تبیان، دستیار زندگی

تلاش تایلند برای پس گرفتن آثار هنری از آمریکا

کشور تایلند بازگرداندن آثار هنری متعلق به خود را که در موزه های آمریکا نگهداری می شود، خواستار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
تلاش تایلند برای پس گرفتن آثار هنری از آمریکا
به نقل از پایگاه خبری کوآرتز، نهادهای اجرای قانون در آمریکا در زمینه علاقمندی به فرهنگ، شهرت چندانی ندارند. با این وجود، وزارت امنیت داخلی آمریکا و اداره اعمال قوانین گمرک و مهاجرت این کشور سرگرم انجام تحقیقات و بازگرداندن دارایی‌های فرهنگی، آثار هنری و عتیقه‌جات مسروقه‌ای هستند که از کشورهای دیگر به سرقت رفته یا تاراج شده است.
برای نمونه، اداره اعمال قوانین گمرک و مهاجرت آمریکا و پلیس تایلند در سال 2005 اعلام کردند که به فسیل‌های خمر و تایلندی و نیز عتیقه‌جاتی دست یافته اند که به خریداران آمریکایی فروخته شده است.
در سال 2014، وزارت امنیت داخلی آمریکا 554 اثر هنری باستانی را که در موزه‌ای در کالیفرنیا به نمایش درآمده بود، بازگرداند.
وزارت فرهنگ تایلند از آن پس بر عملیات بازیابی آثار هنری افزوده و به تازگی نیز خواستار بازگرداندن 23 اثر عهد عتیق از موزه‌های آمریکایی شده است.
اما موزه‌های آمریکایی تنها اهداف این تمهیدات تایلند نیستند؛ «ویرا روچ پوچ چانارات» وزیر فرهنگ تایلند هدایت تیمی را برعهده دارد که برای بازگرداندن بیش از 700 اثر هنری نگهداری شده در کلکسیون‌های خارجی از جمله در انگلیس و استرالیا تلاش می‌کنند.
این واقعیت که موزه‌ها ممکن است آثار هنری را دزدیده باشند، لزوما انعکاسی از اقدام مجرمانه این نهادها نیست. این احتمال وجود دارد که بابت دریافت این آثار مبالغی را نیز پرداخت کرده باشند در حالی که اطلاعی از غیرقانونی بودن این کار نداشته باشند ممکن است این آثار را از کلکسیونرها هدیه گرفته باشند.
تایلند تنها کشوری نیست که بر بازگرداندن آثار هنری خود اصرار دارد. چندی پیش، آثار هنری اتیوپی که 150 سال پیش به غارت نیروهای انگلیسی درآمد و سپس در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد، موضوع مذاکره بین مقام های این موزه و اتیوپی بود.
همچنین موزه بریتانیا در سال 2017 میزبان نشستی با مقامات فرهنگی و مسئولان موزه‌ها بود تا در مورد بازگرداندن مجسمه‌های برنزی که 120 سال پیش از پادشاهی بنین در نیجریه به سرقت رفته بود، مذاکره شود.
اگرچه بازگرداندن آثار هنری نمی تواند جبرانی بر گذشته استعماری برخی کشورها باشد، تلاش های مشترک کارشناسان هنری، دولت ها و کلکسیونرها نشانه امیدوار کننده ای در این زمینه است.
به طوری که سفارت سلطنتی تایلند در واشنگتن در وب سایت خود خبر داد، دولت آمریکا حامی تمهیدات تایلند برای بازگرداندن آثار هنری ایست که از این پادشاهی قاچاق یا به طور غیرقانونی خارج شده است.

منبع :خبرگزاری ایرنا