تبیان، دستیار زندگی

تولید قارچی که برق تولید می کند

محققان موفق به تولید نوعی قارچ با اجزای مصنوعی الکترومکانیکی شده اند که قادر به تولید برق است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
قارچ
محققان برای این کار از یک باکتری خاص موسوم به سیب سبز استفاده کرده اند که به رنگ آبی و سبز بوده و از طریق فوتوسنتز قادر به تولید انرژی است. فرایند طی شده بدین منظور مشابه فرایند فوتوسنتز گیاهان است.
پژوهشگران مرکز فناوری استیونز که این قارچ را ابداع کرده اند می گویند قبلا هم محصولاتی در طبیعت شناسایی شده بود که قادر به تولید برق هستند، اما این کار مدت زمان زیادی طول نمی کشد، زیرا اجزای افزوده شده به آنها برای تداوم بخشیدن به تولید برق نمی تواند کارآیی زیادی داشته باشد و در نتیجه خود این محصولات هم بعد از مدتی از بین می روند.
محققان برای تولید این قارچ خاص از چاپگر سه بعدی برای تولید دو نوع الگوی جوهری الکترونیکی استفاده کرده اند. یکی از این دو الگو حاوی باکتری بوده و دیگری حاوی نانوروبان های گرافنی است که می توانند جریان برق را جمع آوری و هدایت کنند. این الگوها بر روی کلاهک قارچ نصب می شوند.
انرژی تولید شده توسط این قارچ به 65 نانوآمپر می رسد که برای روشن کردن یک چراغ ال ای دی کافی است. به نظر می رسد این اختراع راه را برای تولید برق از برخی موجودات و گیاهان طبیعی موجود در جهان هموار کرده باشد.
منبع:فارس