سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

زائر تایلندی: برای خدمت به زوار اربعین یک سال پول جمع می‌کنیم

زائر تایلندی می‌گوید: ما هر سال که بر می‌گردیم تایلند یک صندوق کوچولو می‌دهیم به هر خانه شیعه. آن‌ها هر روز پول می‌ریزند تا یک سال پول جمع می‌کنند. آن پول را می‌آوریم برای خدمت به زوار امام حسین(ع).
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اربعین

در یک نگاه تمدنی به واقعه عاشورا باید گفت جریان عاشورا متوقف در یک زمان و مکان خاص نیست بلکه حقیقتی جاری در طول تاریخ بشریت است؛ چرا که آموزه‌ها و اثرات معنوی آن در تمام زمان‌ها و مکان‌ها کاربرد خود را نشان داده  تا حدی که حتی اندیشمندان و رهبران غیر مسلمان را تحت تأثیر قرار داده  است. گاندی رهبر برجسته‌ی هندی که کشور خود را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد، می‌گوید: «من‌ زندگی‌ امام‌ حسین‌ (ع) را به‌‌دقت‌ خوانده‌ام‌ و توجه‌ به‌ صفحات‌ کربلا کرده‌ام و بر من‌ روشن‌ شده‌ است‌ که‌ اگر هندوستان‌ بخواهد یک‌ کشور پیروز شود، بایستی‌ از قیام ‌حسین‌ (ع) الگو گیرد.» (عسکری اسلامپور، 1387: 44)

از دیگر سو شاهدیم امام خمینی(ره) به عنوان سردمدار مبارزه با استبداد و استکبار جهانی، بارها الگوی انقلاب و دفاع مقدس را برگرفته از آموزه‌های عاشورایی معرفی تا حدی که فرمود: «این محرم و سفر است که اسلام را زنده نگه می‌دارد» که منظور ایشان فرهنگ عاشورای حسینی و آموزه‌های حیات‌بخش امام حسین(ع) است. 

اما اکنون شاهدیم آموزه‌های حسینی نه تنها در بین سایر مذاهب اسلامی بلکه در تمام دنیا نفوذ کرده است و قلوب پاک‌طینتان عالم را تحت تأثیر خود قرار داده است. جریان پیاده‌روی اربعین حسینی مصداقی بر این واقعیت است. حضور گسترده مردم دنیا با هر دین و مذهبی و بدون توجه به اختلافات مذهبی و قومیتی و با یک هدف و مقصد واحد که همان زیارت سید و سالار شهیدان است، نویدبخش آینده‌ای روشن است که مبنای آن را محبت امام حسین(ع) و فرهنگ عاشورا شکل می‌دهد. در این راستا توجه به خاطرات و احساسات افرادی که از کشورهای مختلف در این همایش بین‌المللی حضور یافته‌اند، شنیدنی و خواندنی است. 

یکی از این زائران حمدان فتانی 27 ساله از کشور تایلند است.

وی می‌گوید: شهر من آیوتایا در تایلند است. هشتاد درصد مسلمانند. آشنایی با کربلا در تایلند پانصد سال پیش شروع شد. کسی که این مسأله را تبلیغ کرد، آقای شیخ احمد قمی بود. ایشان به عنوان تاجر رفت آنجا و خیلی مورد پسند و محبت پادشاه بود. ایشان اولین مفتی مسلمان در تایلند بود. 

تایلند تقریباً پانزده هزار شیعه دارد. ما در آنجا هم مجلس برای عزاداری و امام حسین(ع) داریم. قدیمی‌ها فقط عزاداری می‌کردند، اما حالا برنامه‌های دیگر هم داریم. مثلاً جوانان را جمع کردیم، گروهی درست کردیم که روزهای عاشورا و اربعین توی خیابان می‌ایستند و آب پخش می‌کنند بین مردم. بعد روی آب می‌نویسند: ?who is Hussein  (حسین کیست؟)

خیلی از مردمی که تایلند رفته‌اند، از دیدن ما و موکب‌مان تعجب می‌کنند و می‌گویند توی آن فضا شماها چطور این قدر مؤمن مانده‌اید؟ می‌گویم این بستگی دارد به تربیت خانواده. درست است که تایلند فضاهای آزادی دارد برای همه، ولی به خاطر تربیت پدران و مادرانمان، از آنجاها دوری می‌کنیم. هم به خاطر تأثیر بسیار زیاد پدر و مادر روی ماست و هم می‌توانیم بگوییم که آن چیزها مورد علاقه ما نیست، برای ما جذاب نیست. 

من برای خواندن درس دین و آشنایی بیشتر با شیعه آمدم قم. از همان جا بود که پایمان به زیارت اربعین باز شد. 5 سال قبل بنده با چند تا از دوستانم، تایلندی‌هایی که اینجا درس می‌خوانند توی نجف، با هم جمع شدیم و از جاده کوفه از کنار شط فرات راه افتادیم برای کربلا. آنجا داشتیم فکر می‌کردیم بابا این امام حسین نه برای عراقی‌هاست نه برای ایرانی‌ها؛ برای همه شیعه‌هاست. پس برای ما هم هست. پس چرا اینجا نباشیم؟ اینطوری شد که به فکر زدن موکب افتادیم ... سال اول موکب خیلی کوچک بود، خیلی کوچک. فقط آب و چایی می‌دادیم به مردم ولی الان سال پنجم است که شما می‌بینید خیلی بزرگ است. 

ما هر سال که بر می‌گردیم تایلند یک صندوق کوچولو می‌دهیم به هر خانه شیعه. آن‌ها هر روز پول می‌ریزند تا یک سال پول جمع می‌کنند. آن پول را می‌آوریم برای خدمت به زوار امام حسین(ع) مردم که می‌آیند به خصوص مردم ایران، می‌پرسند: آقا چه عجیب! تایلند کجاست؟ این موکب کجاست؟ 

بعضی‌ها اصلاً نمی‌دانند تایلند شیعه هم دارد ... بعضی‌ ایرانیان وقتی تایلند می‌روند، سمت جاهایی می‌روند که خیلی خوب نیست و خوشنام نیست. یک نفر آمد اینجا از ما سؤال کرد از پاتایا. ما هم گفتیم بابا اینجا موکب پاتایا نیست. فکر نکنید تایلند فقط چیزهای بد دارد، چیزهای خوب هم دارد. بروید منطقه مسلمان ما. شیعه هم آنجا هست. مسجد و حسینیه مال شیعه هم وجود دارد. 

اعلام می‌کنم امروز امام حسین ما را جمع کرده در اینجا. ما از تایلند آمدیم، دیگری از اندونزی، امام زمان ما را اینجا جمع کرده تا ما آشنا بشیم. آینده ان‌شاءالله امام زمان همه بشر را جمع خواهد کرد. این اتفاق حتماً ارتباط دارد با ظهور امام زمان(عج). اینجا باعث می‌شود مردم بیشتر به یاد امامشان باشند. باعث می‌شود مردم دنیا حساس بشوند که شیعه کیه؟ امام کیه؟ باعث می‌شود دشمنان شیعه هول و ترس پیدا کنند. 

برگرفته از کتاب پادشاهان پیاده (خرده روایت‌هایی از زیارت اربعین) اثر بهزاد دانشگر و محمدعلی جعفری


منبع: تسنیم
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x