تبیان، دستیار زندگی

کودکان یمنی؛ نسل سوخته‌ای که باید بهای تجاوز دشمنان به کشورشان را بپردازند

پایگاه اینترنتی فایننشال تایمز در گزارشی به شرایط کودکان یمنی درگیر در جنگ پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
کودکان یمنی؛ نسل سوخته‌ای که باید بهای تجاوز دشمنان به کشورشان را بپردازند

 پایگاه اینترنتی فایننشال تایمز نوشت: پیش از آغاز جنگ «کریم القیل» دلش می‌خواست در آینده معلم شود و عاشق مدرسه بود. اما حالا که ۱۳ ساله شده است روزهایش را در تعمیرگاه خودرو سپری می‌کند. پس از اینکه جنگ، پدر کریم را وادار کرد مغازه خواروبار فروشی‌اش را ببندد او برای حمایت از خانواده‌اش مدرسه را ترک کرد و مشغول کار شد. کریم که ماهانه ۳۰ دلار درآمد دارد، گفت: «از اینکه ترک تحصیل کردم ناراحتم، ولی انتخابی نداشتم. شب‌ها به خودم می‌گویم این وضع موقتی است».

کریم تنها یکی از نیم میلیون کودک یمنی است که از سال ۲۰۱۵ که جنگ آغاز شده است مجبور شده اند برای حمایت از خانواده‌های فقیرشان ترک تحصیل کنند. اما آن‌ها هنوز هم جزء آدم‌های خوش شانس هستند، چون براساس آمار سازمان ملل بیش از ۵ هزار کودک یمنی در پی وقوع جنگ در این کشور کشته یا زخمی شده اند.

اقدامات متجاوزانه ائتلاف سعودی در جنگ یمن بدترین بحران بشردوستانه جهان را رقم زده است. به طوریکه که چهار-پنجم جمعیت ۲۸ میلیون نفری آن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. اوایل ماه جاری قرار بود مذاکرات یمن برگزار شود، اما وقتی جلسه‌ای که برنامه ریزی شده بود لغو شد امید به پایان یافتن این بحران از بین رفت. پس از لغو این مذاکرات، ائتلاف سعودی علی‌رغم هشدار‌های سازمان ملل، به شهر بندری حدیده حمله کرد. گروه‌های حقوق بشری هشدار داده اند حمله به این شهر که یکی از مهم‌ترین مسیر‌های کمک رسانی به مردم یمن است اوضاع انسانی در این کشور را بدتر می‌کند.

یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در یمن در این خصوص گفت: «ما شاهد بزرگ شدن نسلی از کودکان هستیم که از دست رفته‌اند. کودکانی که آسیب دیده‌اند، وحشت کرده‌اند و تحصیلاتی ندارند. این‌ها مشکلات بزرگی هستند که برای آینده مشکل‌ساز می‌شوند. هیچ چیز برای خانواده‌ها مهمتر از آینده فرزندانشان نیست. باید تمام تلاشمان را به کار بگیریم تا مدارس امسال به موقع باز شوند».

سازمان ملل ماه گذشته اعلام کرد به کار گرفتن کودکان در جنگ، غیرقانونی و جنایت جنگی است. مدارس یمن یا بمباران شده‌اند یا آواره‌ها در آنجا مستقر هستند. بیش از ۲۵۰۰ مدرسه هم تعطیل شده است. ماه گذشته ائتلاف سعودی به یک اتوبوس دانش آموزان یمنی حمله کرد و حدود ۴۰ کودک را به شهادت رساند.

شرایط اقتصادی یمن بیشترین تاثیر را بر کودکان داشته است. هر چه خانواده‌ها بیشتر در فقر فرو می‌روند بیشتر برای بقا به کودکانشان پناه می‌برند. مدیر یک مدرسه یمنی می‌گوید خانواده‌ها با شرایط سختی مواجه هستند یا باید کودکانشان را به کار بگیرند یا از گرسنگی بمیرند. مردمِ نیازمند مدرسه رفتن را اولویت نمی‌دانند و از آنجایی که کودکان حاضرند همه نوع کاری انجام دهند به نان آوران خانواده‌ها تبدیل شده‌اند. امدادگران می‌گویند خانواده‌های یمنی با این هدف که دختران جوانشان تحت حمایت کسی قرار بگیرند و هزینه‌ها را کاهش بدهند آن‌ها را پیش از ۱۸ سالگی به خانه شوهر می‌فرستند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان