تبیان، دستیار زندگی

روابط اقتصادی کنونی با ایران، مطابق میل آلمان نیست

این دیدار در شرایط کنونی از یک سو پیام مثبتی از سوی آلمان برای حفظ ظرفیت‌های همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران قلمداد می شود و از سوی دیگر نقطه روشنی برای همکاری در زمینه برق و انرژی به‌ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر و بخش آب و برق محسوب می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 روابط اقتصادی کنونی با ایران، مطابق میل آلمان نیست
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، به‌گزارش یکشنبه تارنمای وزارت نیرو، «زیگمار گابریل» افزود: امیدواریم این سفر نقطه عطفی برای پیشرفت و توسعه بیشتر روابط اقتصادی کشورهای ایران و آلمان باشد.

گابریل تاکید کرد با وجود سختی‌های موجود در شرایط فعلی، علاقه زیادی برای همکاری بین ایران و آلمان وجود دار.

آلمان یکی از کشورهای حاضر در گروه 1+5 بود که توافق هسته ای برجام را در سال 1394 با جمهوری اسلامی ایران امضا کرد و با وجود خروج آمریکا از این توافق، تاکید کرده است به آن ادامه می دهد.وی اطمینان داد موضوع برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آلمان را به طور فوری پیگیری کند.

وزیر نیرو نیز به عنوان مسوول ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری فدرال آلمان و جمهوری اسلامی ایران گفت: این دیدار در شرایط کنونی از یک سو پیام مثبتی از سوی آلمان برای حفظ ظرفیت‌های همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران قلمداد می شود و از سوی دیگر نقطه روشنی برای همکاری در زمینه برق و انرژی به‌ویژه انرژی‌های تجدیدپذیر و بخش آب و برق محسوب می‌شود.

«رضا اردکانیان» افزود: وزارت نیرو و دولت به طور جدی درصدد رفع برخی مشکلات کنونی اند و ما امیدواریم همکاری ها در زمینه های مختلف به طور جدی دنبال شود.

اردکانیان یادآوری کرد: ایران مصمم است تا سال 2021 میلادی حدود سه هزار مگاوات به ظرفیت بخش انرژی تجدیدپذیر خود اضافه کند.

وزیر پیشین امورخارجه آلمان در صدر یک هیات اقتصادی از مدیران عامل و نمایندگان برخی شرکت‌های کوچک و متوسط این کشور به ایران سفر کرده است.

بر پایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران آلمان در هفت ماهه امسال پنجمین صادرکننده کالا به ایران شد.

در این مدت آلمان با یک میلیارد و 426 میلیون دلار، از نظر ارزشی 5.42 درصد سهم صادرات کالا به ایران را از آن خود کرد.

آلمان یکی از کشورهای حاضر در گروه 1+5 بود که توافق هسته ای برجام را در سال 1394 با جمهوری اسلامی ایران امضا کرد و با وجود خروج آمریکا از این توافق، تاکید کرده است به آن ادامه می دهد.
منبع: خبرگزاری ایرنا