تبیان، دستیار زندگی

رییس سازمان سینمایی: در وزارت ارشاد خواهم ماند

حیدریان در حاشیه بازدید از جشنواره فیلم کوتاه به حواشی بازنشستگی خود در ریاست سازمان سینمایی پاسخ داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
رییس سازمان سینمایی: در وزارت ارشاد خواهم ماند
محمد مهدی حیدریان عصر امروز مورخ یکشنبه ۲۹ آبان ماه در حاشیه بازدید از جشنواره فیلم کوتاه با توجه به بازنشسته بودن خود و گزینه‌های جایگزین برای ریاست سینمایی، درباره وضعیت مدیریت سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران گفت: آنچه مسلم است سینما از ابتدای امسال دوره جدیدی را بر مبنای یک برنامه شروع کرده و قطعا این برنامه ادامه پیدا خواهد کرد. این مهمترین حرفی است که در این باره می‌توان گفت، چراکه هم وزیر محترم و هم دیگر همکاران ما بر این هستند که این برنامه را دست کم تا آخر دولت دوازدهم داشته باشند و از این بابت نگرانی نداریم.

وی ادامه داد: اگر بنا به رفتن من باشد، باید بگویم که من در وزارت ارشاد خواهم ماند، چون برای جدا شدنم از سینما دیر است.

رئیس سازمان سینمایی درباره ارزیابی عملکرد خود در دوره مدیریتش بیان کرد: در ادوار گذشته مبنای ما همیشه بر این بوده که برنامه‌ریزی پیش رویم و مقید و متعهد به آن باشیم و همه بخش‌ها منظومه‌وار در برنامه تعریف شده باشند، تا بر اساس آن حرکت کنیم. من فکر می‌کنم که در این مدت این طور بوده است. البته اخیراً یک گزارشی آماده شده که براساس آن می‌توان قضاوت کرد که چقدر ما بر مدار برنامه‌های تعیین شده حرکت کرده‌ایم.

حیدریان در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا براساس مهلتی که برای پایان کار بازنشستگان اعلام شده خبری درباره پایان کارش اعلام خواهد شد یا خیر؟ تصریح کرد: طبق قانون باید تغییر مدیریت رخ دهد و من هم در وزارت ارشاد و در کنار سینما خواهم ماند، اما اینکه چه کسی سکاندار خواهد بود را باید وزیر فرهنگ و ارشاد مشخص کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره اینکه پیشنهاد و هشدارش به رئیس بعدی سازمان سینمایی چیست؟ افزود: حرکت در چارچوب برنامه را پیشنهاد می‌دهم که قاعدتاً تعهدی هم که وزیر محترم از مدیریت جدید خواهد گرفت، همین خواهد بود.

حیدریان در پاسخ به اینکه مهمترین چالش رئیس بعدی در این مقطع چه خواهد بود؟ اظهار کرد: به نظرم صنوف مهمترین موضوع در سینما هستند و باید یک زمانی از این برزخ در آیند. اگر می‌خواهند میدان‌داری کنند که چاره‌ای جز این نداریم، مدیریت جدید باید مسئولیت‌پذیر باشد.گاهی به نعل و گاهی به میخ بزند سردرگمی در سینما را تشدید می‌کند. البته این مسئله در وزارت ارشاد به ویژه در حوزه سینما در چارچوب همان برنامه دنبال می‌شود، ضمن اینکه در دولت هم بنای آن وجود دارد و وزارت کار پشتیبانی می‌کند.

حیدریان درباره اینکه برخی صنوف خیلی سرسختانه حامی او بودند، اما پس از ماجرای بازنشستگی منتقدانه برخورد کردند، گفت: نسبت ما با سینما مانند قبل ادامه خواهد داشت، همچنان سختگیرانه در جهت منافع سینما با کمک اهالی آن پیش می‌رویم و این تلاطم‌های مقطعی چیزی را عوض نمی‌کند.

حیدریان در ادامه درباره انتشار فراخوان زود هنگام جشنواره ملی فجر بیان کرد: چنین چیزی نمی‌تواند پیش بیاید، چون جشنواره جهانی فقط ۳ یا ۴ فیلم ایرانی را می‌تواند بپذیرد، لذا این دو جشنواره تعارضی با هم ندارند و جشنواره جهانی بخش بین‌الملل و جشنواره ملی هر کدام یک نقش را ایفا می کنند و در خدمت سینمای ایران و بخش بین الملل آن است. دبیر جشنواره فجر هم حکم جدید نگرفته و دبیر خواهد بود تا زمانی که تغییر کند.

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: این دو جشنواره تعارضی با هم ندارند و امسال قطعا هماهنگی بیشتری با هم خواهند داشت.

وی همچنین درباره شرایط اقتصادی و تاثیرات آن بر دو جشنواره ملی و بین‌الملل گفت: جشنواره داخلی سال گذشته تقریباً با حدود ۴۰ درصد هزینه‌های سال قبل برگزار شد و امسال دبیر جشنواره تلاش‌هایی را شروع کرده و ما هم به او کمک می‌کنیم تا بتوانند، اسپانسر‌های جدی داشته باشد. در بخش بین‌الملل نیز همین‌طور پیش می‌رود. هزینه‌ها به نسبت مشکلات اقتصادی که وجود دارد در مقایسه با سال گذشته باید کاهش پیدا کند که البته بخشی از آن با صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد و بخشی هم با محدودتر برگزار کردن برخی قسمت‌های جشنواره و برخی دیگر را هم اسپانسر کمک خواهد کرد.

حیدریان در پاسخ به سوالی درباره میزان رضایتش از دوران کاری خود ادامه داد: ناراضی نیستم، اما امید و انتظارم از دست‌اندرکاران در حوزه مربوط به خودشان خیلی بیشتر بود. بخشی را حدس می‌زدم که مسائل اقتصادی و منافع اقتصادی و شخصی مانع از ایجاد یک اجماعی شود که همین اتفاق هم افتاد، اما از یک زمانی به بعد دیگر بنا را بر این گذاشتیم که اگر لازم شد با کمی هُل دادن و کمک کردن به نتیجه برسیم. به هر حال بخش‌های مختلف بودند که می‌توان آن‌ها را حدس زد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان