تبیان، دستیار زندگی

مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی گفت:

استقلال هنری هنرمندان منوط به تشکیلات قوی نظام صنفی است

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی در دیدار با اعضای انجمن هنرهای تجسمی تهران از ارتباط مرکز با هنرمندان، انجمن‌ها و مراکز ذیربط و به ویژه تلاش برای تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان گفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
استقلال هنری هنرمندان منوط به تشکیلات قوی نظام صنفی است

هادی مظفری (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی) در دیدار با اعضای انجمن هنرهای تجسمی تهران با اشاره به اهمیت انجمن‌ها و تاکید مرکز بر فعالیت مستقل مراکز ذیربط  و ارتباط مستمر با مرکز گفت: در مجموعه مرکز هنرهای تجسمی بعد از ایجاد ساختار دراداره کل و ایجاد تشکیلات در مجموعه و برقراری ارتباط موثر با موزه هنرهای معاصر و همچنین تثبیت وضعیت بانک اطلاعاتی هنرمندان درصدد تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان هستیم.

مظفری در ادامه گفت: با ایجاد سازمان نظام صنفی هنرمندان، تشخیص هنرمند بودن و سطح تخصصی کار او مشخص می‌شود و با تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان بسیاری از مسائل هنرمندان ازجمله رفع اختلاف میان آنها و دیگر نهادها مرتفع خواهد شد. همچنین استقلال هنری هنرمندان منوط به تشکیلات قوی در سازمان نظام صنفی هنرمندان است که می‌توانند مطالبات خود را در سطح کلان از دولت مطرح کنند.

مظفری از اعضای هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی تهران درخواست کرد تا برنامه‌های انجمن را از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به مرکز منتقل کنند زیرا این انجمن می تواند الگوی مناسبی برای دیگر استان‌ها باشد.

قباد شیوا هنرمند پیشکسوت گرافیک در این جلسه حضور داشت و با اشاره به جدی گرفتن سطح هنر و رابطه تمدن با آثار هنری گفت: مسئولان شناختی نسبت به افراد هنرمند ندارند و برای تشخیص آثار کپی به ویژه پوسترهای کپی شده و بی‌کیفیت  باید مرجعی باشد تا این امر را تشخیص دهد.

احمد رویایی از هنرمندان پیشکسوت نقاشی عضو انجمن درباره برپایی نخستین سمپوزیوم چوب به همت انجمن هنرهای تجسمی و همکاری سازمان زیباسازی و باغ موزه نگارستان خبر داد و گفت: برآنیم تا با برپایی این سمپوزیوم از درختان و کنده چوب‌های قدیمی که قدمت آنها به دوره قاجار بازمی‌گردد اثر هنری خلق کنیم.

در ادامه جعفر نجیبی از هنرمندان مجسمه‌ساز  و عضو هیات مدیره انجمن درباره این سمپوزیوم و فعالیت‌های انجمن هنرهای تجسمی تهران گفت: سعی داریم تا پایان سال ۹۷، سه برنامه را اجرایی کنیم. نخست سمپوزیوم چوب است و دومین برنامه نمایشگاه نقاشی کودکان ۷ تا ۱۲ سال که به پیشنهاد باغ موزه نگارستان آن را برگزار می‌کنیم و آثار در نگارخانه سعادت آباد نمایش داده خواهد شد. در این برنامه نکوداشتی هم برای زنده یاد «توران میرهادی» برگزار می‌شود. برنامه سوم هم که در نظر داریم برگزاری نمایشگاهی از آثار هنری هنرمندان استان تهران است که این نمایشگاه در اردیبهشت سال آینده در گالری سعادت آباد برپا می‌شود.

نجیبی با اعلام اینکه سمپوزیوم چوب ۱۰ تا ۲۵ آذر ماه برگزار خواهد شد گفت: در برنامه هست که آثار ساخته شده در سمپوزیوم چوب را در نقاط مختلف به ویژه در جاهایی که حمایت گران مالی داشته باشیم، نصب کنیم.

لادن قاجار از هنرمندان دیگر عضو انجمن نیز به اهمیت فعالیت‌های انجمن در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ما صداهای ناهمگون و ناهنجاری می‌شنویم که از مرکز ایران به سوی کشورهای دیگر صادر می‌شود. ما هنرمندان باید صداهای مثبت را به گوش مردم دنیا برسانیم.

این نشست با حضور اعضای انجمن هنرهای تجسمی تهران، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و جوان از اعضای این انجمن در مرکز هنرهای تجسمی برگزار شد.

انجمن هنرهای تجسمی تهران ۳۰۰ عضو دارد که ۸۰ نفر از آنها از شهر تهران و باقی از دیگر شهرستان های استان تهران هستند.

منبع : خبرگزاری ایلنا