تبیان، دستیار زندگی

روش تست زدن موفق را بدانید؟

معمولا سوالات آزمون ها به دو صورت پاسخ باز و بسته تنظیم می شود. منظور از سوالات پاسخ باز همان سوالات انشایی هستند که در این نوع سوالات، پاسخ دهندگان هر طور که تمایل دارند می توانند به سوالات طراحی شده جواب بدهند، اما سوالات پاسخ بسته یا همان تست ها به سوالاتی گفته می شود که پاسخ های آن قبلاً توسط معلم تهیه شده ودانش آموز فقط باید پاسخ های مورد نظر خود را انتخاب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
روش تست زدن موفق را بدانید؟
معمولا سوالات آزمون ها به دو صورت پاسخ باز و بسته تنظیم می شود. منظور از سوالات پاسخ باز همان سوالات انشایی هستند که در این نوع سوالات، پاسخ دهندگان هر طور که تمایل دارند می توانند به سوالات طراحی شده جواب بدهند، اما سوالات پاسخ بسته یا همان تست ها به سوالاتی گفته می شود که پاسخ های آن قبلاً توسط معلم تهیه شده و دانش آموز فقط باید پاسخ های مورد نظر خود را انتخاب کند.

تست ها از دو قسمت تشکیل شده اند.
الف) صورت سوال
ب) گزینه ها یا پاسخ های پیشنهادی

صورت سوال یک جمله استفهامی است و گزینه ها، پاسخ های احتمالی آن هستند که پاسخ دهنده از بین آن ها جواب یا جواب های مورد نظر را انتخاب می کند.

قانون احتمال و تست زنی
در آزمون های استاندارد یک نمره منفی وجود دارد. یعنی اگر سوالی را بدون پاسخ بگذارید هیچ نمره منفی نمی گیرید، ولی در صورتی که به سوالی پاسخ اشتباه دهید علاوه بر آن که نمره آن را کسب نمی کنید یک سوم نمره را نیز از دست می دهید. شما باید در تست زنی به نکات زیر توجه داشته باشید.

1) اگر در تستی هیچ یک از گزینه ها را نتوانستید حذف کنید و بخواهید از روی شانس به آن پاسخ دهید، احتمال انتخاب گزینه صحیح یک چهارم است. یعنی 25 درصد! 25 درصد در ریاضیات احتمال ضعیفی است، بنابراین به این تست پاسخ ندهید و به سراغ تست بعدی بروید.

2) اگر در تستی با توجه به معلومات و دانش تان توانستید یک گزینه را حذف کنید و بخواهید بین سه گزینه باقی مانده به طور شانسی به آن پاسخ دهید، احتمال انتخاب گزینه درست یک سوم است و این احتمال خیلی بالا نیست.

3) اگر در تستی مطمئن شدید، دو گزینه اشتباه بوده و بخواهید گزینه درست را به طور احتمالی حدس بزنید، احتمال انتخاب گزینه درست یک دوم یا پنجاه درصد است که احتمال خوبی است. بنابراین در این مورد یکی از دو گزینه باقی مانده را انتخاب کنید.

فنون تست زنی
در این آزمون های چهار گزینه یی علاوه بر کنار گذاشتن بعضی از درس ها با سطحی خواندن و شیوه نادرست مطالعه، شایع ترین عامل شکست، عدم آشنایی با اجرای صحیح روش های تست زنی است، بنابراین اگر تصمیم دارید در آزمون های تستی موفق شوید ضروری است با شیوه های درست تست زنی آشنا شوید

1) سوال را به دقت بخوانید:
در هنگام خواندن سوالات به کلمات کلیدی توجه کنید و زیر آن ها خط بکشید. مثلاً کلماتی مانند همه، هیچ یک، همیشه، هرگز، بزرگ ترین، درست ترین، نادرست ترین، کم ترین، بیش ترین، و... هم چنین به راهنمایی هایی که در سوالات آمده است توجه کنید.

2) پاسخ درست را در ذهن خود حدس بزنید:
بهترین راه پاسخ گویی به تست ها این است که قبل از دیدن گزینه ها، به سوال در ذهن خود پاسخ دهید و سپس در بین گزینه ها به دنبال آن پاسخ بگردید و آن را علامت بزنید.

3) از روش حذف گزینه های غلط استفاده کنید:
در صورتی که پس از خواندن سوال نتوانستید پاسخ را حدس بزنید، می توانید گزینه هایی را که مطمئن هستید اشتباه هستند حذف کنید. این کار باعث می شود تعداد گزینه ها محدودتر شده و به شما در پاسخ گویی درست به تست مربوطه کمک می کند.

4) هر چهار گزینه را بررسی کنید:
هنگام پاسخ گویی به تست ها، حتماً چهار گزینه را با دقت بخوانید، زیرا بعضی اوقات گزینه آخر «همه موارد است» و داوطلبی که در این شرایط با دیدن اولین گزینه آن را علامت زده باشد به این تست پاسخ اشتباه داده است، بنابراین چهار گزینه را دقیق بخوانید. در مورد تست هایی که در صورت آنه ا درست ترین گزینه را از شما خواسته اند به نکته فوق بیشتر دقت داشته باشید.

