سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

پروانی به مناسبت روز شعر و ادب:

ای کاش روز شعر و ادب معاصر را به نام شهریار گذاشته بودند

ناصر پروانی شاعر گفت:هرسالی که روز شعر و ادب می شود با خود می گویم ای کاش روز شعر و ادب معاصر را به نام شهریار گذاشته بودند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
ای کاش روز شعر و ادب معاصر را به نام شهریار گذاشته بودند

ناصر پروانی شاعر در گفتگو با خبرنگارحوزه ادبیات گروه فرهنگی با اشاره به اینکه ما در زبان فارسی قله هایی را مانند نظامی،سعدی،حافظ،مولانا و فردوسی داریم، گفت: با توجه به احترام ویژه ای که برای شهریار قائل هستیم، هرسالی که به روز شعر و ادب نزدیک می شویم با خود می گویم ای کاش روز شعر و ادب معاصر را به نام شهریار گذاشته بودند.

پروانی ادامه داد:شهریار شاعر بسیار بزرگی است و به عنوان مقایسه و در کنار بزرگانی که اسم آن ها را آوردم،جامع تر به این مسئله نگاه می کردند.در این که شهریار به ادبیات ما خدمات شایانی کردند و در غزل های عاشقانه و مذهبی شعر را به اوج رساندند که تبلور آن در شعر وی با مطلع  « علی ای همای رحمت » است.

وی با بیان اینکه شعر « علی ای همای رحمت » لالایی ما در زمان کودکی بوده است و میلیاردها بار این شعر خوانده شده است، گفت: شهریار بسیار بزرگ است و در شعر و ادبیات فارسی قله هایی بودند که استاد شهریار یکی از آن هاست.روزهایی که نامگذاری می شود یادواره است روزی است که به واسطه آن بزرگداشت ادبیات فارسی برپا می شود و مردم به بهانه آن به زبان و ادب فارسی توجه می کنند.

پروانی با تاکید بر اینکه شهریار بسیار مردمی است و شعر عاشقانه و عرفانی در شعر شاعرانی مانند حافظ وجود دارد، گفت:نزدیکی و ملموس بودن کلمات در شعر شهریار دیده می شود شاید تنها شعری که واژه هایش به معنا کردن نیازی ندارد شعر این شاعر است.

این شاعر با اشاره به اینکه شهریار بسیار ملموس شعر می گفت و برای مطالعه اشعارش نیازی نیست زیاد فارسی خوانده باشی، بیان کرد: شهریار ظرایف عاشقانه را سلیس و روان و قابل لمس بیان می کنداین قابل لمس بودن شعرش را مردمی می کند.شاید نگاه ویژه ائمه به شهریار به دلیل سرودن شعرهای مذهبی چون « علی ای همای رحمت » بود که شهریار را به جایگاه رفیعی در ادبیات رساند.شهریار در شعری می گوید « به ذره گر نظر لطف بوتراب کند،به آسمان رود و کار آفتاب کند » نظر خاص ابوتراب به این شعر شهریار ذره پروری شده است و این شاعر به جایگاه رفیع در ادبیات رسید.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین