سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

مهم‌ترین عوامل آرامش درونی انسان در ماه محرم

ماه محرم فرصتی برای رسیدن به آرامش درونی

همه ما در زندگی برای تخلیه ذهن از مشکلات و بیان احساساتمان به زمان‌هایی احتیاج داریم که باخدای خودمان خلوت کنیم و حرف دلمان را به او بزنیم. این کار باعث رسیدن به آرامش روحی و روانی انسان می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مشکلات، احساسات، راز و نیاز کردن، دعا کردن، آرامش، ماه محرم، حس تنهایی ، غرور

گریه کردن یکی از راه‌های تخلیه احساسات است. گریستن نشان‌دهنده احساسات درونی است و در مواقعی حس افسردگی را از بین می‌برد و باعث شناخت بیشتر احساسات درونی می‌شود. از طرفی ریزش اشک در بهبود شرایط روحی و روانی نقش کلیدی ایفا می‌کند به‌طوری‌که بعد از گریستن احساس بهتری به انسان دست می‌دهد.

ماه محرم ماه تخلیه احساسات منفی

ماه محرم آمده؛ ماهی که باران حیات‌بخش عشق حسینی بر قلب‌هایمان شروع به باریدن کرده و عزاداران نیز با شرکت در مراسمات عزاداری و سینه‌زنی می‌توانند غم و غصه‌هایی که در چشم‌های خشک شده‌شان جمع شده است را با گریه و ریزش اشک به جوشش درآوردند. عقیده بر آن است که این ماه زمانی مناسب برای تخلیه احساسات منفی با دعا کردن و عزاداری است.

هنگام دعا کردن حس تنهایی به سراغتان نمی‌آید

ویدا فلاح روانشناس تربیتی و مدرس مهارت‌های زندگی درباره تأثیر دعا بر زندگی انسان اظهار کرد: دعا کردن در عالم اثری به‌جا می‌گذارد که می‌توان در آن هنگام در قالب شکرگزاری و راز و نیاز با نیروی هستی‌بخش ارتباط برقرار کرد.
وی بابیان اینکه دعا کردن، خلأ ناشی از تجربه منفرد ما در این عالم را پر می‌کند، اظهار داشت: در دعا خدا آن‌قدر به ما نزدیک است که ما در زندگی حس تنهایی نمی‌کنیم و حتی از تمام حالات و احساسات درونی ما باخبر است.

این روانشناس تربیتی با اشاره به احساس ضعف و ناتوانی در انسان‌ها اظهار داشت: دعا کردن احساس ضعف و ناتوانی را به احساس توانایی و قدرت بدل می‌کند به‌طوری‌که انسان ذهن خودش را برنامه‌ریزی کرده و بر ضمیر ناخودآگاه خودش هم اثر می‌گذارد.

فلاح بیان کرد: زمانی که انسان از خدا درخواستی را مسئلت می‌کند، میل به محقق شدن را در خودش تحکیم کرده و برای واقعیت بخشیدن به خواسته‌هایش تلاش بیشتری می‌کند.

دعا، راهی برای کاهش غرور و خودبینی

وی بابیان اینکه دعا باعث کاهش غرور و خودبینی افراد می‌شود، افزود: دعا به معنی پذیرش موفقیت‌ها و استعدادهایی است که خداوند به ما داده و با عنایت و لطف خدا است که می‌توانیم در زمینه‌های مختلف موفق ظاهر شویم.
این مدرس مهارت‌های زندگی با اشاره به اینکه با دعا انسان به تواضع می‌رسد، عنوان کرد: راز و نیاز کردن باخدا باعث کاهش غرور و تکبر در انسان و ایجاد برقراری رابطه سالم‌تری با اطرافیان می‌شود.

فلاح درباره تأثیر دعا بر حل مشکلات اظهار داشت: راز و نیاز و توسل به خدا باعث حل مشکلات زندگی و افزایش احساس آرامش در ما می‌شود به‌طوری‌که مشکل ما در مقابل عظمت و قدرت خدا کوچک شمرده می‌شود. مسیری که خدا ما را در آن قرار داده قطعاً دارای حکمتی است که نیاز بوده ما در مسیر زندگی با چنین رویدادی روبه‌رو شویم.

مکان‌های مقدس انتقال‌دهنده حس آرامش به انسان

وی بابیان اینکه مکان‌های مذهبی بر روان انسان تأثیر می‌گذارد اظهار داشت: مکان‌هایی همچون مساجد، حسینیه‌ها،تکایا، امام‌زاده و مراسمات عزاداری ائمه به دلیل اینکه حال و هوای مذهبی دارند بر روح و روان انسان تأثیر مساعدی دارند.
امید است که از فرصت‌هایی که خدا به ما داده، بهره کافی ببریم و نه‌فقط برای خودمان، بلکه برای خانواده، دوستان و سایر انسان‌ها جهت دستیابی به اخلاص دل در همه ابعاد زندگی‌مان همواره دعا کنیم.


منبع : باشگاه خبرنگاران
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین