سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

آسمان در انتظار بارش شهابی اسدی و وقوع ماه کامل

دومین ماه از سومین فصل سال با رویدادهای نجومی همچون وقوع بارش شهابی ثوری و اسدی و وقوع بدر کامل همراه است که موقعیت های مناسبی را برای رصد و عکاسی نجومی توسط علاقمندان به آسمان فراهم می آورند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نجوم
«ندا جعفری» عضو انجمن نجوم ایران روز دوشنبه در مورد رویدادهای نجومی دومین ماه از فصل پاییز اظهار داشت: اول آبان سیاره اورانوس در مقابله است، منظور از مقابله یک سیاره این است که آن سیاره با خورشید در موقعیت 180 درجه قرار دارد و به طور کلی اگر دو جرم آسمانی با هم زاویه 180 درجه داشته باشند، در حالت مقابله هستند.
وی ادامه داد: سیاره اورانوس اول آبان در تمام طول شب از غروب خورشید تا طلوع آن در آسمان قرار دارد و به وسیله تلسکوپ دیده می شود.
این کیهان شناس رویداد بعدی را وقوع بدر یا ماه کامل برشمرد و افزود: دوم آبان ماه کامل را در آسمان داریم که برای رصد موقعیت خوبی نیست؛ زیرا هنگام وقوع ماه کامل به دلیل بازتاب مستقیم نور ماه، عوارض سطحی ماه سایه ندارند و هنگام رصد ماه، عمق عوارض مشاهده نمی‌شوند. از طرفی به خاطر شدت نور ماه کامل و ایجاد آلودگی نوری در آسمان، امکان رصد سایر اجرام کم نور نیز وجود ندارد.
وی تاکید کرد: با وجود اینکه وقوع بدر کامل موقعیت مناسبی برای رصد نیست، زمان خوبی برای عکاسی نجومی است و عکاسان نجومی معمولا با استفاده از این پدیده، تصاویر نجومی جذابی خلق می‌کنند.
جعفری با اشاره به وقوع دو بارش شهابی در ماه آبان گفت: بارش شهابی ثوری روزهای 14 و 15 آبان روی می دهد، از دنباله دار انکه /encke comet ناشی می شود و کانون آن صورت فلکی ثور است.
وی ادامه داد: همچنین روز 15 آبان سیاره عطارد به بیشترین کشیدگی شرقی می‌رسد. از دید ناظران زمینی سیارات به طور کلی دو دسته هستند؛ سیاره داخلی یا خارجی. سیاراتی که حد فاصل زمین و خورشید قرار دارند و سیاراتی که بعد از زمین هستند، بر اساس این تقسیم بندی زهره و عطارد سیارات داخلی هستند و بیشترین کشیدگی در مورد این سیارات مربوط به زمانی هست که سیاره به حداکثر جدایی زاویه ای از خورشید برسد.
جعفری افزود: این سیارات دو نوع کشیدگی غربی و شرقی دارند؛ غربی زمانی است که سیاره قبل از طلوع خورشید در بیشترین ارتفاع از افق باشد و شرقی در صورتیکه بعد از غروب خورشید بیشترین ارتفاع از افق را داشته باشد.
وی گفت: بر همین اساس 15 آبان بهترین زمان برای مشاهده عطارد است که بعد از غروب خورشید تا حدود 1 ساعت بعد و در همان سمت غرب آسمان، امکان مشاهده این سیاره با جشم غیرمسلح وجود دارد، بیشترین کشیدگی برای سیاره عطارد 28 درجه است که در تاریخ 15 آبان مشاهده می شود.

دومین بارش شهابی نیمه سوم دومین ماه پاییز

به گفته این منجم روزهای 26 و 27 آبان بارش شهابی اسدی رویت می شود که یکی از مهم ترین بارش های شهابی سالانه و منشا آن دنباله دار تمپل تاتل/ temple tatel و کانون آن صورت فلکی اسدی است.
وی افزود: این صورت فلکی که شب ها از سمت شرق طلوع می کند یکی از مهم ترین صورت های فلکی است و بهترین زمان برای مشاهده این بارش شهابی که از بازه زمانی 15 آبان تا 9 آذر روی می دهد، روزهای اوج آن یعنی 26 و 27 آبان خواهد بود.
جعفری در توضیح بارش شهابی گفت: بارش های شهابی مختلفی سالانه روی می دهد که منشا آن یک دنباله دار است، دنباله دارها تکه های عظیمی از سنگ و یخ هستند که در مدارهای بیضی شکل با کشیدگی زیاد، به دور خورشید حرکت می کنند.
ذرات جدا شده از این دنباله دارها در فضا معلق می مانند؛ وقتی زمین از میان توده ذرات به جا مانده از دنباله دارها عبور می کند، تعدادی از آن ها وارد جو زمین می شوند و در مجاورت اکسیژن زمین می سوزند که به این پدیده شهاب می گوییم. از آنجا که تعداد شهاب ها در این تاریخ های خاص بسیار زیاد می شود با نام بارش شهابی در عرف نجوم نامیده می شود.
منبع:درنا
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین