تبیان، دستیار زندگی

مداد رنگی های ارگانیک خوردنی با طعم و رایحه طبیعی

مداد قدیمی ترین و پر استفاده ترین ابزار نگارش است. منشا مداد به دوران پیش از میلاد بر می گردد. یعنی زمانی که از سنگ و چوب برای کشیدن روی سطوح مختلف مثل پوست حیوانات و دیوار های غار استفاده می کردند. یونانی ها و رومی ها از قطعات سرب برای رسم خطوطی ضعیف روی پاپیروس استفاده می کردند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سیزدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: مداد رنگی های ارگانیک خوردنی با طعم و رایحه طبیعی
نام ارائه دهنده/دهند گان: آرزو پروازی، هلیا زارع، ملیکا قاسمی، کیانا مهرابی
زمینه و نوع پروژه: شیمی
درجه سختی: دشوار
نام مدرسه: فرزانگان 2

مداد رنگی های ارگانیک خوردنی با طعم و رایحه طبیعی
چکیده پروژه
هدف دانش آموزان از پژوهش ساخت مداد رنگی های متنوع، یافتن نوعی مداد رنگی است که مسمومیت کودکان بر اثر خوردن مداد رنگی را بکاهد و طیف رنگی بالایی داشته باشد، بود.

 مقدمه
مداد قدیمی ترین و پر استفاده ترین ابزار نگارش است. منشا مداد به دوران پیش از میلاد بر می گردد. یعنی زمانی که از سنگ و چوب برای کشیدن روی سطوح مختلف مثل پوست حیوانات و دیوار های غار استفاده می کردند. یونانی ها و رومی ها از قطعات سرب برای رسم خطوطی ضعیف روی پاپیروس استفاده می کردند. حدود صد سال بعد ماده گرافیت که به صورت رگه های نامیدند. در اوایل قرن بیستم مواد رنگی ساخته شده که از آن به جای مغز گرافیتی استفاده و ترکیبی از مواد رنگی نرم و درخشان در سنگ ها یافت می شد، در نزدیک منطقه بورودیل واقع در شمال انگلستان کشف شد. از آنجا که مردم آن دوران هنوز نمی توانستند بین گرافیت و سرب تفاوتی قائل شوند، گرافیت را سرب سیاه نامیده که با رنگ و چسب، جایگزین می شد استفاده می کردند.

امروز مداد رنگی در بیش از هفتاد رنگ و با هفت زرد مختلف و دوازده آبی عرضه می شود. مهمترین اجزای تشکیل دهنده مداد گرافیت است. همچنین از مخلوط گرافیت با خاک رس و چوب درخت هنوز در ساخت مداد استفاده می شود. ضرورت ساخت مداد رنگی های متنوع، یافتن نوعی مداد رنگی است که مسمومیت کودکان بر اثر خوردن مداد رنگی را بکاهد و طیف رنگی بالایی داشته باشد. همچنین برای لذت بردن کودکان از نقاشی طعم و بوی خاصی داشته باشد و این طعم و بو کودکان را به کشیدن نقاشی و نشان دادن ذوق و استعداد فردی و هنری تشویق کند.

مداد رنگی های ارگانیک خوردنی با طعم و رایحه طبیعی
 هدف
هدف دانش آموزان از پژوهش ساخت مداد رنگی های متنوع، یافتن نوعی مداد رنگی است که مسمومیت کودکان بر اثر خوردن مداد رنگی را بکاهد و طیف رنگی بالایی داشته باشد، بود.

روش
دانش آموزان ابتدا پایه اصلی مداد را با استفاده از روش های مختلف ساخته، سپس با رنگ های گیاهی که از گیاهان به دست آورده بودند مخلوط کردند. دانش آموزان برای تهیه رنگ ها ابتدا صمغ گیاه عرب را روی چراغ بونزن ذوب کردند، سپس از گیاهان نعناع اسفناج چای سبز عصاره گیری کرده و طیف هایی از رنگ سبز به دست آوردند و آن را با ضمغ مخلوط کردند.

در مرحله دوم یک کلوخ خاک رس را با استفاده از هاون چینی پودر کردند و آن را الک کرده و رنگ را به آن اضافه کردند. سپس با هر رنگ یک مداد ساخته و مداد ها را بر روی کاغذ امتحان کردند.

  مهارت های کسب شده
1. آشنایی با شیوه انجام کار گروهی
2. آشنایی با شیوه های جستجو در اینترنت
3. آشنایی با شیوه انجام پژوهش و نوشتن مقاله
4. آشنایی با نحوه ارائه گزارش عملکرد
5. آشنایی با روش ایده یابی (توفان مغزی)
6. آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز
7. آشنایی با پروپوزال نویسی
8. آشنایی با نحوه انجام آزمایش

دانش آموزان در پژوهش حاضر سعی در ساخت چه چیزی داشتند؟ مداد خوراکی
1. مداد خوراکی
2. خودکار
3. پاک کن
4. تخته پاک کن

مطالب مرتبط:
راهنمای یادداشت‌ برداری
گرافن

تهیه کننده: مهدی رحمانی - تنظیم کننده: محبوبه همت