تبیان، دستیار زندگی
آیا رفتن به یک میهمانی پر از افراد غریبه و جورواجور برای شما سخت و آزاردهنده است؟ آیا صحبت کردن با کسانی که قرار است با خانواده ی شما وصلت کنند، برایتان دشوار است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

معجزه ای برای زندگی

هوش هیجانی (1)

معجزه ای برای زندگی

آیا رفتن به یک میهمانی پر از افراد غریبه و جورواجور برای شما سخت و آزاردهنده است؟

آیا صحبت کردن با کسانی که قرار است با خانواده ی شما وصلت کنند، برایتان دشوار است؟

آیا اتفاق افتاده که شما را به کسانی معرفی کنند و بلافاصله بعد از آشنایی، اسامی آن ها را فراموش کنید و ندانید که آن ها را با چه نامی صدا کنید؟ آیا می خواهید در یک مصاحبه ی شغلی اثر خوبی را از خود به جا بگذارید یا آن قدر عصبی هستید که به زحمت می توانید صحبت کنید؟

اگر پاسخ شما به همه ی سوالات بالا مثبت است، یا کاملاً هم مثبت نیست ولی میل دارید که در مرحله بالاتری قرار بگیرید، ظرفیت هوش هیجانی خود را ارتقا دهید.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی یعنی قدرت کنار آمدن و ارتباط برقرار کردن با دیگران. به عبارتی دیگر، هوش هیجانی مجموعه ای از قابلیت ها و مهارت هایی است که فرد را برای سازگاری موثر با محیط و کسب موفقیت در زندگی تجهیز می کند.

روش های زیر به شما کمک می کند تا هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

1- به زبان آوردن احساسات به جای نادیده گرفتن آن. کسانی که نسبت به عواطف و احساسات خود از اطمینان بیشتری برخوردارند، کشتی زندگی را با مهارت بهتری هدایت می کنند و شناخت واقعی تر و عمیق تری نسبت به شغلی که می خواهند انتخاب کنند یا کسی که در نظر دارند با او ازدواج کنند، دارند.

سقراط هنگامی که می گوید : "خودت را بشناس" به این نکته کلیدی در هوشیاری عاطفی اشاره دارد که باید به احساس خود در همان زمانی که در حال وقوع است، آگاهی داشته باشیم.

2- براحساسات خود کنترل داشته و آن را اداره کنید. زیرا کسانی که از اداره و کنترل احساسات خود عاجزند، دایم در اضطراب و افسردگی دست و پا می زنند، در حالی که آن هایی که از این لحاظ قوی هستند خیلی سریع خود را از چنگال غم و اندوه بیرون می کشند.

3- به مردم لبخند بزنید. یک رمز بسیار ساده در هوش اجتماعی وجود دارد و آن لبخند زدن است.

لبخند انسان، منعکس کننده ی گرما، اعتماد، رفتار مثبت و خوشحالی است و ضمناً باعث می شود دیگران هم جذب شما شوند.

یک ضرب المثل چینی می گوید: کسی که چهره خندان ندارد، نباید کسب و کار راه بیندازد "از طرفی دیگر لبخند، باعث تولید آندروفین می شود که خود یک ماده انرژی زا و ضد درد است.

4- قانون زبان غیرکلامی را بشناسید. تحقیقات نشان داده که 55 درصد از ارتباطات با دیگران از طریق بدن مان صورت می گیرد. بدن شما بدون ادای حتی یک کلمه با مردم و محیط پیرامون ارتباط برقرار می کند. بدن شما ابزار فوق العاده ای است که دایماً در حال اجرای موسیقی ارتباط است. اگر نواختن این ساز را یاد بگیرید، پاداش اجتماعی بزرگی را دریافت می کنید. بدن در هر حالتی که باشد شاد یا غمگین، خوش هیکل یا بدهیکل، در حالت تدافعی یا منفعل یا در موضع قدرت، به هر حال حرف می زند. مسلماً دیگران هم با همین زبان با شما ارتباط برقرار می کنند. اگر قانون زبان غیرکلامی را بشناسید می توانید افکار و اعمال دیگران را نسبتاً دقیق پیش بینی کنید و هوش اجتماعی تان را ارتقا بخشید.

در تحقیقات مشخص شده که حرکات بدنی می توانند اطلاعات زیادی را منتقل کنند، مردمی که به قصه گوش می کنند، اگر همراه با گوش کردن به قصه، حرکات بدنی قصه گو را هم ببینند، دقت دریافته هایشان ده برابر کسانی است که فقط صدای قصه گو را گوش می دهند.

5- هنر گوش کردن را یاد بگیرید. افرادی که هوش اجتماعی دارند، زیاد حرف نمی زنند، بلکه زیاد گوش می کنند. باید همواره به یاد داشته باشیم که ما یک دهان داریم و دو گوش. در واقع گوش کردن به حرف های طرف مقابل یکی از بهترین و مؤثرترین راه هایی است که نشان می دهد او برای ما جالب است وقتی چنین رفتاری را بروز دهیم، آن شخص هم نسبت به ما واکنش نشان می دهد.

6- به خاطر داشته باشید که مغز شما همواره اولین ارتباط را مورد توجه ویژه قرار می دهد. در واقع مغز به طور طبیعی چیزهایی را که بعد از اولین بار می بیند یاد می گیرد و به مراتب بهتر به خاطر می آورد تا چیزهایی را که بعد از اولین بار می بیند. افرادی که هوش اجتماعی خوبی دارند، همیشه در اولین برخورد و آشنایی در میهمانی ها و محافل، تأثیری گرم و مثبت روی دیگران می گذارند. در مقاله ی بعد به مواردی که در ملاقات اول تاثیر مثبتی بر روی افراد می گذارند، اشاره می کنیم.

ادامه دارد...

نویسنده : مریم موسوی لطفی

مقالات مرتبط :

چگونه می توان بر دیگران نفوذ کرد               

منتظر تشکر نباش!                   

منظم باش ، تا هدفمند شوی             

برون گرا هستید یا درون گرا  ؟              

سپرده گذاری در صندوق دل دیگران         

خودت خودتو خوشبخت کن                     

معجزه ی صدا و لبخند             

بخند،تا دنیا بهت بخنده               

صله رحم  

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.