سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

اتهامات تکراری ترامپ علیه ایران

رئیس‌جمهور آمریکا در دومین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل، طبق انتظار، ادعاها و اتهامات قبلی خود علیه ایران را تکرار کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دونالد ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی خود در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، ادعاها و اتهامات قبلی خود علیه کشورمان را تکرار کرد.

وی در دومین حضور او در مجمع عمومی سازمان ملل همسو با برخی کشورهای منطقه مدعی شد که ایران به حقوق همسایگانش احترام نمی‌گذارد و به دنبال افزایش نفوذ خود در منطقه است. 

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت از توافق به زعم او وحشتناک هسته‌ای خارج شده تا دسترسی ایران را به منابع مالی موردنیاز برای حمایت از تروریسم (!) قطع کند.

 در بخش دیگری از اظهاراتش با ژست حمایت از مردم ایران از کشورهای مختلف خواست در جهت منزوی کردن ایران و حمایت از مردم این کشور قدم بردارند.



همچنین در حالی که هیچ کشور مهمی در جهان از تصمیم او برای خروج یک‌جانبه از برجام حمایت نکرده است، وی گفت که تصمیم او برای خروج از این توافق و تحریم ایران با استقبال کشورهای منطقه مواجه شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه بدون آنکه به قربانیان اصلی سیاست تحریمی خود اشاره کند، در بخش دیگری از اظهاراتش با ژست حمایت از مردم ایران از کشورهای مختلف خواست در جهت منزوی کردن ایران و حمایت از مردم این کشور قدم بردارند.

ترامپ همچنین در حالی که در بخش ابتدایی سخنانش افزایش تاریخی بودجه نظامی آمریکا را به عنوان یکی از دستاوردهای دولتش برشمرد، از افزایش بودجه نظامی ایران انتقاد کرد!

وی در بخش دیگری از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همانند سال گذشته و بر خلاف عرف معمول به بیان دستاوردهای اقتصادی دولت خود پرداخت و گفت شاخص بورس در دو سالی که از عمر دولت او می‌گذرد افزایش یافته و میزان بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین سطح در سال‌های گذشته رسیده است. 

ترامپ در ادامه گفت دولت فعلی آمریکا در دو سال گذشته دستاوردهایی داشته که بیش از دستاوردهای تمام دولت‌های تاریخ آمریکا بوده است. پس از این اظهارات، مقامات حاضر در نشست مجمع با صدای بلند شروع به خندیدن کردند و ترامپ گفت که انتظار چنین واکنشی را نداشته است.

ترامپ همچنین گفت بودجه نظامی آمریکا در دولت او با 760 میلیون دلار افزایش به یک رکورد تاریخی رسیده است. او همچنین مدعی شد از زمانی که او رئیس‌جمهور شده ارتش آمریکا قوی‌تر شده و آمریکا قدرتمندتر از قبل شده است.

وی در سخنرانی خود به مذاکراتش با کره شمالی هم اشاره کرد و گفت: ما سال گذشته با کره شمالی صحبت کردیم تا از دشمنی به سمت دوستی برویم و در سنگاپور هم با رهبر کره شمالی دیدار کردم. کره شمالی گروگان‌های ما را آزاد کرد و فعالیت‌های موشکی و هسته‌ای خود را متوقف کرده است اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. رئیس‌جمهور آمریکا سپس تاکید کرد تا زمانیکه خلع سلاح هسته‌ای اتفاق نیفتد تحریم‌ها علیه کره شمالی پابرجا خواهد ماند.

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: در خاورمیانه رویکرد جدید ما در حال ایجاد تغییرات بزرگی در این منطقه است. شرکای ما از جمله عربستان و امارات متحده عربی متعهد شده‌اند که بار بیشتری را در این منطقه به دوش بکشند!

ترامپ دولت سوریه را نیز طبق معمول به تلاش برای استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم کرد و گفت: در صورت استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه، آمریکا به آن پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: خواهان مذاکره درباره همه توافقنامه های تجاری با دیگر کشورها هستیم. نظام تجارت جهانی نیاز ضروری به تغییر داد. بعضی کشورها حقوق مالکیت معنوی را نقض می کنند و ما ادامه این مسئله را نمی پذیریم. کسری تراز تجاری با چین قابل قبول نیست. عوارضی را بر واردات از چین به ارزش دویست و پنجاه میلیارد دلار اعمال کردیم. بر اساس منافع ملی آمریکا عمل خواهیم کرد.

ترامپ با انتقاد از سازمان اوپک و کشورهای عربی به خاطر افزایش قیمت نفت گفت: آمریکا بدون هیچ دلیلی از بسیاری از کشورها دفاع می‌کند، اوپک باید قیمت نفت را پایین بیاورد ما بیش از این تحمل این قیمت‌های وحشتناک را نداریم.

او در ادامه با بیان اینکه آمریکا به بزرگترین تولیدکننده انرژی روی کره زمین تبدیل شده‌است، تصریح کرد: آمریکا آماده صادر کردن ذخایر فراوان و مقرون به صرفه نفت و گاز خود به مناطق دیگر است. رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که اوپک و کشورهای عضو اوپک در حال "تیغ زدن" سایر کشورها هستند!

ترامپ همچنین با اشاره به متحدان منطقه‌ای آمریکا گفت: «ما در ازای هیچ، از بسیاری از این کشورها دفاع می‌کنیم و بعد آنها با قیمت بالای نفت از ما بهره‌کشی می‌کنند. این خوب نیست. از آنها می‌خواهیم افزایش قیمت نفت را متوقف کنند. ما بیش از این با این قیمت‌های وحشتناک کنار نخواهیم آمد.»

گفتنی است سخنرانی دونالد ترامپ در هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دلیل دیر رسیدن او با تاخیر آغاز شد. او قرار بود پس از رئیس‌جمهوری برزیل به عنوان سخنران دوم، سخنرانی کند اما به دلیل عدم حضور در زمان مقرر، نوبت سخنرانی او به لنین مونرو، رئیس جمهور اکوادور رسید.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین