تبیان، دستیار زندگی

انتقاد کارگردان تئاتر از بی توجهی به تئاتر عاشورایی

کریمی کارگردان نمایش «به روی نی» گفت: خالی بودن هنر از نمایش‌های مذهبی جای تاسف دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
انتقاد کارگردان تئاتر از بی توجهی به تئاتر عاشورایی

در سایت‌ها و پایگاه‌های خبری مختلف به دنبال نمایش‌های مرتبط با هفته‌ دفاع مقدس و ایام محرم می گشتم که فقط از ۸۵ سالن در تهران، ۲ سالن، نمایش‌های مرتبط با این ایام را به روی صحنه داشتند.

یکی نمایش «عند از مطالبه» به کارگردانی سامان خلیلیان که در سالن سایه تئاتر شهر و دیگری نمایش «بر روی نی» است که در سالن سرو وابسته به بنیاد روایت فتح اجرا می‌شود.

گزارش نمایش «عند از مطالبه» درباره‌ آسیب‌های بعد از جنگ تحمیلی است و روایت گر ارزش‌های فراموش شده‌ دوران دفاع مقدس است، اما نمایش «بر روی نی» به سرنوشت سر امام حسین علیه السلام بعد از عاشورا پرداخته و انتقامی که مختار از خولی می‌گیرد.

سالن‌های دیگر هم در این روز‌ها نمایش‌هایی با ژانر‌های مختلف به روی صحنه دارند، اما سوال اینجاست در طول سال هیچ گونه نمایش مذهبی و یا دفاع مقدسی اجرا نمی‌شود وحالا هم که در ماه محرم  قرار گرفته ایم سالن ها‌ی نمایشی و یا بهتر بگویم هنر نمایش ما هیچ حرفی درباره‌ این ایام مهم سال ندارد.

کتاب و نمایشنامه با موضوع دفاع مقدس و روز عاشورا در کشورمان کم نیست، اما نپرداختن هنرمندان به این موضوعات و نبود دغدغه در بین مسئولان جای تعجب دارد زیرا اکنون می بینیم حتی مراکزی که پرچمدار حمایت و اجرای اینگونه نمایش‌ها هستند نه تولیدی دارند و نه هنرمندان فعال در این عرصه را حمایت می‌کنند با این استناد کریمی کارگردان نمایش «به روی نی» در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛می‌گوید: برای اجرای نمایش «به روی نی» به سختی سالن پیدا کردیم هیچ مسئول و سالن داری از کار عاشورایی ما حمایت نمی‌کرد.

وی افزود:مردم خود اهمیت این ماه‌های سال را می دانند و به طور ویژه و خودجوش مراسم‌هایی برای این روز‌ها برگزار می‌کنند اما خالی بودن هنر از این نوع نمایش‌ها جای تاسف دارد و هنری که در خدمت ارزش‌های وطنش نباشد، چه سودی برای چه کسی دارد!

مسئولان مرتبط فرهنگی حالا که دغدغه تولید آثار ارزشی و مذهبی را ندارند حداقل از جوانان خلاق و هنرمند در این عرصه حمایت کنند تا هنرمندان دیگر هم بی رغبت از کنار این موضوعات عبور نکنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان