تبیان، دستیار زندگی
یان را حل می كنم آقای برانكو، ما بردیم اما آیا قبول دارید كه در مقابل لبنان خوب بازی نكردیم؟ بله قبول دارم. من احساس مردم هم كه نارضایتی هایی را داشتند، درك می كنم. خودم نیز از بازی بچه ها راضی نبودم و این را به وضوح گفته ام...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برانكو: 3 هفته دیگر مشكل هاشمیان را حل می كنم


آقای برانكو، ما بردیم اما آیا قبول دارید كه در مقابل لبنان خوب بازی نكردیم؟

بله قبول دارم. من احساس مردم هم كه نارضایتی هایی را داشتند، درك می كنم. خودم نیز از بازی بچه ها راضی نبودم و این را به وضوح گفته ام اما هدف اصلی ما این بود كه این مسابقه را ببریم و به عنوان فاتح گروه چهارم انتخابی جام ملت های آسیا به كارمان پایان بدهیم و این كار را هم كردیم. بنابراین نباید ناراضی باشیم.

یعنی شما ایرادی در این قضیه نمی بینید؟

خب، مسائلی وجود داشت اما یادتان باشد كه 5-4 مهره اصلی ما هر یك به دلایلی غایب بودند. از كریمی و مهدوی كیا گرفته تا نوید كیا. یحیی هم كه آسیب دید و زمین را ترك كرد. با این حساب ما با تركیب اصلی مان در زمین حضور نداشتیم. اضافه بر آن ما فرصت های زیادی طی بازی برای افزودن بر تك گل مان داشتیم كه همه از دست رفت. اگر آنها گل می شد، الان این سؤال ها را نمی كردید و این حرف و حدیث ها اصلاً مطرح نشده بود. بر عكس آنچه می پندارید، من از یك جهت بسیار خوشحالم.

كدام جهت؟

از این جهت كه بعد از بازگشت من تیم ملی صاحب پنجمین برد متوالی اش نیز شد و صعودش را تحت عنوان سرگروه به مرحله نهایی قطعی كرده است.

اما شما یك بار دیگر از آزمودن جوانترها و كم تجربه ترها در تركیب تیم تان خودداری و احتراز كردید و حتی حاضر نشدید در مسابقه یی كه نه استرس داشت و نه پیامد احتمالی مهیبی، به برخی نیمكت نشینان میدان بدهید.

این حرف را اصلاً قبول ندارم و انتقاداتی از این دست را كه از من شده است، كاملاً غیراصولی می دانم. از شما می پرسم مگر تیم من پیر است؟ آیا نصرتی، مبعلی، كعبی، نوید كیا، كاظمیان و حتی نیكبخت پیر هستند؟ در تیم من حداقل 9 بازیكن تیم ملی امید عضویت دارند كه طبعاً سن شان زیر 23 سال است.

اما آقای برانكو اگر قرار باشد حتی در مسابقات غیرحساس و حتی دربازیهای دوستانه همیشه همان چهره ها به میدان آیند و جوانترها به صحنه نیایند پس چه زمانی نوبت آنها خواهد رسید؟

ببینید، من یك وظیفه برای خودم قایلم تحت عنوان " فتح هر مسابقه تیم ملی  و برای رسیدن به این مقصود فقط و فقط بهترین ها و آماده ترین ها را به میدان خواهم فرستاد. حتی اگر در تمام 20 بازی قبلی هم در میدان حضور داشته باشند. اصلاً چیزی به اسم بازی " دوستانه" در دنیا وجود ندارد.

منظورتان چیست؟

چیزی كه اسمش در دفتر فیفا آمد و مسابقه یی كه به ثبت رسید، دیگر دوستانه نیست. " افی شیال"(رسمی) است. حالا هر جور كه می خواهید به آن نگاه كنید . فیفا به نتایج آن نگاه و بر اساس آن تیم ها را رده بندی می كند. چه انتظاری دارید؟ كه من جوانترها و كم تجربه تر ها را به میدان بفرستم و تیم ببازد؟ هرگز چنین كاری نمی كنم. من باید هر دیداری را فتح كنم. این وظیفه من در قبال مردم ایران وفدراسیون فوتبال كشور است.

