تبیان، دستیار زندگی

به بهانه انتشار تفریظ رهبر انقلاب بر کتاب «فرنگیس»

کتاب‌هایی که با تفریظ رهبری پرفروش شدند

در سال‌های اخیر پرداختن به خاطرات جنگ و آنچه در هشت سال دفاع مقدس گذشت در آثار مکتوب بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته و کتاب‌های زیادی با موضوع دفاع مقدس چاپ شده است. اما یکی از امتیازهای این آثار توجه ویژه رهبر بر آن‌هاست که سبب شده با تفریظ ایشان این آثار بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و به فروش بالاتری دست یابند. «فرنگیس» تازه‌ترین کتابی است که تفریظ رهبری بر آن منتشر شده، به این بهانه مروری داریم بر تعدادی از کتاب‌های پرفروش سال‌های اخیر که رهبری بر آن‌ها تفریظ نوشتند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کتاب های دفاع مقدس
تفریظ نویسی رهبر بر کتاب‌های دفاع مقدس شاید در چند سال گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته باشد اما اتفاق تازه‌ای نیست و به سال‌های دهه هفتاد برمی‌گردد. کتاب‌های: سفر به قله‌ها/ سید یاسر هشترودی، شانه‌های زخمی خاکریز/ صباح پیری، گزارش یک بازجویی/ مرتضی بشیری از جمله آثاری است که در سال‌های دهه هفتاد با نگاه ویژه ایشان بیشتر دیده شدند.

با بیشتر شدن توجه به کتاب‌های حوزه دفاع مقدس چند سالی است مراسم «پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» فرصتی است برای رونمایی و انتشار تفریظ رهبری بر کتاب‌هایی که با موضوع دفاع مقدس نوشته شدند. امسال در هفتمین مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با موضوع بررسی نقش بانوان در دوران دفاع مقدس که صبح روز یکشنبه در مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، تقریظ آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «فرنگیس» منتشر شد.
متن این یادداشت را اینجا بخوانید:
به بهانه انتشار این تفریظ نگاهی داریم بر تعدادی از کتاب‌هایی که در چند سال اخیر با موضوع دفاع مقدس نوشته شدند و با تفریظ رهبری موردتوجه قرار گرفتند.

دختر شینا/ روایت خاطرات قدم خیر محمدی کنعان

نویسنده: بهناز ضرابی زاده/ سال انتشار: 96

تعداد انتشار: 90

کتاب «دختر شینا» یکی از آثار سوره مهر با موضوع خاطرات زنان است که با قلمی روان به روایت زندگی قدم خیر محمدی کنعان همسر سردار شهید حاج ستار ابراهیمی می‌پردازد. قدم‌خیر زمانی که فقط 14 سال سن داشت با ستار (صمد) ابراهیمی ‌هژیر ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند شد. ضرابی‌زاده در 19 فصل این کتاب، جریان استقامت زن جوان هشت سال دفاع مقدس را روایت کرده است.

گلستان یازدهم/ روایت خاطرات زهرا پناهی روا

نویسنده: بهناز ضرابی زاده/ سال انتشار: 95

تعداد انتشار: 27

«گلستان یازدهم» خاطرات زهرا پناهی‌روا، همسر سردار شهید علی چیت‌سازیان است. این کتاب با زبانی صادقانه به شرح زندگی یک سال و هشت‌ماهه مشترک شهید چیت‌سازیان و همسرشان پرداخته است. فرمانده‌ای که در جبهه به دلیل مهارت‌های رزمی و شجاعتش به عقرب زرد معروف بود، در خانه با مادر و همسرش به‌اندازه‌ای با مهر و محبت رفتار می‌کرد که گویی این قلب رئوف هیچ‌گاه سابقه حضور در حرب و قتال را نداشت. «گلستان یازدهم» به زیباترین شکل توانسته است قسمت مهمی از نیمه پنهان زندگی شهید چیت‌سازیان را به مخاطبان معرفی کند.

فرنگیس/ روایت خاطرات فرنگیس حیدر پور

نویسنده: مهناز فتاحی/ سال انتشار: 94

تعداد انتشار: 6

«فرنگیس» شامل خاطرات فرنگیس حیدرپور متولد سال 1341 در روستای اوازین است. او در حمله نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد. در سال 1359 پس از حمله عراق به روستای اوازین، مردم به دره های اطراف فرار می کنند. فرنگیس که در آن زمان 18 سال داشت شب هنگام همراه برادر و پدرش جهت تهیه غذا به روستا باز می گردند. اما در طول راه پدر و برادر فرنگیس ضمن درگیری با عوامل عراقی کشته می شوند و فرنگیس در پی برخورد با دو سرباز عراقی بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگری را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می کند و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می دهد.