5) اول به پرسش های ساده پاسخ دهید:
در هنگام پاسخ گویی به تست ها ممکن است سه حالت پیش بیاید:
الف) تست ساده
ب) تست وقت گیر
ج) تست دشوار

اول به سوالاتی که بلد هستید در وقت استاندارد خودش پاسخ دهید بعد به سراغ تست بعدی بروید.

6) تست های وقت گیر را رها کنید:
اگر در حل تستی متوجه شدید که این تست بیش از چند دقیقه وقت شما را به خود اختصاص داده و به جواب درست نرسیده اید، آن را رها کرده و به سراغ سوال بعدی بروید.

7) شماره تست را در پاسخ نامه با شماره سوالات مطابقت دهید:
هر پنج یا ده سوال یک بار، شماره تست ها را در پاسخ نامه با شماره دفترچه ی سوالات کنترل کنید تا از جا به جا زدن پاسخ ها جلوگیری به عمل آید.

8) جواب های درست را بلافاصله به پاسخ نامه انتقال دهید:
بعضی از داوطلبان عادت کرده اند ابتدا درون دفترچه سوالات پاسخ ها را علامت می زنند و سپس همه آن ها را به پاسخ نامه منتقل می کنند و این امر به دلیل آن که معمولاً در اواخر وقت آزمون انجامی می گیرد با کمبود وقت یا اشتباه در انتقال جواب ها به پاسخ نامه همراه می شود.

9) تمام سوالات دفترچه را بخوانید:
در هنگام پاسخ گویی به تست ها از اولین سوال شروع کرده و تمام سوالات را بخوانید. بعضی از داوطلبان اگر در درسی به چند سوال متوالی نتوانند پاسخ دهند، روحیه خود را از دست می دهند و سوالات را رها کرده یا با دقت کافی آن ها را نمی خوانند. در این زمینه سعی کنید آرامش خود را از دست ندهید، نفس عمیقی بکشید و با تلقین های مشابه، روحیه و تمرکز خود حفظ کنید. ثانیاً سوالات بعدی را با دقت بخوانید و آن ها را رها نکنید، شاید بعد از این سوالات، چند تست ساده مطرح شده باشد.

10) اگر پاسخی را علامت زدید، آنرا تغییر ندهید.
تحقیقات نشان داده که احتمال درست بودن پاسخ که برای اولین بار به ذهن می رسد و شما آن را انتخاب کرده اید بسیار زیاد است، بنابراین در مرورهای بعدی تست ها پاسخ را تغییر ندهید.

11) اول احاطه به مطالب درسی سپس تمرین تست زنی کنید:
در هنگام زدن تست های تمرینی قبل از کنکور، تا بر مطالب درسی احاطه کافی نیافته اید هرگز شروع به تست زنی نکنید. ابتدا بر مطالب و مفاهیم کتاب تسلط کافی پیدا کنید و پس از پاسخ گویی به پرسش ها، تمرین ها و مسایل کتاب به سراغ تست بروید.

12) تمرین مدیریت زمان کنید:
در هنگام تست زنی تمرینی، حتماً وقت استاندارد پاسخ گویی به سوالات را در نظر داشته باشید و در این زمینه بهترین روش استفاده از تست زنی با دو خودکار است.

13) علت اشتباه خود را پی گیری کنید:
به سوالاتی که پاسخ اشتباه داده اید، دقت و دلیل پاسخ گویی اشتباه به این سوال را مشخص کنید. مثلاً اگر دقت شما کافی نبوده یا در محاسبات تبحر لازم را نداشته اید با تمرین آن ها را کسب کنید.

14) گزینه های مترادف و هم معنی را حذف کنید:
گزینه های هم معنی و مترادف صحیح نیستند و فقط یکی از گزینه ها پاسخ صحیح تست است. پس گزینه هایی که از معنی و مفهوم مساوی برخوردارند، جواب صحیح تست نیستند. بنابراین سریعاً آن ها را حذف کنید ودر گزینه های باقی مانده به دنبال پاسخ صحیح بگردید.

15) به صورت سوال توجه کنید:
در بعضی از سوالات سرنخ های مناسبی در صورت سوال وجود دارد که شما را به گزینه ی درست هدایت می کند. سعی کنید با مطالعه دقیق متن سوال، اطلاعات لازم را از صورت تست استخراج کنید. زیر کلمات مهم و کلیدی تست خط بکشید و کلماتی که معنی تست را عوض می کنند مشخص کنید و سپس به حل آن بپردازید.

16) از طولانی بودن سوال نترسید:
با دیدن صورت طولانی یک تست از حل آن منصرف نشوید. توجه داشته باشید که طراحان برجسته و ماهر، اغلب نکات مهم را در تست های کوتاه پاسخ مجمل می گنجانند. براین اساس بسیاری از تست هایی که ظاهری طولانی دارند، دارای راه حل ساده یی هستند و با کمی دقت می توان آن را حل کرد.

مطالب مرتبط:
اصول تست زنی در کنکور
تست زنی به شیوه زمان دار
در تست زدن تصادفی عمل نکنید

منبع: راسخون