تبیان، دستیار زندگی

«۵۰۰ روز با نیما»؛ آیا او احیاگر زبان طبری بود؟

کتاب «۵۰۰ روز با نیما» با نگاهی به اشعار طبری این شاعر منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کتاب «۵۰۰ روز با نیما»


 در دهه‌های گذشته نویسندگان و پژوهشگران متعددی تلاش کرده‌اند تا به بررسی بخشی از اندیشه‌ها و اشعار نیما یوشیج، این شاعر تأثیرگذار و جریان‌ساز ادبیات معاصر ایران، بپردازند، گاه سنت‌شکنی‌های او مورد بررسی قرار گرفته، گاه تکنیک‌های بیانی و تأثیرپذیری‌های او از شاعران دیگر زبان‌ها به خصوص زبان فرانسوی، گاه بررسی اندیشه‌های او در باب شعر و ...؛ از این جهت بی‌راه نیست اگر ادعا کنیم که بخش قابل توجهی از تحقیقات دهه‌های اخیر، چه در قالب کتاب و چه در قالب مقاله، به نیما اختصاص دارد.

تأثیری که نیما بر شعر فارسی گذاشت، بسیاری از نویسندگان و محققان را مجاب کرده تا اندیشه‌ها، آرا و آثار او را مورد بررسی قرار دهند. کتاب «500 روز با نیما» از جمله آثار تازه‌منتشر شده با این رویکرد است که به کوشش عادل جهان‌آرای منتشر شده است. نویسنده این اثر تلاش دارد تا در این کتاب به بررسی و تبیین اشعار طبری نیما یوشیج بپردازد؛ اشعاری که به نظر می‌رسد کمتر در میان وجوه مختلف شعری پدر شعر نو مورد توجه قرار گرفته است.

در معرفی این اثر آمده است: هربار به نیما می‌رسم احساس می‌کنم به این جان گرامی و عزیز بدهکارم. حسی به من دست می‌دهد که انگار من و دیگر همزبان‌های او- یا به قول خودش هم‌ولایتی‌هایش- در حق این مرد کوتاهی کرده‌ایم. وقتی به دور و برم نگاهی می‌اندازم و کارهای انجام شده درباره نیما را رصد می‌کنم، این حس بیشتر در من تقویت می‌شود. به جز تعدادی انگشت‌شمار از دوستداران نیما- که باید به آنها دست‌مریزاد گفت، خصوصاً دوستان نوشهری ما که هفت دوره شب‌ نشان نیما را برگزار کردند- بسیاری از چهره‌های ادبی و فرهنگی استان مازندران یا حتی چهره‌های سیاسی- اجتماعی نیز نخواستند برای نیما کاری انجام دهند و این مرد را به همزبان‌ها و هم‌ولایتی‌های او و چه بسا محققان و دوستداران ادب و فرهنگ کشور بشناسانند. همین احساس بود که مرا واداشت تا بیش از 500 روز شعرهای طبری مجموعه روجای نیما را در روزنامه همشهری مازندران در ستون «نیمای گپ» منتشر کنم.

خوشبختانه بعد از انتشار مسلسل اشعار طبری نیما، برخی نهادهای فرهنگی استان مازندران دست به کار شدند و همایش‌هایی با عنوان شناخت و معرفی اشعار طبری نیما برگزار کردند. معتقدم هرکس هر کاری که برای نیما انجام دهد، حتی اگر بخواهد با نردبان نیما دیده شود، باز غنیمت است. گرچه نیک می‌دانم قامت نیما آنقدر بلند است که کسی نمی‌تواند بر شانه‌های او بایستد و به قامت خود بنازد. بی‌تردید مجموعه حاضر در مقابل عظمت کار نیما، بسیار کوچک است و تحفه ناچیزی است برای گرامی‌ مرد یوش.

انتشارات آرون کتاب «500 روز با نیما» را در قطع وزیری و در 502 صفحه به قیمت 52 هزار تومان منتشر کرده است. 
منبع: تسنیم