• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/06/07
  • تاريخ :

اشتباه استراتژیک

کارشناسان غربی : طرح آمریکا برای صدور تسلیحات به خاورمیانه یک اشتباه استراتژیک است.

 

به گفته تحلیلگران غربی، فروش سلاحهای کشتار جمعی آمریکا به عربستان سعودی، رژیم اسرائیل و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس یک اشتباه استراتژیک است.

به گزارش خبرگزاری مهر پایگاه اینترنتی "فاینال کال" در تحلیلی به نقل از کارشناسان غربی نوشت : طرح جدید آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران از طریق فروش سلاح به عربستان سعودی و هم پیمانان دیگر خود می تواند یک مسابقه تسلیحاتی را در منطقه به راه بیندازد و باعث بی ثباتی بیشتر خاورمیانه شود.

نویسنده این مطلب خاطر نشان می کند : فروش این سلاحها که همچنان به تصویب کنگره آمریکا نیاز دارد، یکی از بزرگترین پیشنهادهایی است که تاکنون مطرح شده است. " استیون رایت" پروفسور دانشگاه قطر گفت :" این یک رویکرد استراتژیک است که توصیه آن برای مقابله ژئواستراتژیک با ایران اشتباه بوده است."

وی افزود:" توجه واشنگتن به فروش این سلاحها به عنوان ابزاری برای تقویت موضع آمریکا در برابر ایران و تقویت امنیتی منطقه ای خود یک منطق دارای اشکال است. فروش سلاحهای بیشتر به کشورهای خلیج ( فارس) و همچنین اسرائیل تنها نگرانیهای امنیتی ایران و بی ثباتی منطقه ای را افزایش می دهد. از سوی دیگر، احتمالا ایران را به سوی اختصاص بودجه بیشتر برای هزینه های دفاعی خود سوق می دهد."

" گری سیک" پروفسور دانشگاه کلمبیا نیز گفت :" سیاستهای آمریکا در منطقه اخیرا یک نمونه عجیب از نزاع سیاسی است . آمریکا با از بین بردن طالبان در شرق و بعثیها در غرب و سپس روی کارآوردن یک دولت شیعه در بغداد برای اولین بار امکان ظهور و نمایان شدن ایران را فراهم آورد."

وی در جمع کارشناسان خلیج ( فارس) صریح کرد:" آمریکا با مواجه شدن با قدرت افزایش یافته ایران هم اکنون یک رابطه جدید و بهبودیافته منطقه ای را برای برخورد با این مشکل پیشنهاد می دهد و ضمنا این اقدام توجه را از گرفتاری آمریکا در عراق منحرف و موضع آمریکا را به عنوان قدرت نهایی در منطقه احیا می کند."

درپایان این مطلب باز هم به نقل از گری سیک آمده است :" سیاست جدید آمریکا شامل تهیه پوشش نظامی برای کشورهای عرب خلیج ( فارس)است تا آنها موضع مقابله گرایانه تری در برابر ایران داشته باشند که البته این امر منافعی برای صنعت هوایی آمریکا خواهد داشت."

 

 

UserName