تبیان، دستیار زندگی

عسگری: خدا مدال طلا را برای من کنار گذاشته بود

مرد طلایی تیم ملی کاراته گفت: از قبل گفت بودم که خدا این مدال طلا را برای من کنار گذاشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نعمتی
تیم ملی کاراته ایران با کسب دو مدال طلا، یک نقره و چهار برنز برای اولین‌بار پس از ۴۸ سال بر سکوی نایب قهرمانی جهان ایستاد. بهمن عسگری نماینده وزن ۷۵ کیلوگرم تیم ملی مردان در مسابقات کومیته انفرادی و کومیته تیمی موفق به کسب دو مدال طلا شد.
بهمن عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که پس از رسیدن به مدال طلای بازی‌های آسیایی چه برنامه‌های برای حضور در مسابقات جهانی داشتید، گفت: من ابتدا این را حس می‌کردم که بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی به من مدال خوشرنگی بدهکار است.
خدا را شکر برای رسیدن به این مهم دو سال دقیق برنامه‌ریزی کردم و تمام تمرکزم را گذاشتم تا به اهدافم برسم. اگر به گذشته نگاه کنید در مسابقاتی که حضور پیدا کردم دست پر برگشتم چون من برای این دو سالی که برنامه‌ریزی کرده بودم دقیقاً همان برنامه‌ها را اجرا کردم و حتی یک قدم از مسیرم دور نشده‌ام، تمرکز کردم و فقط تمرین کردم. خوشبختانه موفق شدم بدهی که بازی‌های آسیایی به من داشت را بگیرم، پس از آن برای رسیدن به مدال طلای جهانی تمرکز کردم.
وی در پاسخ به این سؤال که یکبار در لیگ جهانی اسپانیا حضور داشتید، آیا حضور در این رقابت‌ها به شما کمک کرد یا خیر، گفت: من یکبار به اسپانیا آمده بودم و در کاراته‌وان شرکت کرده بودم، اسپانیا برای من خوش‌یوم بود، خدا را شکر این بار هم خیلی خوب برای من تمام شد. مسابقات بزرگسالان جهان یک طلا به من بدهکار بود. از قبل هم گفته بودم که خدا این مدال طلا را برای من کنار گذاشته است. خدا را شکر تلاشم را کردم و بهترین عملکرد را داشتم.
عسگری در پاسخ به این سؤال که شما برای رسیدن به مدال طلا هفت بار مبارزه کردید در مورد مسیر سختی که برای رسیدن به طلا در وزن ۷۵ کیلوگرمی داشتید را برای‌ ما بگو، گفت: من تنها بازیکن انفرادی بودم که هفت بار کومیته زدم، شش مسابقه روز اول داشتم و یک بازی هم روز فینال که خوشبختانه همه حریفانم را شکست دادم. کاراته‌کای ژاپن یکی از بهترین حریفان من بود. او چهار یا پنج بار رافائل آقایوف آذربایجانی را شکست داده است اما خدا را شکر روز فینال، روز بهمن عسگری بود.
من با یک استراتژی خوب توانستم حریفم را شکست دهم و بعد از آن روسیه را شکست دادم. حریف روسی در جدول دوم همه حریفان خود را با قدرت شکست داده بود. کادر فنی به من گفته بود که این بازیکن خیلی جسور است و باید خیلی مراقب باشم. من با توجه به تجربه‌ای که داشتم توانستم از فرصت‌ها استفاده کنم و حریف روس را شکست بدهم.
حریفم در فینال یک کاراته‌کای پرافتخار بود که مدال‌های طلا، نقره و برنز جهان در کارنامه او دیده می‌شود. زمانی که می‌خواستم با او مبارزه کنم وقتی وارد سالن شدیم خیلی‌ها او را تشویق کردند اما من به این مسائل توجه نکردم و او را یک بر صفر شکست دادم و بدهی‌ام را از مسابقات جهانی گرفتم.
وی در پاسخ به این سؤال که بهمن عسگری پس از ۱۲ سال موفق شد بعد از قاسم ویشگاهی برای کاراته ایران در این وزن مدال کسب کند، چه کسی از این اتفاقی که رخ داده دارید، گفت: من خیلی برای کسب مدال طلا خوشحالم اصلاً نمی‌دانستم که ۱۲ سال در این وزن کسی مدال نگرفته است.
افتخار می‌کنم که در این وزن ستاره‌های خوبی مثال جاسم ویشگاهی، سعید فرخی حضور داشته‌اند. افتخار می‌کنم که در این وزن موفق شدم بعد از ۱۲ سال مدال طلا بگیرم. تلاشم را می‌کنم از این پس در این مسیر همچنان موفق باشم.
دارنده مدال طلای مسابقات جهانی اسپانیا در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای المپیک دارید، گفت: من هدف بلندمدتی برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو دارم. خیلرقی مسیر طولانی نیست چرا که با یک چشم به هم زدن به المپیک می‌رسیم.
کمتر از دو سال تا آغاز المپیک باقی مانده است و خیلی باید حرفه‌ای تر از حالا تلاش کنم. قدم‌هایم را استوارتر باید بردارم تا ابتدا سهمیه المپیک را کسب کنم و پس از آن ان‌شاءالله مدال المپیک را بگیرم. گرفتن سهمیه کار بسیار سخت و بزرگی است و ان‌شاءالله در این مسیر هم با دعای مردم موفق شوم تا دل همه جامعه بزرگ کاراته و ملت ایران را شاد کنم.
من خیلی خوشحالم عضو تیمی هستم که پرافتخارترین تیم ایران است. ما در گذشته هم تیم‌هایی را داشته‌ایم که مدال گرفته‌اند اما هیچ تیمی موفق نشده سه دوره پیاپی طلای کومیته تیمی را کسب کند ما این کار را کردیم و هتریک طلایی کردیم و خیلی اتفاق بزرگی است ما با این کار دل جامعه بزرگ کاراته و ملت ایران را شاد کردیم.
دارنده نشان طلای بازی‌های آسیایی اندونزی در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این مهم ما باید فاکتورهای زیادی را داشته باشیم. ابتدا باید تلاش می‌کردیم قهرمانی دوره گذشته حفظ شود. برای رسیدن به این اتفاق بزرگ باید یک تیم همدل داشته باشیم که خدا را شکر داشتیم.
برای رسیدن به این سکو باید یک فدراسیون خوب داشته باشیم که ما داشتیم و دارم. ما کادر فنی بسیار خوبی را داریم که موفق شده‌ایم چنین نتیجه‌ای را بگیریم بعید می‌دانم که حالاحالاها یک تیمی باشد که بتواند این قهرمانی‌ها را تکرار کند. چرا که ما شاهد بودیم بازیکنان اروپایی می‌‌آمدند و به ما می‌گفتند تیم ملی ایران بعید می‌دانیم بتوانیم نتیجه بگیرد اماما قبلاً هم‌قسم و همدل شده بودیم که یک بار دیگر طلای جهانی را کسب کنیم و هتریک کنیم خدا را شکر این اتفاق بزرگ رخ داد و تمام تلاش بچه‌ها  و کادر فنی به بار رسید، از مسئولان فدراسیون و کادر فنی واقعاً تشکر می‌کنم. این یک تلاش دسته‌جمعی بود تا برای سومین بار بتوانیم در مسابقات جهانی مدال طلای کومیته تیمی را کسب کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مطلع هستید که کاراته ایران بعد از ۴۸ سال به عنوان نایب قهرمانی دست یافته است، اظهار داشت: از نایب‌قهرمانی کاراته ایران بعد از ۴۸ سال برای اولین‌بار اطلاع نداشتیم، شهرام هروی سرمربی تیم ملی آمد و این موضوع را به ما گفت.
