می‌دهد که آخوندی انتخاب نهایی اعضای شورای شهر تهران است، انتخابی که برای شهر تهران گران خواهد بود و مردم باید هزینه این انتخاب را بدهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فاتحه تهران
نودونهمین جلسه شورای شهر تهران روز گذشته در دو نوبت صبح و عصر به‌ریاست محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران برگزار شد. در این جلسه در ابتدا قرار بود که 5 گزینه تصدی شهرداری تهران (سید کامل تقوی‌نژاد، عباس آخوندی، پیروز حناچی، رسول کشت‌پور و غلامرضا انصاری) با حضور در صحن شورای شهر تهران برنامه خود را اعلام کنند که با اعلام خبر انصراف رسول کشت‌پور در نهایت 4 گزینه در دو نوبت صبح و عصر برنامه‌های خود را اعلام کردند.

در ادامه جلسه نیز اعضای شورای شهر تهران رأی‌گیری را برای انتخاب دو گزینه تصدی شهرداری تهران را در دستور کار خود قرار دادند و در نهایت عباس آخوندی با 16 رأی و پیروز حناچی با 11 رأی به دور پایانی انتخابات شهردار تهران راه‌یافتند.

انتخاب آخوندی به‌عنوان یکی از گزینه‌های دور پایانی برای تصدی شهرداری تهران سؤال‌برانگیز است چرا که وی عملکرد قابل قبولی را در وزارت راه و شهرسازی نداشته است و حضور وی در این وزارتخانه موجب گلایه مردم شده بود و وی واکنش‌های عجیب و غریب هم به نقدها و گلایه‌ها داشته است.

اگرچه مشخص است که انتخاب آخوندی حزبی و بیرون از شورای شهر تهران و با پشتیبانی برخی از چهره‌های سیاسی صورت گرفته اما محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که آیا منافع حزبی در انتخاب آخوندی و حناچی مؤثر بوده است یا خیر اظهار داشت: با توجه به اینکه نه حناچی و نه آخوندی عضو هیچ کدام از حزب‌هایی که در جلسه رأی دادند، نیستند، بنابراین منافع حزبی در نظر گرفته نشده، البته با توجه به جمیع جهات ممکن است علاقه حزبی و لابیگری‌های سالم انجام‌شده، مؤثر باشد.

در صورتی که آخوندی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شود شهر تهران با چالش‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف روبه‌رو خواهد شد و یکی از چالش‌های اساسی در این حوزه عدم تکمیل پروژه‌های عمرانی باید دانست چرا که وی اساساً عنایتی را به اتمام پروژه‌ها نداشته است و مصادیق آن را می‌توان در نیمه‌کار ماندن مسکن مهر دید.

شهرداری تهران این روزها حال‌وروز خوبی ندارد و پس از استعفای محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران به‌دلیل بیماری(!) محمد علی افشانی جایگزین وی در شهرداری تهران شد که وی نیز با توجه به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از شهرداری تهران رفتنی شد و اینک آخوندی چند قدم بیشتر به رسیدن به صندلی شهرداری تهران ندارد و در این زمینه نیز تلاش می‌کند تا با استفاده از نفوذ برخی از چهره‌ها به بهشت برسد.

برخوردهای خشن آخوندی را نمی‌توان نادیده گرفت و وی نه‌تنها با خبرنگاران بلکه با قشرهای مختلف مردمی به‌کرّات درگیر شده بود و جالب این است که وی اذعان می‌کند که هیچ وقت به‌دنبال درگیری نبوده است.

آخوندی می‌خواهد پا در میدانی بگذارد که پیش از این دو تن از شهرداران در این دوره نتوانسته‌اند عملکرد خوبی را داشته باشند و شهروندان تهرانی همچنان خدمات قالیباف را فراموش نمی‌کنند، حضور آخوندی در شهرداری تهران منجر به قفل شدن پایتخت می‌شود، وی نمی‌تواند شهردار موفقی برای تهران باشد که البته اعضای شورای شهر تهران با علم به این موضع باز هم وی را انتخاب کرده‌اند.

البته اعضای شورای شهر تهران نیز نسبت به رفتار آخوندی آشنایی کاملی دارند و در همین رابطه سید حسن رسولی عضو شورای شهر تهران با اشاره به استیضاح‌های چندباره آخوندی بیان کرد: شما طبق صحبت‌های خودتان سه بار از استیضاح مجلس گریخته‌اید اما نماینده ملایر طی مصاحبه‌ای گفته است شما پرونده دارید و باید به‌صورت شفاف در این زمینه توضیح دهید.

وی افزود: اگرچه شما چهره اصلاح‌طلب تابلو نیستید اما از زمانی که شما به‌عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران انتخاب شده‌اید هجمه‌های شدیدی علیه شما به‌راه افتاده است که در برخی از این هجمه‌ها به سوابق و نوع برخورد شما اشاره شده است.

حجت نظری دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تنها هدفش برکناری شهردار تهران بود گفت: با اجرای این قانون امیدواریم جوانگرایی را حداقل در مجموعه شهرداری تهران شاهد باشیم و این سؤال مطرح می‌شود که؛ آخوندی چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد؟ در عملکرد شما فارغ از هر اتفاقی در خصوص قطار تبریز ــ مشهد و یا سایر موارد شاهد برخوردهای تند با رسانه‌ها بودیم، در این زمینه انتظار می‌رود که شما بفرمایید که؛ در آینده چه برخوردی با منتقدان و رسانه‌ها خواهید داشت؟

البته اعضای شورای شهر تهران بدون توجه به انتخاب مدیر کارآمد برای شهرداری تهران اقدام به انتخاب آخوندی به‌عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران کردند و شرایط نشان می‌دهد که اعضای شورای شهر تهران تمایل بیشتری را برای انتخاب وی برای شهرداری تهران دارند که با این حساب باید فاتحه شهر تهران را خواند و پس از عدم موفقیت دو شهرداری قبلی تهران (نجفی و افشانی) نباید انتظاری از آخوندی هم داشته باشیم.
منبع: تسنیم