تبیان، دستیار زندگی

اشکانی مسئولیت ناکامی کشتی فرنگی را به گردن گرفت

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ضمن عذرخواهی از مردم ایران به دلیل نتایج ضعیف تیم ملی در پیکارهای قهرمانی جهان در مجارستان گفت: تمامی تقصیرها، کم و کاستی ها را می پذیرم و همه شکست ها و ناکامی را به گردن می گیرم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کشتی
«علی اشکانی» افزود: به عنوان سرمربی تیم ملی از نتایج به دست آمده ناراحتم و بعضی ایرادات فنی را قبول دارم. نگرانی و توقع آن دسته از عزیزانی که ملی فکر می کنند را هم درک می کنم و سر تعظیم مقابل آنان فرود می آورم.
وی اظهار داشت: آنچه مسلم است و همه علاقمندان دلسوز کشتی در جریان آن قرار دارند این است که تیم ملی بعد از بازی های المپیک 2016 ریو به طور کامل دگرگون شد و همانند تیم های روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکیه مجارستان، ارمنستان و سایر تیم های مدعی، دیگر نفراتی از تیم المپیکی در تیم باقی نماندند.
اشکانی ادامه داد: ما در حال گذار با رویکرد پشتوانه سازی و ورزش پاک هستیم و برای تکرار موفقیت دهه قبل، نیازمند زمان و برنامه کلان هستیم که این موضوع از سال گذشته آغاز شد و توانستیم در مسابقات جهانی سال 2017 پاریس سه نشان برنز بگیریم. اما امسال، مشکلات عدیده ای گریبان گیر تیم های ملی کشتی شد.
وی ادامه داد: مسائل اقتصادی سبب شد در بیشتر تورنمنت های بین المللی پیش بینی شده نتوانیم حضور داشته باشیم تا کشتی گیرانی همچون پژمان پشتام، شهاب قورجیلی، سعید عبدولی و مسلم نادری خادم نتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به حساسیت بازی های آسیایی 2018 جاکارتا اشاره کرد و گفت: تیم ملی در این بازی ها حضور موفقی داشت. فاصله اندک بازی ها تا رقابت های جهانی نه تنها برای محمدعلی گرایی، حسین نوری، مهرداد مردانی، شرایط خوبی ایجاد نکرد بلکه تمامی ورزشکاران آسیایی شرکت کننده در مسابقات جهانی هم شرایط بهتری نداشتند.
اشکانی ادامه داد: کسانی که مغرضانه و بر اساس نیات شخصی برخی مسایل بی ربط را بیان می کنند، بدانند که نحوه جدید سیدبندی و بحث داوری کمر هر کادر فنی و سرمربی را می شکند. مگر می شود قرعه همه ملی پوشان به گونه ای باشد که در سخت ترین گروه قرار بگیرند؟
سرمربی سابق تیم کشتی فرنگی نوجوانان یادآور شد: شاید اگر خود ورزشکاران این اجازه را داشتند تا خودشان با دست خود قرعه خود را بنویسند تا قرعه راحت تری نصیبشان شد، باز هم نمی توانستند این کار را انجام دهند. برخی افراد اگر کمترین آگاهی و شناختی نسبت به تیم ملی و حریفانشان دارند، جداول هر 20 وزن کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات جهانی مجارستان را مطالعه کنند و ببینید که چه بر سر ملی پوشان گذشت و بعد قضاوت کنند.
وی اظهار داشت: تیم ملی کشتی فرنگی سال گذشته در پیکارهای جهانی نایب قهرمان شد اما هیچ اتفاقی چه از نظر تشویق، تجلیل و یا توجه بیشتر به تیم ملی، رخ نداد و حتی بودجه مصوب فدراسیون کشتی هم کاهش یافت.
اشکانی با بیان اینکه اکنون در مسیر تیم ملی با مشکلاتی مواجه هستیم، گفت: اما به خاطر مردم که اصلی ترین سرمایه و انگیزه قهرمانان ورزش هستند و تا جلب رضایت آنها حاضریم هر سختی را به جان بخریم.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی همچنین گفت: کادر فنی در تیم ملی هیچ کاری را بدون هماهنگی با شورای فنی انجام نمی دهد و برنامه ها را با تفکر و خرد جمعی پیش می بریم و گاهی لازم است که زمین بخوری تا متوجه شویم که چه کسانی حامی واقعی کشتی هستند.
وی اضافه کرد: همه از توانایی کشتی گیران کشورمان در هر وزن و جایگاهشان در آسیا و جهان آگاه هستند. دوره گذار در حال سپری شدن است و هیچ کس به کمتر از خودش نباخته و نمی خواهم توجیه کنم. ولی به طور حتم این تیم در بازیهای المپیک شکوفا شده و حتی 2 المپیک بعدی را با سربلندی طی خواهد کرد.
رقابت های کشتی فرنگی بزرگسالان قهرمانی جهان طی روزهای سوم تا ششم آبان ماه در شهر بوداپست مجارستان برگزار شد و تیم ایران توسط «مهدی علیاری» در وزن 97 کیلوگرم صاحب مدال برنز شد.
در پایان این رقابت ها تیم روسیه با 178 امتیاز، مقتدرانه به عنوان قهرمانی رسید و تیم های مجارستان و ترکیه به ترتیب با 75 و 60 امتیاز دوم و سوم شدند. تیم ایران نیز با 39 امتیاز در جایگاه یازدهم قرار گرفت
منبع:ایرنا