خدا را شکر که همه اولین‌ها در این نسل اتفاق افتاد. نسل کاراته ماندگار و تاریخ‌ساز شد. فکر می‌کنم چند سال دیگر که بگذرد همه از این تیم به نیکی یاد خواهند کرد. آنهایی کارهایی قبلاً رخ داده بود را ما انجام دادیم. شهرام هروی و دیگر مربی‌ها و بچههای تیم ملی تلاش کردند تا این نسل ماندگار شود ما تاریخ‌سازی کردیم و تاریخ‌ساز می‌مانیم.
خوشحالم که در این نسل هستم. خدا را شاکرم با تمام کمبودهایی که وجود داشت توانستیم در مجموع نایب قهرمان شویم ان‌شاءالله جامعه بزرگ کاراته، مسئولان فدراسیون کاراته، مسئولان ایران قدر کاراته را بدانند و این نسل را حمایت کنند تا این تیم با همین روند به المپیک برود و بهترین نتیجه را کسب کند.
وی در ادامه در مورد کسب دو مدال طلا در مسابقات جهانی اسپانیا گفت: لطف خدا شامل حال من شده است. وقتی خدا بخواهد عزت و بزرگی می‌دهد هر طوری هم شده باشد می‌دهد. خوشحالم که در این رقابت‌ها دو مدال طلا گرفتم. من دوست داشتم همه بچه‌ها مدال بگیرند.
پورشیب حقش طلا بود، سجاد گنج‌زاده ۱۳ سال است که به عنوان یک برادر کنار من است دوست داشتم او علی‌رغم اینکه در تیمی طلا گرفته در انفرادی هم مدالش طلا می‌شد اما نشد، حتماً خیری در کار بوده است. هامون درخشی‌پور برای اولین‌بار مدال برنز گرفت و از این اتفاق خیلی خوشحالم، امیر مهدی‌زاده همیشه قهرمان بوده دوست داشتم او هم مدال بگیرد اما این اتفاق رخ نداد مطمئن هستم این شکست سکوی پرتاب برای مسابقات بعد یاست من با این دو مدال طلا واقعاً کارم سخت‌تر می‌شود و باید بعد از این حرفه‌ای‌تر زندگی کنم.
من دو سال برای رسیدن به این مدل‌ها در مسیر حرکت کرده‌ام حالا باید محکم‌تر از قبل قدم‌هایم را بردارم تا اینکه موفقیت‌های بعدی برای ورزش ایران رقم بخورد. حالا از من انتظارات بیشتر است و باید تلاش کنم خانواده خودم و مردم را بیشتر از این خوشحال کنم.
وی در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد: از شهرام هروی و دیگر مربیان تشکر می‌کنم. هروی همیشه عدالت را رعایت کرده و همیشه مثل یک برادر بزرگ برای همه ما بوده است به خاطر همین است که تیم یکدل بوده چون او برای همه خوب خواسته و همه ما را حمایت کرده است فدراسیون و کادر فنی حمایت کرده است، این عوامل دست به دست هم داد تا ما موفق شویم بچه‌ها هم کوتاه نیامدند و در هر مسابقه‌ای که مدال گرفتند تشنه‌تر شدند.
بچه‌ها با غیرت مبارزه کردند تا موفق شدند برای سومین بار بر سکوی قهرمانی دنیا قرار بگیرند. حالا من از مسئولان ورزش می‌خواهم این نسل را حمایت کنند تا این نسل در خانواده کاراته و جامعه دیده شود. این نسل باید الگوی دیگر تیم‌ها باشد.
ما با تمام کم و کاستی‌هایی که وجود داشت توانستیم به این عنوان برسیم.  بچه‌های ما لیاقت الگو شدن برای تیم‌های دیگر را دارند و امیدوارم حمایت‌ها از کاراته بیشتر شود.
منبع:فارس