تبیان، دستیار زندگی

عوارض نگهداری از گربه در دوران بارداری

لطفاً خانم‌های باردار از گربه فاصله بگیرند

انگل گربه به‌صورت تک‌سلولی و دارای سبک زندگی سه مرحله‌ای است و ممکن است در بدن انواع حیوانات و انسان رشد کند. انگل گربه از طریق تماس مستقیم با گربه‌های ناقل بیماری، استفاده از گوشت نپخته گاو و گوسفند و مصرف مواد غذایی نظیر سوسیس و کالباس، می‌تواند به انسان منتقل شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
انگل گربه

خانمی 25 ساله هستم که دو ماه است باردار شده‌ام. لطفاً راهنمایی بفرمایید که آیا وجود گربه خانگی تهدیدی برای سلامتی جنینی که در شکم دارم هست یا خیر؟


وجود گربه‌های خانگی و تماس با مدفوع آن‌ها به‌صورت مستقیم در گربه‌های ناقل این بیماری، ازجمله راه‌های انتقال این بیماری به انسان است که شاید قابل‌تصور نباشد که گربه روزی بتواند انسان‌ها ازجمله زنان باردار را با خطرات جدی مواجه کند.

تب، سردرد، بی‌حالی و درد عضله به همراه تورم غدد لنفی، علائم خفیف انگل توکسوپلاسموز هستند و گاهی با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شود. نتایج تحقیقات پزشکی نشان داده که از هر سه نفر یک نفر دچار انگل توکسو پلاسموز است. از طریق تست آمینوسنتز می‌توان متوجه ابتلای جنین به انگل گربه شد.

 انگل گربه به‌صورت تک‌سلولی و دارای سبک زندگی سه مرحله‌ای است و ممکن است در بدن انواع حیوانات و انسان رشد کند. انگل گربه از طریق تماس مستقیم با گربه‌های ناقل بیماری، استفاده از گوشت نپخته گاو و گوسفند و مصرف مواد غذایی نظیر سوسیس و کالباس، می‌تواند به انسان منتقل شود. گرچه این بیماری در تمامی انسان‌ها قابل‌درمان است اما در زنان باردار می‌تواند خطرات جدی برای مادر و جنین به همراه آورد.

 انگل گربه به‌صورت کیست در بدن ظاهر می‌شود و به همین منظور گوشت گاو و گوسفند برای استفاده باید به‌طور کامل پخته شوند. حتی ممکن است برخی سبزیجات ناقل این انگل باشند و ضروری است حتماً به شیوه‌ای مناسب شست‌وشو داده شوند.

انگل گربه واکسن و تشخیص بالینی ندارد

با توجه به اینکه انگل گربه فاقد واکسن است، زنان باردار که گربه‌های خانگی دارند، باید بیشتر مراقب باشند تا به این بیماری مبتلا نشوند. ازآنجاکه انگل گربه تشخیص بالینی ندارد و از طریق انجام آزمایش قابل‌تشخیص است، زنان بارداری که در تماس با گربه خانگی هستند، باید برای انجام آزمایش‌های مربوطه اقدام کنند.

از طریق تست آمینوسنتز می‌توان متوجه ابتلای جنین به انگل گربه شد.


امکان درمان انگل گربه در مراحل اولیه بارداری وجود دارد و می‌تواند خطر کمتری برای زنان باردار و جنین داشته باشد.
وی بهترین زمان درمان را دو تا سه ماه اول بارداری عنوان کرده و می‌افزاید: درصورتی‌که زنی پس‌ازاین مدت از زمان بارداری، متوجه بیماری خود شود، به‌طور یقین مشکلات جدی برای جنین وی به وجود می‌آید که جبران‌ناپذیر است و برای مادران باردار نیز عوارض جدی ازجمله عفونت‌ها و لکه‌های دور چشم را به همراه می‌آورد.


 اختلالات مغزی و تأخیر در رشد جنین از عوارض انگل گربه

تأخیر در رشد جنین، کاهش وزن، عوارض و اختلالات مغزی و کوچک شدن جمجمه از عوارض ناشی از وجود انگل گربه است که گریبان جنین را می‌گیرد. درصورتی‌که یک بانوی اواخر دوران بارداری به این بیماری مبتلا شود، جنین از عارضه‌های بیشتری رنج خواهد برد.

اگر قبل از 16 هفتگی از زمان بارداری باشد می‌توان با مراجعه به مراجع قانونی و با تائید پزشکی قانونی نسبت به سقط‌جنین اقدام کرد زیرابه دلیل بروز اختلالات و عوارض مغزی که منجر به مشکلات ذهنی برای جنین می‌شود، اجازه سقط‌جنین به زنان مبتلابه این بیماری داده‌شده است.

این بیماری برای مادران باردار قابل‌درمان است اما باید در مراحل اولیه مراجعه کنند تا بتوانیم با داروهای مختلف نسبت به درمان آن‌ها اقدام شود.
به زنان باردار توصیه می شود که در زمان بارداری به‌هیچ‌عنوان از گوشت نپخته یا سوسیس و کالباس استفاده نکنند و تا حدی که امکان دارد از تماس مستقیم با گربه پرهیز کنند.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پزشکی مرکز مشاوره تبیان