سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تهیه‌کننده برنامه «حجره قیمه خان»:

تمام تلاشمان حمایت از کالای ایرانی است

محمد صالحیان تهیه‌کننده برنامه «حجره قیمه خان» گفت: تمام تلاشمان این است که در برنامه از کالا‌های ایرانی حمایت کنیم و توجه ویژه‌ای به سبک زندگی ایرانی داشته باشیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
تمام تلاشمان حمایت از کالای ایرانی است

 محمد صالحیان تهیه‌کننده برنامه «حجره قیمه خان» گفت: تمام تلاشمان این است که در برنامه‌ از کالاهای ایرانی حمایت کنیم و توجه ویژه‌ای به سبک زندگی ایرانی داشته باشیم.

مسعود خاکباز نویسنده و کارگردان این برنامه نمایشی گفت: حجره قیمه خان، برنامه ترکیبی است که هم نمایشی و هم تاک‌شو به شمار می‌رود و هدف اصلی از تولید چنین اثری حمایت از کالای ایرانی است و ما در یکی از آیتم‌هایمان مهمان هنرمند و یا ورزشکاری داریم که وارد این حجره می‌شوند و درباره کالای ایرانی و فعالیت‌های خودشان صحبت می‌کنند.

 وی افزود: در داستان این برنامه قیمه خان برادری به نام مجید و خواهر زاده‌ای به نام طلعت و شاگردی به نام فومن دارد که نقش هرکدام از آنها را یکی از بازیگران این برنامه بازی می‌کنند.

خاکباز کارگردان حجره قیمه خان هم با اشاره به شباهت این عروسک به جناب خان نیز گفت: به دلیل سن و سال بالایی که داشت نمی‌توانستیم هر نامی را برایش انتخاب کنیم و واژه خان را در ادامه اسمش قرار دادیم که ربطی به جناب خان ندارد. چند اسم انتخاب کردیم و این نامگذاری ما را محدود می‌کرد تا اینکه گفتیم اسمی انتخاب کنیم که هم طنز باشد و هم کسی را ناراحت نکند که در نهایت به قیمه خان رسیدیم.

وی در ادامه با اشاره به هدف این برنامه افزود: ما تمام تلاشمان را در راستای هدف برنامه می‌کنیم و مخاطبان باید به ما فرصت بدهند. اولویت اولمان جذب مخاطب بود و بعد اینکه اهدافمان را به مخاطب بگوییم.

خاکباز افزود: طبق طرح اولیه‌ای که داشتیم قرار بود ۲۰ نفر از مردم در این لوکیشن  همراه ما باشند اما به دلیل کمبود فضایی که در اختیارمان قرار دادند، این امر محقق نشد.

وی درباره پخش این برنامه از شبکه ایران کالا و نسیم نیز گفت: تا الان پخش محدودی داشتیم که در اصل آزمایشی بوده و هنوز پخش اصلی شروع نشده است و سازمان و سایر شبکه‌ها باید کمک کنند تا این کار به خوبی دیده شود و تا الان ۲۰ قسمت دوم این کار را ضبط کردیم و در پخش جدید قیمه خان علاوه بر شبکه ایران کالا از شبکه نسیم هم پخش خواهد شد.

خاکباز درباره انتخاب فضای سنتی در لوکیشن برنامه نمایشی قیمه خان گفت: چنین فضاهایی در کارهای تولیدی سازمان نبود و ما می خواستیم فضای جدیدی را تجربه کنیم.

وی درباره دکور این مجموعه عروسکی گفت: دلمان می‌خواست چند فضا داشته باشیم اما به دلیل کمبود بودجه این اتفاق نیفتاد چرا که سخت است با چنین فضایی بخواهیم ۶۰ دقیقه مخاطب را پای تلویزیون نگه داریم.

خاکباز در ادامه با اشاره به تعداد قسمت‌هایی که در این اثر ضبط شده است، گفت: فاز اول حجره قیمه خان ۵۰ قسمت است که ما تا به حال ۳۵ قسمت از آن را ضبط کرده‌ایم.

وی با اشاره به رِنج سنی مخاطبان حجره قیمه خان افزود: فضای ما سنتی است و سعی کردیم همه قشر به خصوص جوان‌ها را جذب این کار کنیم‌ برخلاف اینکه ممکن است بگویند طرح اولیه سفارشی بوده باید بگویم طرح اولیه توسط گروه ما به شبکه ارائه شد.

احمد آکشته یکی از عروسک‌گردان های این برنامه تلویزیونی نیز در این نشست گفت: قیمه خان دو عروسک‌گردان دارد که یکی فک و یکی دست‌هایش را بازی می‌دهد و من بازی دهنده دهان عروسک و آقای افشاری دست‌هایش را به عهده دارد.

تقاضای شبکه نسیم برای پخش قیمه خان
پور عیسی مدیر این برنامه تلویزیونی در ادامه نشست خبری گفت: زمانیکه ما این کار را شروع کردیم شبکه ایران کالا تازه تاسیس بود و مشکلات خود را داشت و مشکل بودجه و فضا داشتیم و طراحی که شده بود با نتیجه‌ای که مشاهده می‌کنید تفاوت داشت. ما دو عروسک طراحی کرده بودیم که به دلیل کمبود فضا یکی از آنها حذف شد.

وی افزود: بعد از پخش ۱۱ قسمت اول و آسیب شناسی ، توانستیم راهمان را پیدا کنیم و در ادامه شبکه نسیم تقاضا داشت که حجره قیمه خان را پخش کند و برهمین اساس بعد از ماه صفر از این شبکه هم پخش می شود.