لفظ "دوستانه" و"رسمی" را قلم می گیریم و حالا از شما می پرسیم آیا در بازیهای سبك تر نیز مثلاً نمی خواهید از كسب به جز میرزاپور درون دروازه استفاده كنید؟

فقط زمانی این كار را می كنم كه كسی بهتر از میرزاپور پیدا شود و من بهتر از او نمی شناسم . شما می شناسید؟

اگر امتحان پس ندهند و بازی نكنند، هیچ وقت بهتر نخواهند شد.

آنها باید صلاحیت شان را در تمرینات و در مسابقات دیگر(باشگاهی) به اثبات برسانند. بازی فراوان است و دست هیچكس بسته نیست.

اما شما به كسی میدان نمی دهید.

مثلاً چه كسی؟

مثلاً معدنچی، برهانی و...

حالا من از شما می پرسم در سمت چپ میدان نیكبخت بهتر است یا معدنچی؟

وقتی شما به دیگران میدان نمی دهید، بدیهی است كه اگر كسی هم بخواهد بهتر شود، نمی تواند به این هدف برسد.

این فرضیه را قبول ندارم. من به همه میدان و شانس داده ام. در سه سالی كه در ایران بوده ام تیم را سرشار از مهره های جوان كرده ام. كعبی و مبعلی از كجا آمده اند؟ عزیزاده از كجا؟ اما حاضر نیستم به صرف جوان گرایی مطلق، دایماً چهره های جدیدتر را وارد تركیب فیكس كنم. چون ممكن است ببازیم و آن وقت نمی توانم جوابگوی مردم باشم.

تا كی آقای برانكو؟

تا ابد! تا هر وقت كه لازم باشد من فقط از كسانی استفاده می كنم كه حتماً تضمین كننده پیروزی باشند. هر كس هم كه می خواهد به تركیب ثابت راه یابد و روی دست قبلی ها بلند شود، راه باز است بیاید و این را ثابت كند.

پس در بازی با كویت نیز همین بساط خواهد بود.

نمی دانم هنوز تصمیم نگرفته ام. شاید به برخی از كسانی كه می گویید میدان بدهم و شاید هم ندهم. اما ما داریم تركیب اصلی مان را به كویت می بریم و خیال نداریم به آنجا برویم و ببازیم.

اما آقای برانكو باور كنید این بازی به قول شما" افی شیال" نیست!

از نظر من هست، این بازی شناسنامه دارد و نتیجه آن را در همه جای دنیا می گویند. بنابراین من فقط با نیروهایی قدم به میدان می گذارم كه تجربه فتح این دیدار را داشته باشند من به تجربه برخی از افرادی كه می گویید برای فتح مسابقاتمان بسیار نیاز داریم و آنها واقعاً برای تیم مهره هایی بسیار الزامی اند.

مسأله مربیگری تیم امید توسط شما چه شد؟

هیچكس چنین پیشنهادی را به من نداده است!

اما مسؤولان فدراسیون فوتبال رسماً گفته اند كه در این باب با شما صحبت كرده اند؟

بروید از خودشان بپرسید. اما اگر دارید با من صحبت می كنید باید تذكر بدهم كه هیچكس. تكرار می كنم هیچكس به من نگفته است كه بیا و مربی تیم ملی امید بشو.

حالا فرض كنید كه گفتند، جواب شما چه خواهد بود؟

وقتی چنین پیشنهادی را به من نداده اند، چه جوابی دارم كه به آنها و یا به شما بدهم؟!

وحید هاشمیان؟

در انتظار پایان نیم فصل اول بوندس لیگا و بازگشت او به ایران هستم. 3 هفته یی بیشتر تا آن موقع نمانده است. در آن زمان با وی صحبت می كنم تا مشكل حل شود و او هم برای ما بازی كند.

و حرفی دیگر؟

نه، فقط آرزوی موفقیت های بیشتر.