تبیان، دستیار زندگی

فراگیری فنون صحیح امتحان دادن

در امتحانات هم شاگرد و هم معلم پیشرفت خویش را می آزمایند و از آنجا كه امتحانات اساس كار ارزشیابی تحصیلی است و از آن برای تعیین موارد قدرت و ضعف تحصیلی دانش آموزشان خواه و ناخواه هنوز نمره های امتحانی به كار می رود و ملاك قضاوت درباره ی معلومات دانش آموزان است پس چه بهتر كه با فراگیری فنون صحیح امتحان دادن، سوابق تحصیلی درخشان و خوبی را از خود به جای گذاریم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فراگیری فنون صحیح امتحان دادن
1- در حین مطالعه درس، مضمون اصلی آن را دریابید. در این قسمت درس، بحث به چه موضوعی اشاره دارد؟ چگونه یا در چه مراحلی آن را بیان كرده است؟
2- همراه با خواندن درس به طور مرتب برای خود سوالاتی طرح كنید تا توجه شما به موضوع درس بیشتر جلب شود . بهتر است سوالات به نوعی با مطالب درسی هماهنگی داشته باشد.
3- سوالات طرح شده باید با توجه به اصل مطلب و كلید هر پاراگراف باشند.
4- در هنگام مطالعه در منزل به مطالبی كه به نوعی در كلاس علامت زده یا در حاشیه و پاورقی نوشته شده نیز توجه خود را مبذول بدارید.
5- توجه داشته باشید توکل به خدا، آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهم ترین عوامل موفقیت در امتحان است.
6- سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .
7- روز های قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس‌ پرتی می‌ شود کاملا کنار بگذارید زیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌ شود. و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می‌آورد.
8- آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برای تان به ارمغان می آورد .
9- همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.
10- جمع بندی مطالب را با بیان خود ؛ بیان كنید تا فراموشی شما كمتر شود.
11- اگر از جزوات و مطالب خارج از كتاب استفاده می كنید ، دقت كنید كه با مطالب موجود در كتاب سازماندهی لازم را داشته باشد تا مطالب مثل حلقه های جدا از هم یك زنجیر در نیایند.
12- اوراق امتحانی نوبت های گذشته خود اعم از ترم و نیم ترم و ماهانه و... را مجدداً مرور كنید تا اولاً نوعی مرور كرده باشید و ثانیاً اشتباهاتی را كه در آن زمان در‌ آن تكرار كرده اید، مجدداً تكرار نكنید.
13- یك هفته قبل از شروع فصل امتحانات سعی كنید خلاصه دروس، فیش برداری و فهرست نكات مهم را‌ آماده و در پوشه ای جمع ‌آوری كنید.
14- در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و... را از خود دور نمایید.
15- حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابل تان قرار دهید.
16- در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.
17- هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید .
18- سوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .
19- پس از یاد گرفتن کامل مطلب‌، حل تمرین‌ های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات‌، نمونه سؤال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سؤال‌ های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی‌، به روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.
20- این خطاست اگر فکر کنید سؤال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌ های قبل باشد. اخیراً طراحان تلاش می‌کنند، سؤال‌ های مفهومی را در قالب‌ های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می‌ کنیم که روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم و ریزه‌ کاری‌ های کتاب درسی تأکید بیش‌تری داشته باشید.
21- مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیش‌ تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره‌ معدل قرار دارید.
22- به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه‌ ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه‌، درست نخواندن متن سؤال و…. را اشکال نمی‌ دانند. آن‌ ها بلد نبودن‌ های بزرگ را اشکال می‌ دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگرش دانش‌ آموزی است که به اشکال و اشکال‌ گیری حساس نیست. ولی دانش‌ آموزان ممتاز حتی با یک اشتباه ساده‌ محاسباتی‌، دوباره مسئله را حل می‌کنند. آن‌ ها نسبت به ساده‌ترین اشکالات خود بی رحم هستند. این تجربه را از آن‌ها بیاموزید! برای گرفتن نمره‌ 18 یا 19، دانستن مطلب کافی است‌، ولی برای گرفتن نمره‌ 20، تسلط و حساسیت به اشکالات، اهمیت بیش‌ تری دارد.
23-  تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسش های او را مجددا یادآوری کنید .
24- نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آن ها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.
25- برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.
26- اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقی مانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .
27- مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت.

مطالب مرتبط:
توصیه هایی مهم برای امتحان
اصولی که باید در طول امتحان رعایت شوند
روز امتحان را چگونه بگذرانیم؟

منبع: بیتوته