تبیان، دستیار زندگی

یاد مرگ باعث رهایی از غفلت و هوشیاری نسبت به حقایق می‌شود

خطیب حرم مطهر رضوی گفت: از جمله آثار یاد مرگ، رهایی از غفلت و هوشیاری نسبت به حقایق مهم پیرامون‌ است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 آیت‌الله محسن کازرونی

آیت‌الله محسن کازرونی در ویژه برنامه‌های عزاداری دهه پایانی ماه صفر حرم مطهر رضوی که در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: هنگام موعظه باید فایده آن را هم بیان کرد، این روش اخلاقی از گفتار اهل‌بیت(ع) قابل مشاهده است، ایشان وقتی موعظه‌ای می‌کردند به دنبالش آثار و فواید آن را هم می‌گفتند.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: انسان اگر بتواند در مقابل خواسته‌های بی‌رویه خویش بایستد و آنها را مدیریت کند، هرگز به فقر کشیده نمی‌شود، اما در همین برهه زمانی برخی از انسان‌ها به خاطر توجه بیش از حد برای رسیدن به خواسته‌های دنیایی، تمام اموال خود را از دست داده و دچار ورشکستگی و فقر شدند.

خطیب حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه فکر کردن به مرگ باعث بهتر شدن زندگی می‌شود، افزود: آگاهی از مرگ می‌تواند سلامت جسمی را ارتقا بخشیده و کمک‌ ‌کند اهداف و ارزش‌های خود را براساس تحلیل جدید دوباره اولویت‌بندی کرد، حتی فکر کردن ناخودآگاه درمورد مرگ مثلاً رد شدن از کنار قبرستان، می‌تواند تغییرات مثبتی در شما ایجاد کرده و باعث شود بیشتر به دیگران کمک کنید.

وی تصریح کرد: البته فکر کردن به مرگ به معنای غافل شدن از امور دنیوی نیست بلکه یادِ مرگ به انسان کمک می‌کند تا در امور دنیوی بهتر تدبیر کرده و به دنبال ضلالت و گمراهی نرود.

آیت الله کازرونی عنوان کرد: از جمله آثار یاد مرگ، رهایی از غفلت و هوشیاری نسبت به حقایق مهم پیرامون‌مان می‌باشد. در واقع، ما انسان‌ها از یاد مرگ می‌ترسیم و فریب دنیا را می‌خوریم و به بازیچه سرگرم می‌شویم در حالی که برای آخرت آفریده شده‌ایم ولی این دنیا را که در آن هستیم دوست داریم.

وی گفت: یاد مرگ می‌تواند آرزوها را کوتاه کند و آدمی را برای سرای جاودان آماده سازد، زیرا که آرزوهای طولانی، انسان را بیشتر در دنیا غرق و او را اسیر هوا و هوس نموده، در نتیجه عملش را بد می‌سازد.

منبع: خبرگزاری شبستان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.