تبیان، دستیار زندگی

5 روش برای حفظ تمرکز دانش آموزان

معمولا گذر از تعطیلات تابستانه به آغاز سال تحصیلی، برای بسیاری از دانش آموزان با دشواری همراه است. اغلب آن ها هنوز تمرکز کافی بر روی مباحث درسی ندارند و از حال و هوای تعطیلات خارج نشده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان
 5 روش برای حفظ تمرکز دانش آموزان
معمولا گذر از تعطیلات تابستانه به آغاز سال تحصیلی، برای بسیاری از دانش آموزان با دشواری همراه است. اغلب آن ها هنوز تمرکز کافی بر روی مباحث درسی ندارند و از حال و هوای تعطیلات خارج نشده اند. این مسئله برای کودکان در مقطع ابتدایی نمود بیشتری دارد گرچه کودکان بزرگ تر هم به خاطر انواع و اقسام وسایل دیجیتال نظیر لپ تاپ، موبایل و تبلیت ها از تمرکز کافی برای انجام تکالیف مدرسه برخوردار نیستند.

بنابر این برای کمک به حفظ تمرکز دانش آموزان هنگام درس خواندن از این راهکارها استفاده کنید:
1. عوامل حواس پرتی را دور کنید. تلویزیون، مانیتور، موسیقی، موبایل و هر چیزی که می تواند تمرکز را از بین ببرد، برای مدتی دور از دسترس قرار دهید. به دانش آموزان بگوئید که تا چند دقیقه یا چند ساعت، بسته به میزان زمان مورد نیاز، باید فقط بر روی درس متمرکز باشند. سکوت، مهم ترین عامل حفظ تمرکز است. گرچه امروزه تکنولوژی آنقدر در دسترس قرار دارد که حتی زندگی بدون آن ها برای چند دقیقه هم غیر ممکن به نظر می رسد اما کودکان باید بیاموزند، وقت درس خواندن یا انجام تکالیف نباید همزمان از تکنولوژی های هوشمند خود استفاده کنند.

2. زنگ تفریح را فراموش نکنید: هر از چندی به کلاس استراحت بدهید. بعد از بیست دقیقه تا نیم ساعت، تمرکز روی درس، چند دقیقه استراحت بدهید. این زمان را صرف بازی های دسته جمعی کوتاه، شوخی و خنده کنید. یا اینکه فرصت بدهید بچه ها از صندلی خود بلند شوند و کمی در کلاس حرکت کنند.

3. اهداف و ایده های اصلی درس را بازگو کنید: هرگز یک راست سراغ درس نروید. قبل از این که مبحث جدیدی را آغاز کنید، اهداف و ایده های اصلی درس را برای دانش آموزان بیان کنید. به آن ها کمک کنید که بفهمند، باید به دنبال چه چیزی در صحبت های شما باشند، نکات برجسته و تز اصلی درس چیست این کار به آن ها کمک می کند، متن را از حاشیه تمیز دهند و بر ایده های اصلی درس، متمرکز شوند. می توانید محورهای درس یا نکاتی را که می خواهید دانش آموزان یاد بگیرند را از قبل روی تخته سیاه بنویسید و بعد درس را آغاز کنید.

4. محیط مطالعه را آماده کنید: محیطی که دانش آموزان برای درس خواندن انتخاب می کنند تاثیر زیادی بر ایجاد تمرکز یا عدم آن دارد. محیط شلوغ و پر سر و صدا یا ناامن، تمرکز را از بین می برد و سبب حواس پرتی می شود. یک محیط آرام، دنج و با نور کافی به دانش آموزان کمک می کند به دور از عوامل مسبب حواس پرتی بر یادگیری دروس متمرکز شوند و راندمان مطالعه خود را افزایش دهند.

5. پاداش بدهید: منظور از پاداش این نیست که به بچه ها وسیله یا خوراکی جایزه بدهید. تشویق کردن به دانش آموزان انگیزه و روحیه یادگیری می دهد. لازم نیست مرتب به آنها به به و چه چه بگوئید ولی برای کارهای منظم و خوبی که انجام می دهند می توانید در یک جدول، علامت ضربدر بزنید یا یک برچسب ستاره بچسبانید. می توانید به ازای هر 10 برچسب، یک پاداش بزرگ تر نیز در نظر بگیرید مثلا یک تکلیف منزل را حذف کنید، یا چند دقیقه استراحت بدهید و یا فرد مورد نظر را برای یک یا چند روز، سرگروه یک کار تیمی کنید.

مطالب مرتبط:
روش های تقویت تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی
شیوه های روان شناختی برای تربیت اخلاقی دانش آموزان
تمرکز زدایی در برنامه ریزی درسی

منبع: http://www.amoozesh118.com