تبیان، دستیار زندگی

سروش صحت یک کتابخانه سیار است

تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «کتاب باز» از پخش فصل سوم این برنامه و تغییرات جدید آن خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
سروش صحت یک کتابخانه سیار است

محمدرضا رضاییان تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «کتاب باز»   درباره تغییرات فصل سوم این برنامه تلویزیونی گفت: «کتاب باز» طبق روال گذشته با محوریت مطالعه و کتاب‌خوانی پیش می‌رود و در فصل سوم نیز با تغییرات جدید در آیتم‌ها روی آنتن خواهیم رفت. البته اینکه می‌گوییم محوریت برنامه مطالعه است، صرفاً مطالعه را در حوزه کتاب نمی‌دانیم؛ بلکه یک فیلم خوب، تماشای تئائر، گوش دادن به موسیقی و ... نیز مطالعه قلمداد می‌شود. ما می‌خواهیم این را در برنامه رواج دهیم که اگر حرف از مطالعه می‌زنیم، روی صحبت‌مان فقط خواندن کتاب نیست و حتی سفر و حال خوب نیز جزئی از مطالعه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:  در فصل جدید با ساختاری متنوع و تازه‌تر به مطالعه می‌پردازیم. پیش از این بیشترین محوریت برنامه گفتگو با مهمان بود و در کنار آن چند آیتم کوتاه تولید می‌شد؛ اما در فصل سوم در کنار حضور مهمانان قراری را با بینندگان می‌گذاریم که از شنبه تا چهارشنبه یکی از اهالی "کتاب باز" در برنامه حضور داشته باشند. البته این افراد مهمان‌های فصل گذشته نیستند و حالا خودشان صاحب خانه هستند و از اهالی اصلی "کتاب باز" محسوب می‌شوند.

تهیه کننده برنامه تلویزیونی «ایرانیوم» بیان کرد: عمر «کتاب باز» بسته به استقبال مردم دارد. امروز فصل سوم آن تولید شده است در حالی که می‌توانست مانند بقیه برنامه‌های ادبی زمانی کوتاه روی آنتن باشد. مردم برنامه «کتاب باز» را در کتابخانه تلویزیونی خودشان نگه داشتند و ما را دنبال می کنند. با توجه به بازخوردهایی که داشتیم مشاهده می‌کنیم تا زمانی که در برنامه از زبان نرم و ساده استفاده کنیم، بینندگان هم از ما استقبال می‌کنند.

رضاییان درباره حضور مهمان‌ها و چهره‌های سلبریتی گفت: در فصل اول چهره‌ها و سلبریتی‌های بسیاری نسبت به فصل دوم در برنامه حاضر شدند؛ اما باز در همان فصل اول یا دوم هم ما به سراغ افرادی رفتیم که جنس کار و شخصیت‌شان از کتاب و مطالعه است. در واقع ما با دعوت از مهمان‌هایمان به دنبال شخصیت ادبی و جهان بینی کتابی آنها بودیم نه آن که گفتگویی ساده را داشته باشیم.

وی درباره اجرای سروش صحت تصریح کرد: من در برنامه‌های مختلفی که ساختم تجربه همکاری با مجریان رسانه ملی را داشتم و با یکدیگر بارها برنامه سازی کرده‌ایم و موفق بودیم. در اینجا (کتاب باز) سروش صحت در تمام لحظات خودش است و هیچ وقت حس اجرا نگرفته و ما هم از او توقع اجرای یک برنامه تلویزیونی را نداریم. صحت همیشه می‌گوید: «من مجری نیستم و کتاب بازم» واقعا راست می‌گوید او یک کتاب باز حرفه‌ای است.

رضاییان ادامه داد: برای ما کتاب باز همانند یک پاتوق می‌ماند و ما که خودمان تولید کننده برنامه هستیم، در برخی زما‌ن‌ها متوجه کار در استودیو و ضبط برنامه نمی‌شویم. حتی وقتی که مجری امیرحسین صدیق بود یا اینکه امروز سروش صحت اجرای برنامه را بر عهده دارد، سعی کردیم فضای صمیمی را ایجاد کنیم و مجری با مخاطبان و مهمانش گپ بزند. درست مثل اتفاقی که در کتابخانه رقم می‌خورد.

تهیه کننده برنامه تلویزیونی «کتاب باز» بیان کرد: بارها به سروش صحت پیشنهاد اجراهای دیگر هم شده است؛ اما او می گوید من مجری نیستم. ولی همه دوستان و اطرافیان سروش صحت می‌دانند که اگر بخواهند روزی او را پیدا کنند، صحت همیشه یا در باغ کتاب یا در کتابخانه ملی است. در واقع او یک کتابخانه متحرک است که در برنامه کاملاً برای مخاطب مشهود است و بینندگان نیز می‌توانند به راحتی با صحت و برنامه ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به اینکه برنامه «کتاب باز» از شبکه نسیم روی آنتن می‌رود، اظهار کرد:‌ ما برای شبکه نسیم برنامه می‌سازیم؛ شبکه‌ای که بستر آن نشاط و سرگرمی است. اصلاً قصد نداشتیم سراغ برنامه‌ای فرهیخته، روشنفکرانه و آکادمیک برویم، بلکه دنبال مخاطبانی هستیم که کتابخانه کوچکی در خانه‌‌هایشان دارند.

تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی با بیان اینکه سروش صحت در کارهای فنی و کارگردانی کتاب باز ورودی ندارد، تأکید کرد: صحت اصلا وارد مباحث کارگردانی و فنی کتاب باز نمی‌شود. حتی زمانی که با او مطلبی را درباره حوزه کارگردانی در میان می‌گذارم، روی صحبت را برمی‌گرداند و به فکر اجرای خودش است. او همیشه می‌گوید من برنامه خودم را اجرا می‌کنم و شما نیز در حوزه کارگردانی خودتان حضور داشته باشید.

رضائیان در پایان درباره تداوم پخش برنامه کتاب باز یادآور شد: ما به دنبال مداومت پخش برنامه نیستیم. همین که در نیم فصل دوم سال روی آنتن می‌رویم و درباره کتاب و کتابخوانی حرف می‌زنیم، سهم بزرگی را در حوزه مطالعه رقم می‌زند. ما در همان تعداد برنامه نیز با اقبال خوبی از سمت بینندگان مواجه می‌شویم. خیلی دلمان نمی‌خواهد برنامه بازی کنیم؛ مطالعه و کتابخوانی برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است. حتی در مواقعی که برنامه روی آنتن نیست صفحه اینستاگرام کتاب باز فعال است و با مخاطبان خود در حوزه معرفی کتاب و کتابفروشی‌ها در ارتباط هستیم.

گفتنی است؛ برنامه تلویزیونی کتاب باز با اجرای سروش صحت از امشب (14 مهر ماه) ساعت 21 روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان