سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

مهندسی رزمی جنگ جهاد

وزیر جهاد کشاورزی بنیه اقتصادی کشور نسبت به دوران جنگ را فوق‌العاده قوی‌تر دانست و گفت: امروز از نظر ذخایر کالاهای اساسی کشور وضعیت خوبی داریم و برای بیش از یک سال ذخیره گندم در داخل سیلوها وجود دارد؛ چیزی که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
محمود حجتی
«محمود حجتی» در سی‌امین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد پنجشنبه ۵ مهرماه ۹۷ ، که با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، معاون رئیس جمهور در امور مجلس،رئیس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و مقامات کشوری و لشگری در سالن خوشه برگزار شد، اظهار داشت: ما بعد از انقلاب دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشتیم اما هیچ‌وقت دفاع و مبارزه و جهاد در این دوره ۴۰ ساله از کشورمان و انقلاب رخت نبسته است.

وی با اشاره به این که این روزها که یک جنگ سخت اقتصادی با ملات جنگ روانی در کوچه و بازار و افکار عمومی شکل گرفته است و آثار مخرب جنگ روانی به مراتب از جنگ اقتصادی بیشتر است که‌ به‌خاطر فشار تبلیغات رسانه‌های بیگانه متاسفانه کم و بیش اثربخش واقع می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که بنیه اقتصادی ما نسبت به دوران جنگ فوق‌العاده قوی‌تر است،تصریح کرد:وضعیت،ظرفیت و مشکلات اقتصادی ما این‌ طور که در رسانه‌های بیگانه، فضای مجازی و در لا به لای برخی رسانه های داخلی نشان داده می‌شود،نیست؛ بلکه بنیه ما خیلی قوی‌تر از چیزی است که نشان داده می‌شود.

وی با تأکید بر این که باید ظرفیت ها و توانمندی های خود را باور کنیم، خاطرنشان کرد:تا زمانی که خود را باور نکنیم نمی‌توانیم ایستادگی کنیم. حجتی اظهار امیدواری کرد با تکیه بر لطف خداوند متعال که همواره در همه عرصه ها پشتیبان ملت،نظام و کشور ما هست و با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندهای کشورمان بتوانیم از این فشار روانی عبور کنیم.

وی یادآور شد:البته دشمن خارجی تمام توانمندی ها و ظرفیت‌های بین‌المللی خود در دنیا را به کار گرفته است؛اما با توجه به ظرفیت‌ها و برنامه ریزی های انجام شده اگر در دام جنگ روانی دشمن گرفتار نشویم،مشکلی نخواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که سهم ارزی که امروز زبانزد خاص و عام شده در اقتصاد ما خیلی محدود است،گفت:ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و کالاهای اساسی پیش بینی و تخصیص داده شده است؛ راهکارهای لازم را پیدا کرده‌ایم و در تامین آنها دچار مشکلی نخواهیم شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:امروز در کالاهای اساسی وفور نعمت داریم اما در برخی کالاها متأثر از بحث روانی و واردات تغییر قیمت داشته‌ایم؛ از نظر ذخایر کالاهای اساسی کشور وضعیت خوبی داریم و امروز برای بیش از یک سال ذخیره گندم در داخل سیلوها وجود دارد؛ چیزی که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.

وی ادامه داد:برخی ضعف‌های اجرایی و بعضی کمتر آمادگی ها برای پذیرش شرایط موجب برخی مشکلات شد که در حال رفع و رجوع آن هستیم اما این دوره خیلی طولانی نیست و آن را پشت سر خواهیم گذاشت.

حجتی تاکید کرد:آن‌چه ما با آن روبه‌رو هستیم قبل از واقعی و اقتصادی بودن حتی در سطح بین الملل، فشار رسانه ای و روانی است و آرام آرام راهکارهای لازم را پیدا می کنیم تا با توجه به ظرفیت‌های خیلی خوب کشور مشکلی پیش نیاید.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت:امروز در بدبینانه‌ترین حالت سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و صادرات نفتی هم بیش از سال گذشته است.

وی افزود:براساس آمار گمرک،میزان واردات کالاها و نیازهای اساسی ما در همه زمینه ها امسال نیز مانند سنوات گذشته بیش از ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار نخواهد بود.

حجتی گفت:امیدوارم با کمک و پشتیبانی ملت بتوانیم این دوره را به خوبی پشت سر بگذاریم و یک بار دیگر به دنیا ثابت کنیم که ملت ایران با تکیه به ارزش‌ها و پشت سر رهبر انقلاب، کشور و دین خود را حفظ خواهد کرد.