تبیان، دستیار زندگی

خلیج فارس چگونه ثبت جهانی شد

مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید: تمام حرکات و اقدامات انجام شده برای ثبت جهانی نام کهن و پرآوازه خلیج فارس که دو سال پیش آغاز شد، برای جلوگیری از هر گونه چالش به صورت چراغ خاموش بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خلیج فارس
 امروز دوشنبه 30 مهرماه دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت میزبان جمعی از اصحاب رسانه به منظور اعلام خبری غرورآفرین بود، 'خلیج فارس ایران ثبت جهانی شد'.
سیدمهدی میرصالحی مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت در این نشست اعلام کرد که با تلاش و پیگیری مستمر دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت، خلیج فارس ایران با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسید.
وی با بیان این که این نوع ثبت جهانی از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری حمایت از اسامی مبدا و نشان جغرافیایی محسوب می شود، تاکید کرد: از این پس و بر اساس قوانین بین المللی هیچ کشور، دولت و سازمانی نمی تواند خلیج فارس را به اسم دیگری نام گذاری کند.
اما نکته مهم در این بین حرکت چراغ خاموش تیم دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ثبت جهانی نام خلیج فارس ایران است، چرا که چند سالی بود برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس با ادعاهای بدون سند و بی اساس، خرج میلیون ها دلار و ایجاد یک فضای تبلیغاتی و رسانه ای سعی در تغییر نام تاریخی و غیر قابل انکار خلیج فارس داشتند، آرزویی که البته هیچگاه برآورده نشد.
مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت می گوید: در واقع خبر مسرت بخش ثبت جهانی نام خلیج فارس ایران، حقانیت نام خلیج فارس را به اثبات رساند و آب سردی بود بر پیکر تمام کسانی که قصد داشتند نام پرآوازه و کهن خلیج فارس را که دارای پشتوانه صدها سند، کتاب و نقشه است زیر سوال ببرند.
سیدمهدی میرصالحی در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا خاطرنشان کرد: البته ادعای برخی کشورهای منطقه که بدون هیچ گونه سندی مدعی نام دیگری برای خلیج فارس بوده اند، هیچگاه مورد پذیرش سازمان های رسمی و بین المللی قرار نگرفت.
وی در ادامه اظهارکرد: ما به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه چالش سیاسی برای ثبت جهانی خلیج فارس که همواره حواشی خود را داشته است مجبور شدیم این مسئله را خارج از مسائل سیاسی و تحت عنوان یک محصول پیگیری کنیم و البته تمامی اقدامات و پیگیری ها در فضای آرامی پیگیری شد.
میرصالحی با بیان اینکه ما در سکوت خبری موضوع ثبت نام خلیج فارس را پیگیری کردیم افزود: البته این لازم بود و من هیچ جا و حتی در مصاحبه و یا جلسه ای این مسئله را مطرح نکردم تا هنگامی که سند به دستم رسید، حتی قبل از اینکه سند به دستم برسد با اینکه نتیجه کار به صورت رسمی به بنده اعلام شده بود اما باز موضوع را رسانه ای نکردم.
وی در خصوص چگونگی ثبت جهانی نام خلیج فارس نیز با بیان اینکه در حال حاضر چندین نوع ثبت جهانی وجود دارد که از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به رسمیت شناخته شده است، ثبت نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبداء، ثبت تاییدیه، ثبت جمعی، ثبت حوزه مادرید و .. را از آن جمله برشمرد و افزود: در واقع ثبت نام خلیج فارس ایران بر اساس ثبت نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبداء پیگیری شد و به سرانجام رسید.
مدیر کل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس ثبت نشان جغرافیایی و حمایت از اسامی مبداء سازمان جهانی مالکیت فکری، ویژگی های محصول منطبق با آن منطقه است بعنوان مثال زعفران قائنات با حوزه جغرافیایی خود ثبت شده است.
وی افزود: در واقع ما از این نوع ثبت برای ثبت جهانی نام خلیج فارس استفاده کردیم و به دلیل اینکه خلیج فارس همواره مشهور به داشتن مروارید بوده است، خودمان خواستیم که نام مروارید را هم با حوزه جغرافیایی برای همیشه به ثبت برسانیم.
میرصالحی در ادامه تاکید کرد: به دلیل اینکه سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) متولی ثبت جهانی نام ها در جهان است، از این پس هیچ کشور، دولت و سازمانی نمی تواند نام دیگری را به غیر از خلیج فارس برای این منطقه بکار ببرد.
منبع:ایرنا