تبیان، دستیار زندگی
سابی خوابتان می آید و آماده‌اید در رختخواب شیرجه بزنید، ولی یك كار باقی مانده است و آن هم سر زدن به آخرین دوستی است كه در طول روز با او ملاقات می ‌كنید، "مسواك عزیز" را می ‌گویم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه مسواک می زنید؟

مردی در حال مسواک زدن

حسابی خوابتان می آید و آماده‌اید در رختخواب شیرجه بزنید، ولی یك كار باقی مانده است و آن هم سر زدن به آخرین دوستی است كه در طول روز با او ملاقات می ‌كنید، "مسواك عزیز" را می ‌گویم. با بی‌ حوصلگی به دستشویی می ‌روید، خمیر دندان را روی مسواك می ‌گذارید و به جلوی تلویزیون برمی‌ گردید. در حالی كه غرق تماشای آخرین صحنه‌های فیلم هستید، دندان‌هایتان را تند تند مسواك می ‌زنید. فكر می ‌كنم یك دقیقه هم نمی‌ شود.

اگر از شما سوال كنند، كدام قسمت‌ از دندان‌ها یتان را مسواك زده‌اید، به یاد ندارید، چون در حالی كه غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب و به صورت خودكار، در كوتاه ‌ترین زمان ممكن دندان‌ها یتان را مسواك زده‌اید.

یك لحظه صبر كنید، حتما قبول دارید شما همین یك دست دندان را دارید و اگر هر یك از آنها را از دست بدهید، دندان تازه‌ای به جای آن رویش پیدا نخواهد كرد و باید تا آخر عمر با جای خالی آن كنار بیایید. از همین امشب با دندان‌ها یتان مهربان ‌تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواك زدن اختصاص دهید، جلوی آینه بایستید و با این روش جدید دندان‌ها یتان را مسواك بزنید.

*‌ همیشه عادت كرده‌ایم از سطح جونده یا سطح "لپی گونه‌ای" دندان‌ها مسواك زدن را شروع كنیم، بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح زبانی دندان‌ها می ‌رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواك زدن این سطح از دندان‌ها را از قلم می‌ اندازیم.  بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندان‌ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه‌ای دندان‌هایتان را مسواك بزنید.

هنگامی كه سطح جونده را مسواك می ‌زنید، موهای مسواك را مثل برس روی این سطح نكشید. این كار نه تنها موجب سایش سطح دندان‌ها می ‌شود، بلكه عمق شیارهای سطح دندان را نیز پاك نخواهد كرد. روش درست آن است كه موهای مسواك را روی سطح جونده دندان‌ها فشار دهید و مسواك را فقط در جای خود لرزش دهید. به این ترتیب عمق شیارها كه محل اولیه ی ایجاد پوسیدگی است، پاك خواهد شد.

* پشت دندان‌های جلویی و پشت آخرین دندان‌های موجود در هر قوس فكی كه معمولاً دندا‌ن‌های عقل هستند، سرزمین‌های فراموش شده در دهان شما می ‌باشند كه مسواك كمتر به این سرزمین‌ها پا می ‌گذارد.

برای پاك كردن این سطوح، مسواكتان را به صورت عمودی گرفته و یك زاویه 45 درجه به آن بدهید. در این وضعیت موهای مسواك به این سطوح رسیده و می‌ تواند كاملا این سطوح را پاك كند.

از همین امشب برای مسواك زدن از این روش جدید استفاده كنید.‌

دكتر گلرخ ثریا

*مطالب مرتبط :

نحوه ی مسواک زدن صحیح (همراه با تصاویر)

مشخصات یک مسواک مناسب

دندان شما کاملا سفید است!

مواد سفیدكننده دندان: مفید یا مضر؟

لبخندی زیبا با دندان هایی سفید

آیا جرم گیری باعث آسیب به دندان ها می شود؟ 

فلوراید؛استحکام دهنده دندان 

علت دندان درد

شناخت علل پوسیدگی دندان 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.