بیست و سه نفر/ خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده

نویسنده: احمد یوسف زاده/ سال انتشار: 93

تعداد انتشار: 58

این کتاب حاوی خاطرات بیست و سه نوجوان ایرانی است که توسط ارتش بعث، در عملیات بیت المقدس به اسارت درآمدند و دیکتاتور عراق سعی داشت از این نوجوانان برای ایجاد جنگ روانی علیه ایران استفاده کند. رو در رو شدن محکم و مقاوم این نوجوانان با صدام نه‌تنها به نفع او تمام نشد بلکه مقاومت رزمندگان نوجوان ایرانی را زبانزد کرد. احمد یوسف زاده یکی از این بیست‌وسه نفر است که خاطراتشان را ثبت کرده.

نورالدین پسر ایران/ روایت خاطرات سید نورالدین عافی

نویسنده: معصومه سپهری/ سال انتشار: 92

تعداد انتشار: 66

سید نورالدین عافی؛ پسری شانزده‌ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی است که مانند دیگر رزمنده‌های نوجوان ایران با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولین را برای اعزام به مناطق عملیاتی جلب کرد و از دی‌ماه 1359 -یعنی تنها سه ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی- به جبهه‌های نبرد با متجاوزان رفت. او حضور در گردان‌های خط‌شکن لشکر 31 عاشورا را به‌عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته و در جبهه‌های مختلف تجربه کرده و بارها مجروح شده است. نورالدین نزدیک به هشتاد ماه از دوران جنگ تحمیلی را علیرغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک‌ترش سید صادق -در برابر چشمانش- در جبهه ماند و در عملیات‌های متعددی حضور داشت و جانباز هفتاد درصد دفاع مقدس است.

پایی که جا ماند/ خاطرات خود نوشت سید ناصر حسینی پور

نویسنده: سید ناصر حسینی پور/ سال انتشار: 91

تعداد انتشار: 60

سید ناصر حسینی پور اهل روستای ده‌بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد است. او در شهریورماه 1365 در چهارده‌سالگی به جبهه رفت. برادرش، سیدهدایت‌الله، جانشین واحد اطلاعات و عملیات تیپ 48 فتح بود که در کردستان به شهادت رسید. سید ناصر طی 800 روز اسارت تحت شدیدترین شکنجه‌های گروهبان عراقی ولید فرحان قرار گرفت و کتابش را هم به او که بدترین شکنجه‌ها را به سید روا داشت تقدیم کرد.

دا/ روایت خاطرات سیده زهرا حسینی

نویسنده: سید اعظم حسینی/ سال انتشار: 87

تعداد انتشار: 157

در این كتاب سیده زهرا حسینی خاطرات خود از روزهای مقاومت و روزهای پس از آن را با جزیی ترین موارد روایت می كند تا آنجا كه این گونه جزیی نگری و بیان لحظه لحظه وقایع باعث شده تا بسیاری آن را رمان بنامند ، حال آنكه این كتاب خاطرات واقعی و حقیقی سیده زهرا از آن روزهاست. راوی در آن روزها تنها 17 سال داشته و اهمیت این كتاب شاید در این باشد كه وقایع جنگ ما برای اولین بار از زاویه دید یك دختر نوجوان روایت شده است. در این كتاب ناگفته هایی از جنگ بیان شده كه تا كنون كسی از آن ها حرف نزده است. كتاب «دا» نگاههای مختلف از گروه های فكری و اقشار مختلف را به خود جلب كرد.

خاک‌های نرم کوشک/ روایت خاطراتی از عبدالحسین برونسی

نویسنده: سعید عاکف/ سال انتشار: 86

تعداد انتشار: 215

خاطرات اوستا عبدالحسین برونسی به نقل از خانواده و هم‌رزمان شهید. این کتاب شرح‌حال انسانی وارسته است که قبل از انقلاب در روستای گلبوی کدکن از توابع تربت‌حیدریه به کار سخت و طاقت‌فرسای بنایی مشغول بود و در کنار آن به خواندن دروس حوزوی نیز روی آورده بود تا اینکه بعدها به علت شدت یافتن مبارزات او زندانی و مورد شکنجه‌های وحشیانه ساواک قرار گرفت. با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران زمینه‌های لازم برای رشد او مهیا شد چنان لیاقتی از خود نشان داد که زبانزد همگان شد و نامش حتی در محافل خبری استکبار جهانی نیز راه یافت. رمز رستگاری شهید برونسی عبودیت و بندگی بی‌قیدوشرط او در مقابل حق و حقیقت بوده است.