تبیان، دستیار زندگی

رژیم غذایی موثر در افزایش قد نوجوانان

با رعایت این رژیم غذایی بلند قد شوید

قد متوسط یک فرد به‌صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می‌رود. اگر قد شما متناسب با قد متوسط والدینتان است ولی بازهم اصرار به قدبلندتر شدن دارید،‌ ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
افزایش قد

پسری هفده‌ساله هستم با قد 160. برای اینکه قدبلندتر شوم از کدام رژیم غذایی باید استفاده کنم؟

قدبلندی و قدکوتاهی بیشتر یک پدیده ژنتیکی وارثی است تا اکتسابی، اما این دلیل نمی‌شود که هرکسی که والدین قدکوتاهی داشته باشد محکوم است به کوتاه ماندن.

قد متوسط یک فرد به‌صورت ژنتیکی به قد متوسط پدر و مادر خودش می‌رود. اگر قد شما متناسب با قد متوسط والدینتان است ولی بازهم اصرار به قدبلندتر شدن دارید،‌ ممکن است فرد دچار نوعی استرس و فشار روحی باشید. در این شرایط، بد نیست که با یک روانشناس هم گفتگویی داشته باشید.

چندراه وجود دارد که شما می‌توانید با انجام آن‌ها تا حدی باعث افزایش ترشح هورمون رشد شوید: (که در صورت بسته نشدن صفحات رشد استخوانی، می‌تواند مفید باشد):

1. خواب کافی و منظم باعث افزایش مقدار هورمون رشد در طول روز می‌شود.

2.  به‌جای اینکه سه وعده غذایی و در هر وعده مقدار زیادی غذا مصرف کنید، سعی نمایید وعده‌هایی غذایی خود را به شش وعده غذایی برسانید تا در هر وعده مقدار کمتری غذا مصرف کنید، زیرا مصرف زیاد مواد غذایی که دارای اندیس گلیسمی بالا (قند بالا) هستند، بدن را وادار می‌کند که مقدار انسولین بیشتری ترشح نماید. این مسئله نه‌تنها منجر به ذخیره چربی اضافی در بدن می‌شود، بلکه ممکن است جریان هورمون رشد را در بدن متوقف کند.

مصرف غذاهای حاوی قند کمتر، از آزاد شدن انسولین جلوگیری خواهد کرد. ورزش کردن، خواب کافی، تغذیه صحیح و کاهش استرس، نه‌تنها شمارا سالم‌تر نگه می‌دارد، بلکه غده هیپوفیز قدامی را برای انجام وظایف خویش که یکی از آن‌ها ترشح هورمون رشد است، تشویق می‌کند.

بیشترین مقدار هورمون رشد در دو ساعت اولیه خواب ترشح می‌شود. هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذایی سنگین (حاوی مقادیر زیاد مواد غذایی) مصرف نکنید.


3. انجام ورزش‌های کششی روزمره مثل نرمش‌های بدن‌سازی روزانه، تأثیر مستقیمی بر روی ترشح هورمون رشد دارند. مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعالیت ورزشی شدید مرتبط هست. بعد از فعالیت ورزشی شدید هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می‌شود. برای اینکه شما بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی به دست آورید، باید مطمئن باشید که مدت و شدت فعالیت ورزشی شما برای ایجاد پاسخ مناسب (تحریک هیپوفیز قدامی برای ترشح هورمون رشد) کافی است.

ورزش‌های بی‌هوازی شدید و پیاده‌روی به مدت حداقل 30-20 دقیقه باید انجام شود. ورزش‌های کششی خاصی وجود دارد که ممکن است تا حدی باعث آزاد شدن هورمون رشد شوند. با انجام حرکات کششی که مستلزم کار گروهی ماهیچه‌ها هست، شدت فعالیت ورزشی بالا می‌رود و به دنبال آن غده هیپوفیز قدامی مجبور می‌شود که هورمون رشد بیشتری آزاد نماید. شرکت در فعالیت‌های ورزشی هوازی شدید نیز می‌تواند باعث افزایش ترشح هورمون رشد شود.

4. بیشترین مقدار هورمون رشد در دو ساعت اولیه خواب ترشح می‌شود. هرگز دو ساعت قبل از خواب وعده غذایی سنگین (حاوی مقادیر زیاد مواد غذایی) مصرف نکنید، زیرا نیاز به انسولین بالا بعد از مصرف زیاد مواد غذایی، از آزاد شدن هورمون رشد به مقدار زیاد جلوگیری می‌کند. درنتیجه بدن نمی‌تواند از فواید استراحت بهره‌مند شود.

5. مصرف لبنیات سه واحد در روز. هر واحد می‌تواند 1 لیوان شیر یا 1 لیوان ماست یا 2 لیوان دوغ باشد. (مثلاً روزانه 2 لیوان شیر و یک لیوان ماست بخورید). توصیه برای افزایش قد، مصرف روزانه 150 گرم گوشت، نصف تا 1 لیوان حبوبات پخته، 2 تا 3 لیوان شیر و لبنیات دیگر به همراه سبزیجات فراوان است.

کسانی که می‌خواهند قدبلندتری داشته باشند هفته‌ای یک‌بار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند و هرروز چند عدد، بادام، بادام‌زمینی و گردو بخورند. غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، جگر و دانه‌های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فواید بسیاری برای نوجوانان دارند.

در میان مواد مغذی مصرف به‌اندازه‌ی پروتئین‌ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین موردنیازش را هرروز و به‌خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم‌مرغ و شیر.

در میان املاحی که برای رشد قدی لازم‌اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم: لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر است. فسفر و منیزیم در گوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. فلوئور نیز در آب موجود است.

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره سلامتی مرکز مشاوره تبیان