سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

ضبط صدای طلوع خورشید در مریخ

محققان دانشگاه انگلیا راسکین انگلیس با استفاده از اطلاعات به دست آمده توسط کاوشگر رباتیک Opportunity و تکنیک Data Sonification توانستند صدای طلوع خورشید را در مریخ ضبط کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
طلوع خورشید در مریخ

تکنیک Data Sonification شامل فرآیند تبدیل اطلاعات و داده ها به صدا به منظور درک یا انتقال اطلاعات است. برای این منظور محققان تصویر طلوع خورشید را از چپ به راست و پیکسل به پیکسل اسکن کرده و میزان شفافیت و اطلاعات رنگی آن را با مدل دیجیتالی ارتفاع در مریخ ترکیب کردند.
سپس با استفاده از الگوریتم های خاصی توانستند به هریک از عناصر به دست آمده از این فرآیند، یک گام موسیقی و ملودی تخصیص دهند. بدین ترتیب تصویر مربوط به طلوع خورشید در سطح مریخ به یک فایل صوتی به مدت دو دقیقه تبدیل شد.
کاوشگر رباتیک Opportunity از سال 2004 میلادی اطلاعات تصویری مریخ را برای ناسا گردآوری و ارسال می کند، اما در سال جاری میلادی در اثر یک طوفان غبار ارتباط آن با زمین قطع شد.
قرار است صدای طلوع خورشید که با عنوان Mars Soundscapes نام گذاری شده است در کنفرانس Supercomputing SC18 که در تاریخ 13 نوامبر در دالاس برگذار خواهد شد، در غرفه ناسا برای علاقمندان پخش شود. 
منبع: ایرنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین