تبیان، دستیار زندگی

چرا پوست کهیر می زند؟

کهیر چگونه ایجاد و درمان می شود؟

کهیر اختلال پوستی بسیار شایعی است که به‌صورت بثورات ناگهانی و برجستگی‌های مختصر پوستی به شکل گرد و رنگ‌پریده یا به‌صورت هاله قرمزرنگی درروی پوست نقاط حساس بدن دیده می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
کهیر

مدت چند روز بود که کف دست و پاهایم دچار خارش شده بود و امروز بدنم پر از لکه های قرمز رنگ شده که خیلی خارش دارد. لطفاً بفرمایید این لکه های قرمز رنگ چیست و چگونه درمان می شود؟

 
کهیر اختلال پوستی بسیار شایعی است که به‌صورت بثورات ناگهانی و برجستگی‌های مختصر پوستی به شکل گرد و رنگ‌پریده یا به‌صورت هاله قرمزرنگی درروی پوست نقاط حساس بدن دیده می‌شود. مناطق رایجی که حساسیت پوستی در آن بیشتر ایجاد می‌شود معمولاً تنه، بازوها و ران‌ها هست. در صورت نیز، پشت لاله گوش و نواحی گردن بیشترین جایی است که دچار حساسیت پوستی می‌گردد.

این نوع حساسیت پوستی گاهی همراه با خارش بوده و بسته به شدت آن، اندازه آن از یک نقطه کوچک تا یک بشقاب بزرگ می‌تواند ایجاد شود. هنگامی‌که دچار حساسیت پوستی می‌شوید، در بیشتر اوقات طی 24 ساعت بهبود می‌یابد لیکن در برخی مواقع، پس از محو شدن کهیر قبلی، ممکن است جای آن دومرتبه ایجاد شود؛ بنابراین ممکن است این حالت برای چند روز یا بیشتر طول بکشد.

تقریباً می‌توان گفت هرگونه حساسیت و آلرژی می‌تواند باعث بروز این بیماری گردد. برخی از مهم‌ترین عوامل ایجاد آن عبارت‌اند از:
1-  آلرژی به برخی غذاها مانند تخم‌مرغ، ماهی، شیر، شکلات، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و ...
2. حساسیت به برخی داروها
3. نیش و گزش برخی حشرات
4. تماس با حیوانات
5. مواجه با سرمای شدید
6. حساسیت به برخی شوینده‌ها و مواد شیمیایی
7. گرده برخی گل‌ها و گیاهان
8. تماس با موادی که به آن حساسیت دارید.

 هنگامی‌که حساسیت خفیف باشد، ممکن است نیاز به درمان نباشد. شما اغلب می‌توانید خارش را با قرار دادن کیسه آب سرد یا دوش آب سرد کاهش دهید و از راه‌های درمان خانگی کهیر برای بهبود آن استفاده کنید، ولی چنانچه دچار واکنش‌های آلرژیک شدید مانند تنگی نفس شدید، لازم است حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

برای تسکین خارش می‌توانید بدن را با آب نیم گرم شسته و روی قسمت‌های دچار حساسیت آب‌غوره، گلاب، سرکه و یا روغن گل سرخ بمالید.

کهیر با چه داروهایی درمان می شود؟

در درمان دارویی این نوع اختلال پوستی قبل از هر چیز لازم است علت ایجاد اختلال مشخص شود. چنانچه علت حساسیت مشخص گردد، نسبت به رفع و یا درمان علت زمینه‌ای اقدام می‌شود. اولین دارویی که برای درمان آن پیشنهاد می‌گردد، آنتی‌هیستامین‌ها هستند. آنتی‌هیستامین‌ها در کنترل اختلال‌های حاد و مزمن تعداد زیادی از بیماران مؤثر عمل کرده و گاها نیاز است که به‌صورت درازمدت برای کنترل آن از تجویز آنتی‌هیستامین‌ها استفاده شود.

داروهای دیگری که در این زمینه می‌تواند به درمان شما کمک نماید کورتیزونها و داپسون که یک داروی ضد باکتری است.

درمان کهیر در طب سنتی

اگر بیماری به علت غلبه خون باشد ابتدا باید حجامت انجام شود و از آب انار؛ آب‌غوره، آش انار، آش آلو و آش عدس با سرکه زیاد مصرف کنید و از خوردن گوشت، چربی جات، غذاهای شور یا شیرین، تخم‌مرغ، ماهی، خرما، ارده، شکلات و توت‌فرنگی پرهیز کنید. ضمناً توصیه می‌گردد از تزریق دارویی پنی‌سیلین، کار و فکر زیاد، ترس، ناراحتی و عصبانیت اجتناب شود.

برای تسکین خارش می‌توانید بدن را با آب نیم گرم شسته و روی قسمت‌های دچار حساسیت آب‌غوره، گلاب، سرکه و یا روغن گل سرخ بمالید.

کهیر از غلبه بلغم: اگر این اختلال پوستی به علت غلبه بلغم ایجادشده باشد، اولاً لازم است خلط غالب را پاک‌سازی نمایید و در حمام گرم بنشینید تا خوب عرق کنید. بعد سبوس جو، کرفس و تخم کرفس را در سرکه بجوشانید و صاف کنید. سرکه صاف‌شده روی قسمت‌هایی از پوست که دچار آلرژی شده است بمالید. همچنین می‌توانید عسل، سرکه و سکنجبین را در هم بجوشانید و صبح، ظهر و شب هر بار یک فنجان از آن را بنوشید.

توصیه می‌شود از خوردن خوراکی‌هایی که حساسیت را تشدید می‌کند خودداری کنید و در مقابل خوراکی‌هایی مانند خرفه، گشنیز، برگ چغندر، هندوانه، کاهو، آب انگور، خیار، دم‌کرده شاه‌تره و خاکشیر جوشانده شده به همراه آب فراوان و مایعات مصرف نمایید.

- استعمال موضعی مخلوط جوش‌شیرین و ماست روزی سه مرتبه نیز برای درمان مؤثر است.
- مالیدن سرکه بر روی قسمت‌های دچار حساسیت مفید است.
- شستشوی بدن با ماست، شاه‌تره و سدر درمان مؤثر و مفیدی برای کهیر است.
- گل و برگ همیشه‌بهار تازه را بکوبید و بر آن ضماد کنید.
- درصورتی‌که با این روش‌ها مشکل شما بهبود پیدا نکرد و از شدت آن کاسته نشد، انجام حجامت می‌تواند مفید واقع گردد.

مدت 3 سال است اول پشتم خارش داشت بعد صورت و سینه ام دچار خارش شد و الان هم حدود 9 ماهی است که صورت و بدن ورم می کند (لبهایم زیر چشمهایم بدن و پاهایم ) بعد از 12 الی 72 ساعت همانند کهیر رفع می شود نمی دانم بیماری ام چیست لطفا راهنمایی ام کنید.

یكی از علل مهم كهیر مزمن، عفونت هلیكوباكترپیلوری می‌باشد که محل آن در معده است و با آزمایش یا آندوسکوپی قابل تشخیص است؛ عفونت‌های دیگر از قبیل عفونت‌های سینوسی 15 درصد علت كهیر مزمن را تشكیل می‌دهد و اكثراً با درمان سینوزیت كهیر مزمن بهبود می‌یابد.
منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره سلامتی مرکز مشاوره