تبیان، دستیار زندگی

نقشه غارهای ایران تهیه شد

در کشور بیش از ۵ هزار غار وجود دارد که منظور مشخص کردن پراکندگی آنها در سطح کشور و امکان دسترسی راحت‌تر به آن، نقشه پراکندگی غارهای ایران در مقیاس یک‌میلیونیم تهیه شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
نقشه غارهای ایران تهیه شد

در کشور بیش از ۵ هزار غار وجود دارد که ۲هزار و ۵۰۰ غار کشف و ثبت شده و تنها ۲۲۰ غار دارای شناسنامه در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح جمع آوری شده که بر همین اساس پس از تهیه نقشه پراکندگی غارهای ایران حدود ۱۵۰۰ غار شناسنامه‌دار به همت کارشناسان پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور شناسایی و ثبت شده است.

با همت کارشناسان پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور، نقشه پراکندگی غارهای ایران در مقیاس یک‌میلیونیم تهیه و در محل این سازمان نقشه پراکندگی غارهای ایران در مقیاس یک‌میلیونیم  رونمایی شد.

این نقشه که به همت کارشناسان پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور تهیه شده، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله استفاده از لایه‌های اطلاعاتی سنگ در برگیرنده غار، سیستم درزه‌های منطقه، گسل‌ها، فرایند‌های تشکیل غار، کدگذاری بر مبنای عوامل تشکیل‌دهنده غار، نویسه‌گردانی اسامی فارسی غار بر اساس استاندارد بین‌المللی و لاتین‌نویسی فارسی و طراحی راهنمای گویا برای کاربر غیر متخصص است.

متولیان تهیه نقشه پراکندگی غارهای ایران ضرورت تهیه این نقشه را حفظ و نگهداری داده‌ها، به‌روزرسانی و در دسترس بودن داده‌ها، کلید اکتشافی برای دستیابی به ذخایر آب کارستی، گردآوری همه اطلاعات مرتبط با غارهای کشور در یک محل، نگاهی جدید به غار به‌جز دیدگاه گردشگری و اقتصادی رایج، درجه‌بندی غارها بر اساس چگونگی کاربرد آنها (کاربرد آموزشی، کاربرد گردشگری‌ و...)، درخواست واحد تحقیق و پژوهش غارنوردی برای ایجاد بانک اطلاعات جامع غارهای کشور عنوان کرده‌اند.

همچنین درجه‌بندی غار و دسته‌بندی بر اساس نوع دسترسی، ارتباط با سایر سازمان‌های عضو در کارگروه غارشناسی کشور از جمله فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری، سازمان نقشه‌برداری کشور، وزارت نیرو، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، وزارت کشور و وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان برنامه‌های پیش‌روی تیم تهیه‌کننده نقشه پراکندگی غارهای ایران عنوان شده است.

خاطرنشان می‌شود، حوزه فعالیت کارشناسان پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور جهت تهیه نقشه پراکندگی غارهای ایران در سه فاز شناخت، پیاده‌سازی و ذخیره‌سازی و دست‌آوردها انجام شد و در نهایت منجر به تهیه نقشه یک‌میلیونیم غارهای کشور  و تهیه  نقشه‌های استانی بنا به درخواست استان‌ها شده و به زودی اطلاعات غارهای کشور در آدرس webgis.ngdir.irقابل دسترسی خواهد بود.

معصومه محمودی میمند گردآوری نقشه پراکندگی غارهای ایران را به عهده داشت و نقشه‌نگاری و طراحی گرافیک این نقشه را علیرضا رضایی و مهرداد بطحایی انجام داده‌اند و عباس توسلی، فریبرز قریب، حسن بابایی و سید مهران حیدری جهت تهیه نقشه مشاوره انجام داده‌اند.

منبع :خبرگزاری ایلنا