تبیان، دستیار زندگی

حضور دلالان علت گرانی سیب درختی است

این تهاتر می تواند علاوه بر صادرات مازاد تولید، برای کشور و تولیدکنندگان ارزآوری داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 حضور دلالان علت گرانی سیب درختی است
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، «شکرالله حاجی وند» روز یکشنبه درباره علت افزایش قیمت سیب درختی در بازار افزود: با وجود سرمازدگی ابتدای سال باغ ها و سال کم آوری سیب درختی و به دنبال آنها کاهش تولید، سیب درختی مورد نیاز کشور تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم.

وی افزایش قیمت سیب را ناشی از تعدد چرخش محصول در دست واسطه ها و دلالان عنوان کرد و اظهار داشت: اکنون هر کیلوگرم سیب درختی حداکثر با قیمت سه هزار تومان از باغدار خریداری می شود اما با قیمت هایی بین 10 تا 13 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد که این امر نیازمند کنترل و بازرسی دستگاه های نظارتی است.

سیب درختی ایران به کشورهای هدف عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی صادر می شود.وی تصریح کرد: البته بخشی از کاهش تولید سیب مربوط به برنامه احیا و اصلاح بخشی از باغ های سیب درختی است که سال گذشته در نزدیک 15 هزار هکتار اجرا و سبب شد امسال عرضه سیب درختی به صنایع تبدیلی وابسته به این محصول نیز کاهش یابد.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی جهادکشاورزی گفت: امسال برآورد تولید سیب درختی در سطح 252 هزار هکتار از باغ های کشور نزدیک 3.2 میلیون تن است که نسبت به سال گذشته 500 هزار تن کاهش تولید را نشان می دهد.

«میزان تولید سیب درختی در سال 96 حدود 3.7 میلیون تن در سطح 252 هزار هکتار و در سال 95 نزدیک 3.4 میلیون تن در سطح 249 هزار هکتار باغ بود.»

حاجی وند ادامه داد: اکنون آذربایجان غربی با تولید 750 هزار تن سیب درختی بیشترین و با کیفیت ترین تولید را دارد در حالی که سال گذشته میزان تولید این استان یک میلیون تن بود.

سیب ایران رتبه چهارم تولید جهانی را دارد

مدیر کل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک معاونت باغبانی یادآور شد: تولید جهانی سیب درختی سالانه نزدیک 90 میلیون تن در سطح پنج میلیون و 300 هزار تن هکتار است.

به گفته حاجی وند، ایران از لحاظ سطح زیرکشت باغ ها رتبه سوم و از لحاظ میزان تولید رتبه چهارم را پس از چین، آمریکا و هلند به خود اختصاص داده است.

امسال 200 هزارتن سیب درختی صادر شد

حاجی وند درباره تهاتر صادرات سیب درختی به ازای واردات موز گفت: براساس آمارها از ابتدای امسال تاکنون 200 هزار تن سیب درختی به کشورهای متقاضی صادر شده که بخشی از این صادرات مربوط به تولید محصول سال 96 است.

به گفته وی، در فاصله سال های 94 تا 96 صادرات سیب درختی به ترتیب نزدیک 650 هزار تن، 354 هزار تن و 321 هزار تن بوده است.

وی بخشنامه اخیر وزارت صنعت درباره تهاتر صادرات سیب درختی به ازای واردات موز از بازارچه های مرزی را به نفع تولید کنندگان و منافع ملی کشور دانست و افزود: این تهاتر می تواند علاوه بر صادرات مازاد تولید، برای کشور و تولیدکنندگان ارزآوری داشته باشد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت 19 آبان ماه امسال در بخشنامه ای به گمرک، مجوز صادرات سیب درختی از بازارچه‌های مرزی و تسهیلات واردات موز با تعرفه پنج درصدی را صادر کرد.

براساس این بخشنامه، همه محموله‌های دارای کوتاژ گمرکی (شماره گمرکی) سال 1396 از گمرکات اجرایی کشور از جمله گمرکات بازارچه‌های مرزی، مشمول تسهیلات بازار به ازای بازار مبنی بر واردات یک کیلوگرم موز با تعرفه پنج درصد در ازای صادرات یک و نیم کیلوگرم سیب درختی می شود.

طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی و با هدف توسعه صادرات محصولات کشاورزی از سال 1395 صادرکنندگان می توانند به ازای هر 1.5 کیلوگرم صادرات سیب درختی، یک کیلوگرم موز به کشور وارد کنند.

سیب درختی ایران به کشورهای هدف عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی صادر می شود.

براساس آمار سال 2015 اتحادیه اروپا، آمریکا، چین، شیلی، بلاروس، آفریقای جنوبی، نیوزیلند و ایران به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان سیب درختی بودند.

طبق آمار گمرک از سبد تجارت خارجی ایران، در سال 1396بالغ بر 148 هزار و 546 تن موز به ارزش 481 میلیارد و 888 میلیون و 340 هزار تومان وارد کشور شد که معادل 192 میلیون و 951 هزار و 466 دلار بود؛ این محصول از کشورهای اکوادور، هند، فیلیپین، ترکیه، امارات و سریلانکا خریداری می شود.

از ابتدای امسال با تغییر سیاست های ارزی دولت و پس از آنکه در فصل بهار موز به نرخ ارز دولتی وارد کشور شد، این کالا از فهرست کالاهای ضروری و اساسی حذف شد و دیگر ارز یارانه ای به آن تخصیص نمی یابد با این حال در هفت ماهه امسال 261 هزار و 475 تن موز به ارزش 237 میلیون و 524 هزار و 721 دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب 35.77 و 24.24 درصد کاهش نشان می دهد.
منبع: خبرگزاری ایرنا