پور عیسی در ادامه بیان کرد: سبک زندگی ایرانی یکی از بحث‌های اصلی ما در تولید این کار است و امیدوارم بتوانیم به خوبی در این بخش ظاهر شده باشیم.

امیر سلطان احمدی صداپیشه عروسک قیمه خان که در اتاق فکر برنامه خندوانه نیز حضور دارد در پاسخ به این سوال که این عروسک چه تفاوت هایی با جناب خان دارد، بیان کرد: بعد از اینکه قرار شد همکاری را شروع کنیم اولین سوال ما این بود چرا قیمه خان؟ و با توجه به حضورم در اتاق فکر جناب خان، نمی‎خواستیم این دو عروسک حتی در نام هم یکی باشند که این موضوع دغدغه ما بود در ادامه در بخش ساخت و ساز عروسک از من راهنمایی خواستند که تا جایی که توانستم همکاری کردم.

وی افزود: از ابتدا می دانستیم که اگر قرار است عروسکی ساخته شود باید تکنیکی داشته باشد که همیشه جذاب باشد. جالب این بود که تعدادی می‌گفتند عروسک جناب خان هم شبیه عروسکای سسمی استریت است!

احمدی ادامه داد: با توجه به کاراکتری که در ذهن آقای خاکباز بود قیمه خان شکل گرفت و در ادامه سعی کردیم تکنیک کوچکی مثل تکان خوردن ابرو که در جناب خان نداشتیم را به کار بگیریم‌.

وی در ادامه بیان کرد: ما بارها شاهد این بودیم که برای عروسک‌هایی هزینه‌های بسیاری شده و نتیجه نداده و برعکسش را هم دیدیم مثل عروسک کلاه قرمزی که از گنجه درآوردند و این همه مورد استقبال قرار گرفت از این رو همه چیز به شرایط موجود بستگی دارد.

وی که ترانه سرایی اغلب آثاری که در آنها حضور دارد، را به عهده دارد درباره ترانه سرایی در مجموعه حجره قیمه خان گفت: اتفاقا از سمت گروه پیشنهادش بود اما فکر کردیم دیدیم ترانه‌های مرتضی احمدی که در یکی از کتاب‌هایش چاپ شده برای این برنامه مناسب‌تر است.

لاله صبوری که ایفاگر یکی از نقش‌های این مجموعه تلویزیونی است در ادامه این نشست ضمن توضیح نقش خود گفت: من خواهرزاده قیمه خان را بازی می کنم که فردی خشن و البته تکواندو کار است. باید بگویم که تا به حال تعدادی از دوستانی که به عنوان مهمان به اینجا آمدند گفتند که این شخصیت عروسکی واقعا برایمان زنده است.

وی ادامه داد: من سالها تجربه حضور در کارهای عروسکی داشتم و متن‌هایمان را دوست دارم و آینده خوبی را برای این عروسک می‌بینم.

مجید شهریاری دیگر بازیگر حجره قیمه خان در بخش دیگری بیان کرد : نویسنده برنامه ، بسیار کاربلد است و قلمش را دوست دارم و امیدوارم با حمایت دولت و مردم که شرط اصلی برای ما است پیش رویم. نقشم در این کار خاکستری است و برادر قیمه خان را بازی می کنم.

مهیار مجیب بازیگر نقش فومن ، در توضیح نقش خود گفت: من نقش فومن را در این کار دارم و از نیمه کار وارد شدم. فومن برادر هومن با بازی رامین ناصر نصیر است. او نماینده نسل جوان ما است که سرگردان است و به دنبال کار می‌گردد.

فرید احمدی صدابردار نیز در ادامه با اشاره به فعالیت خود در این اثر گفت: تمام تلاشمان را به کار بستیم تا صدای خوبی را به گوش مردم برسانیم.

جهانی کارگردان تلویزیونی حجره قیمه خان نیز گفت: این کار در فضای غیر حرفه ای ساخته می شود به همین دلیل  روی کیفیت برنامه تاثیر دارد‌ اما حضور بچه‌های حرفه‌ای باعث شده تا کارمان شکل بهتری پیدا کند.

پورعیسی مدیر گروه پویانمایی شبکه ایران کالا ضمن ارائه توضیحاتی گفت: در حال حاضر ۵۰ قسمت مصوب شده است. مشکلات بسیاری در زمینه تولید داریم که یکی از آنها دستمزد پایین عوامل است. دلیلش هم عدم توانایی لازم برای شبکه ای نوپا است اگرچه مدیریت شبکه روی پرداخت ها حساس هستند اما بچه ها به ما واقعا کمک می کنند و تمام تلاششان را به کار بسته اند.

خلیلی مدیر طرح مجموعه حجره قیمه خان گفت: بچه های گروه واقعا کار دلی می‌کنند و در این ۷ ماه مشکلات مالی زیادی داشتیم و متاسفانه تا به حال به عروسک گردان ها دستمزدی ندادند.

امیر سلطان احمدی در ادامه با اشاره به میزان دستمزد عوامل گفت: ۷ سال پیش برای شبکه استانی مرکز اهواز کاری انجام دادم و برای هر برنامه دقیقه ای ۱۴۰ تومان به ما پرداخت می‌کردند اما اینجا دستمزدمان پایین‌تر از اهواز است با همه این تفاسیر انصاف نیست که بگوییم چونکه پول نمی‌دهید نمی‌آییم!

مهیار مجیب نیز گفت: در کارهای هنری همه چیز پول نیست و در کنار آن قول افراد و همکاری گروهی هم مهم است.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x