تبیان، دستیار زندگی

استارتاپ ها جایگزینی مناسب برای روش های سنتی اشتغال

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم رونمایی از پنج ایده اپلیکشین ساز تاکید کرد: بسیاری از ایده پردازان و فعالان حوزه دانش بنیان به یقین رسیده اند که بایستی با استفاده از استارتاپ ها و شتاب دهنده ها به سمت اقتصاد پویا رفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کارشناس
ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکترعلیرضا در آئین معرفی ایده های برتر نرم افزاری در سالن همایش های برج میلاد، در سخنانی اظهارکرد: امروز بسیاری از ایده پردازان و فعالان حوزه دانش بنیان به یقین رسیده اند که بایستی با استفاده از شتاب دهنده ها به سمت اقتصاد پویا رفت و روش های سنتی دیگر پاسخگو نیست.
وی افزود: سرمایه گذاران، بانک ها و بنگاه های مختلف تخصصی دریافته اند که حرکت جوانان و پویایی آنها در امر استارت آپ ها بسیار اثرگذار و مهم است.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه، نقش استارتاپ ها و شتاب دهنده ها را در خروج از اقتصاد سنتی و اشتغال پایدار بسیار مهم خواند.
وی اشاره به علت رشد شتاب دهنده ها در سال های اخیر گفت: شاید دلیلش این باشد که دانشجویان، اساتید نسل های قبل را نیز وارد این حوزه کرده اند، اقتصاد جهان به سوی فعالیت های مبتنی بر دانش و فن آوری حرکت می کند.
وی همچنین در خصوص نحوه حمایت دولت از شرکت های نوپای حوزه­ استارتاپ اظهارکرد: اعطا وام در مرحله نوپایی به شرکت های تازه تاسیس در واقع یک اشتباه محض و خیانت به سرمایه های ملی است و با قاطعیت اعلام می کنم که ما مشکلی برای ارائه تسهیلات نداریم چون کار مبتنی بر دانش و کار اصولی مانعی برای سرمایه گذاری ندارد.
دلیری در ادامه با اعلام، طراحی دو پلتفرم برای تجمیع و ثبت ایده­های استارتاپی ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک، امکان جمع آوری ایده ها و خروجی جلسات استارتاپی فراهم شود.

شتاب دهنده ها را باید گسترش داد

دکتر قاسم عموعابدینی عضو دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز در این آئین در سخنانی با اشاره به اینکه، در آغاز بحث شتاب دهنده ها در دانشگاه تهران بسیار مورد تمسخر و شماتت سرمایه گذران و بخش های دولتی و خصوصی قرار گرفت افزود: هنگامی که شخصا کارم را در این حوزه آغاز کردم، نه صحبت از شرکت های دانش بنیان بود و نه اثری از استارتاپ­ها، سرمایه دارها نیز ترجیح می دادند که در فعالیت دیگری مثل ساختمان سازی سرمایه گذاری کنند.
وی ضمن دعوت از جوانان فعال در حوزه استارتاپ به داشتن انگیزه و تلاش بیشتر برای رسیدن به موفقیت گفت: اما حالا نگاه­ها متفاوت از قبل است و مجموعه راه را ادامه داد و امروز با اعتماد به جوانان به نقاط خوبی در این حوزه رسیده ایم .
این استاد مرکز پژوهشی فناوری های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران در عین حال گفت: البته نکته ای که خود شتابدهنده ها باید به آن توجه داشته باشند این است که تمام استارتاپ ها به نتیجه نمی رسند و این مسئله نباید موجب بدبینی نسبت به سرمایه گذارها و یا دلسردی نسبت به این مدل کار شود.
وی ضمن انتقاد از دکتر پروری در دانشگاه ها اظهاکرد: افزودن دکتر به دانشگاه ها هیچ مشکلی را رفع نخواهد کرد و تمرکز روی استارت آپ ها می تواند خدمات بزرگی را برای کشور ایجاد کند .
به اعتقاد دکتر عموعابدینی، نهادهای دولتی وظیفه دارند شور و انرژی جوانان علاقه مند به فعالیت در حوزه های استارتاپی را در مسیر درست و منتهی به سودآوری هدایت کنند.

تجربه موفق دنیا در استارت آپ ها

مجید ایرانمنش مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این آئین در سخنانی ضمن تاکید بر حمایت از ایده های نو گفت : یکی از فاکتورهای موفق در بحث استارت آپ ها رسانه موفق است و دنیا در این موضوع به جمع بندی رسیده و نتایج آن را دیده است.
وی افزود: حال باید توجه داشت که استارت آپی موفق می شود که بر پایه دانش و تفکر و جسارت جوانان پیش برود و از حمایت رسانه ای برخوردار شود .
ایرانمنش ادامه داد:از این رو تشویق و حمایت سرمایه گذاران خصوصی می تواند راه حل بسیار مهمی در حمایت از استارت آپ ها باشد.

ضرورت ایده پروری

مسعود زارعی، یکی از مدیران خدمات ارزش افزوده جشنواره برترین ایده های اپلیکیشن ساز نیز در این آئین، هدف از برگزاری این جشنواره را مشارکت هرچه بیشتر ایده پردازان جوان فعال در حوزه استارتاپی دانست و گفت: در مرحله نخست از میان 100 ایده 15 ایده برگزیده و سپس در دور بعدی داوری 5 ایده انتخاب شد و این 5 ایده توانستند محصول خود را در اختتامیه ارائه و در نهایت 3 ایده بعنوان برتر انتخاب شد.
وی افزود: البته باید توجه داشت که تجربه همکاری با تیم بین‌المللی و تیم جوان داخلی باعث شد از دو سال و نیم گذشته به یک سری از استارتاپ‌‌ها و کسب‌وکارهای کوچکی که نیاز به سرمایه‌گذاری، مشاوره و کمک غیرمالی داشتند کمک کنیم تا بتوانید راهی در مسیر اشتغال از طریق ایده های استارت آپی و اپلیکیشن ها ایجاد کنیم.
زارعی با تاکید بر اینکه فضای خوبی در قبال کسب‌وکار خدمات ارزش افزوده وجود ندارد گفت: این عامل برخی جوانان را برای ورود به بازار خدمات ارزش افزوده دلسرد کرده است، در حالی که این کسب ‌وکار برای عده زیادی اشتغالزایی کرده و سرویس‌های خوبی هم به مردم ارائه شده است.
ایده های برتر در حضور داوران و صاحب نظران و پس رای گیری در بین حضار معرفی شدند که بر مبنای آن اپلیکیشن‌های «گالری در گوشی»، «آرزو» و « آچار همه‌کاره» به ترتیب رتبه اول تا سوم این رویداد را به خود اختصاص دادند. جوایز این رویداد نیز در پکیج خدماتی 20، 10 و 5 میلیون تومانی به این برندگان اهداء شد.
در این آئین علاوه بر معرفی ایده های برتر، همچنین 10 ایده منتخب در این رویداد نیز به سرمایه گذاران معرفی شدند.
منبع:ایرنا