سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

وزیر صنعت: استعفا نداده‌ام

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سؤال تسنیم درباره دلایل استعفای خود از مقام وزارت با اعلام "استعفا نداده‌ام" حاضر به ارائه توضیح بیشتر در این باره نشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شریعتمداری
به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد شریعتمداری امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه جامع تجارت در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره استعفای خود گفت استعفایی نداده است. وی از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

وی در ارتباط با سامانه جامع تجارت گفت: براساس این ثبت سفارشها ارزیابی و اهلیت واردکنندگان کالا به کشور و میزان مورد نیاز واردات کالا شناسایی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: براین‌اساس با سامانه جامع تجارت می‌توان کالای واردشده را تا به دست مصرف‌کننده برسد مورد ارزیابی قرار داد که این امر منجر به شفافیت و مبارزه با فساد می‌شود.

شریعتمداری تصریح کرد: با اجرای این سامانه بدون حضور و مراجعه صادرکنندگان و واردکنندگان خدمات به آنها ارائه می‌شود و منجر به تسهیل در امر تجارت خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه وزارت راه مدعی است که وزارت صنعت همکاری لازم برای تأمین به‌موقع لاستیک کامیونداران را نداشته است، گفت: بنده مدعی هستم که همکاری خوبی با وزارت راه داریم و این موضوع از ابتدای سال به‌خوبی پیش می‌رود.

شریعتمداری افزود: 520 هزار حلقه لاستیک خودروهای سنگین در 6ماهه ابتدایی سال در داخل کشور تولید شده است که بخشی از آن در اختیار کارخانه‌های تولیدکننده خودروهای سنگین و بخشی دیگر در اختیار وزارت راه قرار گرفته است، اما این میزان حتماً کفاف نیاز را نمی‌دهد.

وی با اشاره به دلایل کندی واردات لاستیک خودروهای سنگین گفت: با توجه به تغییر سیاستهای ارزی که با آن مواجه شده‌ایم گشایش اعتبار اسنادی برخی واردکنندگان اصلی کالا با معطلی مواجه شد؛ تغییر از اولویت ارزی گروه یک کالایی و بازگشت دوباره به آن به گروه یک منجر به معطلی برای تأمین ارز این کالا شد اما براساس جلساتی که برگزار شده مقرر شده است در تأمین ارز آنها تسهیل صورت گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با توجه به نرخ ارز در کشور روند ورود لاستیک از طریق بازارچه‌های مرزی و خود رانندگان ترانزیت به کشور صرفه و صلاح اقتصادی کاهش یافته که این امر خود منجر به کم شدن ورود لاستیک به کشور است.

وی ادامه داد: در این شرایط میزان ارز مورد نیاز برای واردات لاستیک خودروهای سنگین بیش از دو برابر شده است به‌طوری که اگر در سال قبل حدود 300 میلیون دلار ارز نیاز داشتیم امسال به 700 میلیون دلار رسیده است.

شریعتمداری گفت: 120 هزار حلقه لاستیک در شبکه موجود است که با همکاری گمرک این مجموعه در اختیار وزارت راه قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر 200 میلیون دلار ارزی که مقرر شده برای لاستیک اختصاص دهند هرماهه 80 میلیون دلار در اختیار واردکنندگان مجاز لاستیک قرار می‌گیرد و از طریق راهداری توزیع می‌شود.

شریعتمداری در پایان صحبت‌های خود در پاسخ به سؤالی در باره افزایش قیمت لبنیات حاضر به پاسخ نشد و محل را ترک کرد.
منبع: خبرگزاری تسنیم